Do škôl prídu rytieri zo Sitna a 700 detí vytvorí zbor!

Lýdia Žáčková 5

Autorovi projektu, Matejovi Drličkovi, sa podarilo dať dokopy herecké a moderátorske mená ako Adela Banášová, Táňa Pauhofová, Zuzana Kronerová, Marián Čekovský, Lukáš Latinák, hereckú dvojicu Miroslav Noga a Štefan Skrúcaný. Za autorskú časť sú to Oskar Rózsa, Jakub Nvota, Peter Kollár. Všetci účinkujúci sú do projektu zapojení počas celého školského roka 2012/2013 a budú navštevovať jednotlivé školy a triedy a sledovať ich napredovanie. 

 

Cieľom projektu je poukázať na nové progresívne metódy výučby hudobnej výchovy, aby sa sami žiaci chceli proaktívne zapájať. Počas bežných hodín hudobnej výchovy na školách budú deti vedené pedagógmi nacvičovať piesne k projektu s podtitulom Legenda o rytieroch zo Sitna.

Všetci rytiermi!

Námetom diela je motív starej slovenskej legendy o sitnianskych rytieroch, ktorý je dejovo prispôsobený povahe projektu. Táto legenda nielenže odkrýva kultúru bytia, ale poukazuje na medziľudské vzťahy, ktoré sa v sekunde môžu zmeniť. Autorom skladieb a hudobným garantom projektu je Oskar Rózsa, ktorý je zárukou výnimočného hudobného zážitku. Dramaturgiu diela tvorí desať piesní, ktorých interpretmi bude sedemsto detí z oslovených škôl, a ktoré následne vytvoria detský zbor. 

„Každý kreatívny proces je na počiatku „bitva s neistým výsledkom“. Ja principiálne nezneužívam rutinu a myslím si, že písať hudbu pre súčasnú generáciu detí je dosť zodpovedná a háklivá úloha. Na druhej strane, obsahovo je naša téma dostatočne bohatá a inšpiratívna. Tvorba je dobrodružstvo a dobrodružstvo je vzrúšo,“ hovorí Oskar Rózsa.

Adela Banášová sa zhostila úlohy ambasádorky projektu. Jej úlohou bude sledovať deti, motivovať ich, informovať ich prostredníctvom všetkých kanálov – učebnice, web, Facebook a chodiť za nimi do škôl. „S Matejom som spolupracovala už na niekoľkých projektoch a vždy sa to skončilo úspechom. Preto, keď za mnou prišiel s ideou vytvoriť 700 členný detský zbor, bola som nadšená,” opisuje Adela Banášová. 

Podobne k projektu pristupovali aj ďalšie známe osobnosti. „Spolupráca s deťmi ma napĺňa radosťou a dodáva energiu celému projektu. Každá jedna postavička dotvára celok, ktorý vyvrcholí výnimočným veľdielom,“ hovorí Marián Čekovský.

„Ak pomôže moje meno primäť deti k inej činnosti ako počítač, potom to má zmysel. Ak ich hudobná výchova začne baviť a motivuje ich spolupráca s nami, má to zmysel. A navyše, keď som sa dozvedel obsadenie, musel som do toho ísť, lebo hráme bratov s Mariánom Čekovským, a tak sa z toho nášho doťahovania stane pravda aspoň na javisku počas predstavenia,“ so smiechom dodáva Lukáš Latinák. 

Dielo vyvrcholí v júni 2013 pri príležitosti osláv 20. výročia založenia Slovenskej republiky, kedy sa na jednom pódiu v rámci Viva Musica! festivalu stretne zbor zložený z viac ako 700 žiakov 4. a 5. ročníka základných škôl, symfonický orchester a sólisti (herci) v Bratislave a v Košiciach v rámci aktivít Európskeho mesta kultúry 2013.

„Mojou motiváciou je predstava vytvoriť emócie prenášané deťmi, ktoré zatiaľ nie sú ovplyvnené tažobou nášho „dospelého“ sveta. Myslím, že je to unikátna príležitost a som za ňu vďačný,“ na záver dodáva s entuziazmom o projekte Oskar Rózsa. 

 

Projekt „Viva zbor!“ pripravilo Ministerstvom kultúry SR, Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu SR, Národné osvetové centrum a agentúra Viva Musica! 

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (8 hlasov, priemerne: 4,20 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

 1. Je niekde zoznam tych zapojenych skol? Pasi sa mi to. Ale moje deti v skole nic nenasvicuju. Podla coho sa skoly vyberaju?

 2. Dobrý deň.

   

  Toto mohlo byť celkom dobre.Nezachytila som to v tom čase.

  Pamatam si ako hral Števo Skrucanec za Študenských čias na gitaru po internátoch

  a spieval najma toho Gotta,pokiaľ sa dobre pamatám tak hovoril že

  na prijímačkach VŠMU mal znazorniť ako sa poskladá do škatule

  To bol krasny kučeravý chlapec,ako obrázok-vtedy sa mi nezdal taký vysoký, aj teraz je OK,Pozdravujem.

  Zuzku Tlučkovú sme pozerali ako -hlavna postava Zlatá brana-každu nedeľu, tie Halušky čo su chutné si pamatám.Tam robili deti rozne príbehy.

  Bola čierna dlhé vrkoče.

  Pan ˇČeki ma po kom tie krasne vlasy ako uhoľ?

  Tie talenty s p. Marcinom bolo tiež dobré.

  Aj ostatných si radi pozerame v roznych projektoch,

  Prajem veľa šťastia.

 3. V lete su na hradoch aj krasny kučeravy chalani a devy.Mušketieri

  su väčšinou takí. Tam si to môže každý skusit.Ako žili.

  Poznam. Dá sa vybrať.

 4. Ja som v lete na hrade skušal narábať s tými vecami čo používali voľakedy ti rytiery narabať ale mi to akosi nešlo.Tak som sa radšej pozeral ako to robia vyškolení šermiari

Pridaj komentár