Máte doma maturanta? Prípravu na ústnu skúšku mu uľahčí aj kvalitnejší zrak

pr 0

O pár dní sa študenti posledných ročníkov stredných škôl dozvedia výsledky písomných maturít. Tie do značnej miery ovplyvnia výslednú známku a môžu im prípravu na ústne skúšky uľahčiť. Rodičia by mali svojho dospelého stredoškoláka maximálne podporovať, no zároveň by sa mali zaujímať aj o jeho duševnú i fyzickú kondíciu. Bolesti hlavy totiž nemusia byť len dôsledkom stresu.

Maturita, formalita. S úsmevom a istou dávkou nostalgie na májové obdobie takto spomínajú mnohí z nás. No ruku na srdce, aspoň štipku obavy pociťoval každý. Rozdiel je v tom, ako sa na skúšku dospelosti človek pripravoval. Možno ste i vy začali tým najzložitejším učivom a témami. Pomôcť môže aj modelová situácia, keď sa s vaším maturantom zahráte na skúšajúceho pedagóga a žiaka. Niektorým z maturantov sa dokonca osvedčili nahrávky vlastných odpovedí. Tvrdia, že im zlepšili komunikačné zručnosti a pomohli aj pamäti.

Je prirodzené, ak človek pred skúškou tohto typu, pociťuje stres a obavy. V tomto prípade sa osvedčili techniky relaxácie a meditácie. Pomáhajú dychové cvičenia a princíp pozitívnych vizualizácií. Dobré je, ak sa maturant venuje aj voľnočasovým aktivitám, pohybu a nájde si čas na pobyt na čerstvom vzduchu. Zabúdať neradno na pitný režim, vyváženú stravu a kvalitný spánok. No niekedy môžu komplikácie (bolesti hlavy, nesústredenosť, podráždenie očí) privodiť aj nesprávne namerané dioptrie, prípadne nevhodné zaobchádzanie so šošovkami alebo okuliarmi.

Akousi novodobou epidémiou je krátkozrakosť, tá sa u mladých ľudí prejavuje najčastejšie. „Krátkozraký človek vidí horšie do diaľky. Ťažšie rozpoznáva písmo na tabuli, rozmazane vidí na obrazovku počítača, často musí žmúriť alebo žmurkať. Ak to rodičia zaregistrujú, odporúčam návštevu očného lekára. Myopia, ako sa tento stav nazýva odborne, sa najčastejšie koriguje mínusovými a cylindrickými dioptriami. Štandardne tak človek nosí okuliare alebo kontaktné šošovky. A práve ich správne používanie mladí ľudia podceňujú,“ hovorí o príklade z praxe MUDr. Miriam Záhorcová, očná lekárka a chirurgička z Očnej kliniky NeoVízia. Podľa jej slov so šošovkami zaspávajú, na noc si ich zabudnú vybrať. Rizikom je i nosenie šošoviek nad rámec ich životnosti a nesprávna hygiena pri manipulácii s nimi. V prípade okuliarov sa stáva, že maturanti jednoducho počas učenia zaspia a rám sa im poškodí, zlomí. Nielenže sa im tak znižuje kvalita spánku, ale hrozia aj úrazy. Často sa poškriabu aj samotné sklá.

Dôležité je, aby boli dioptrie aj správne namerané. Prevencia zohráva v tomto smere významnú úlohu. Dobrou správou je, že nepraktických okuliarov a šošoviek s mínusovými dioptriami je možné zbaviť sa rýchlo, bezpečne a bezbolestne. A zároveň nestratiť ani deň štúdia. Umožňuje to najmodernejší a najrýchlejší femtosekundový laser VISUMAX 800, ktorým disponuje práve Očná klinika NeoVízia. „Zákrok trvá len pár sekúnd a už v ten istý deň môže človek sledovať televíziu, na druhý deň sa môže naplno venovať i štúdiu. Vhodné sú najmä metódy NeoSMILE PRO a NeoLASIK HD. Výhodou je, že okrem mínusových dioptrií odstránime počas jednej a tej istej operácie aj astigmatizmus. Čas si však treba nájsť na dôkladné vstupné vyšetrenie, ktoré by malo trvať aspoň tri hodiny,“ pokračuje renomovaná očná lekárka.


Vďaka najmodernejšiemu laseru VISUMAX 800 si možno navoliť aj odtieň svojej obľúbenej farby. Celý zákrok je tak pre pacienta komfortnejší.

Medzi ďalšie refrakčné chyby, ktoré môžu ovplyvniť sústredenie, radíme aj ďalekozrakosť. Ide o opačný problém, aký zaznamenávame pri krátkozrakosti. Zanedbaná alebo zle nameraná hypermetropia vyvoláva migrény, ospalosť, podráždenosť. Človek ňou trpiaci ťažšie zaostruje na predmety v blízkej vzdialenosti. Teda na texty, učivo, obrázky, grafy. „Aj v tomto prípade mladí ľudia často siahajú po okuliaroch a kontaktných šošovkách, no vedia sa ich zbaviť. Napríklad prostredníctvom implantácie fakickej ICL šošovky. Nie všetky dioptrické chyby je totiž možné regulovať laserom. Šošovky ICL predstavujú ideálnu alternatívu. Vyrábajú sa v rozmedzí od plus 10 dioptrií až do mínus 18, do šiestich cylindrov, v každej kombinácii. Slovíčko fakická znamená, že sa nová šošovka vloží pred tú prirodzenú,“ hovorí MUDr. Miriam Záhorcová z Očnej kliniky NeoVízia.

Unaveným a podráždeným očiam pomôžu aj umelé slzy, zadovážiť by ste mali tie bez konzervačných látok. Význam preventívnych prehliadok by sme nemali podceňovať v žiadnom veku. Každý z nás chce predsa lepší zrak, lepší život. A ten vám NeoVízia vie zabezpečiť. Jej kliniky nájdete v Poprade a Bratislave, ambulancie v Poprade, Ružomberku a Trnave.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
Loading...