Nasaďte si prilby – zachraňujú životy!

ts 0

Slovensko patrí medzi krajiny, kde je počet zranení hlavy u tínedžerov dvojnásobne vyšší ako vo svete. Preto občianske združenie Chráňme naše deti v spolupráci s mobilným operátorom O2 pripravilo na aktuálnu lyžiarsku sezónu pokračovanie informačnej kampane s názvom  „Vymeňme čiapky za prilby!“.

Snaží sa ňou upriamiť pozornosť rodičov na fakt, že ochranná prilba môže pri nešťastných pádoch v mnohých prípadoch zachrániť i život dieťaťa.

Alarmujúce fakty

Medzi najčastejšie zimné športy detí patria lyžovanie, snowboard, sánkovanie, bobovanie a jazda na klzákoch. Podľa dostupných údajov, každý tretí z tých, ktorí sa venujú zimným športom, zažil už úraz.

Na Slovensku predstavujú úrazy detí a mladých ľudí do 19 rokov až 30%. Najohrozenejšou skupinou pri úrazoch sú deti do 6 rokov, pričom takmer trikrát väčšie riziko úrazu je u chlapcov.Podľa odborníkov ochranná prilba dokáže zabrániť až 60% úrazom hlavy.

„Chceme dosiahnuť nielen zodpovedný prístup rodičov, ale aj zmenu legislatívy tak, ako je to v okolitých krajinách, kde je nosenie lyžiarskych prílb u detí do 15 rokov povinné,“ vysvetľuje Martina Valachová, predsedníčka občianskeho združenia Chráňme naše deti.

Hliadky dobrovoľníkov dajú deťom 7x šancu vyhrať prilbu

V tomto roku dobrovoľníci z občianskeho združenia vyjdú po prvýkrát priamo do terénu a v slovenských lyžiarskych strediskách (Krahule, Salamandra Resort, Kubínska hoľa, Jasenská Dolina, Martinské hole, Vrátna, Donovaly) zorganizujú od 26. januára sedem minipretekov. 

Do súťaží sa budú môcť zapojiť deti, ktoré lyžiarsku prilbu ešte nemajú. Pre víťazov pretekov je pripravená odmena – detská prilba. S hliadkou dobrovoľníkov na vybrané preteky pocestuje aj maskot mobilného operátora O2.  

Presný rozpis svahov a termínov, kedy sa budú preteky konať, sú k dispozícii na webovej stránke občianskeho združenia www.chranmenasedeti.sk.

Iniciatívu občianskeho združenia podporila aj spoločnosť AXA.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
Loading...

Pridaj komentár