Noc výskumníkov

Katarína Maštenová 0

Vedci, výskumníci a zvedavci zažijú dlhú septembrovú noc plnú bádania v Slovenskom národnom múzeu na Vajanského nábreží v Bratislave. Aj tu sa totiž uskutoční 24. septembra 2010 od 9.00 hodiny až do polnoci celoslovenské podujatie Noc výskumníkov, na ktorom sa podieľajú okrem SNM aj SOVVA, SAV a EurActiv.sk. Do projektu sa zapojilo SNM – Prírodovedné múzeum a Detské múzeum SNM. Vstup do oboch múzeí je v tento deň zadarmo.

V Objavovni Slovenského národného múzea – Prírodovedného múzea budú 24. septembra 2010 od 9.00 h do 12.00 h prebiehať rôzne aktivity zamerané najmä pre školopovinných návštevníkov.

Spolu s pracovníkmi múzea budú spoznávať minerály, horniny a skameneliny pod stereomikroskopom a polarizačným mikroskopom. Pracovníci múzea im tiež pomôžu určiť pôvod prineseného paleontologického materiálu. Zahrajú sa na detektívov pri „vyšetrovaní“ jedovatých húb.

Pomocou astronomického ďalekohľadu sa zadívajú na hviezdy a aktivitu slnečnej sústavy. Návštevníci podujatia budú mať výnimočnú príležitosť uvidieť na vlastné oči prvý slovenský meteorit s rodokmeňom, ktorý dopadol na naše územie vo februári tohto roku. V deň podujatia otvorená nová interaktívna výstava Matematika pre potešenie.

Popoludní od 16.00 h sú pripravené prednášky Čaro matematiky prof. RNDr Anatolija Dvurečenského, DrSc a Apophis, asteroid na nebezpečnej dráhe RNDr. Leonarda Kornoša, PhD. O impaktných kráteroch povie záujemcom RNDr. Peter. Nerastné bohatstvo Slovenska priblíži Prof. Ivan Kraus. Meteorológ RNDr. Peter Jurčovič zas vysvetlí energiu meteorologických javov.

Vo večerných hodinách bude prebiehať projekcia hviezdnej oblohy na strop Zimnej záhrady SNM. Pracovníci múzea zasvätia návštevníkov do tajomstiev ľudských kostí a múmií, ale aj do tvorby kópií skamenelín. Dozvedia sa, čo urobí z naším telom kofeín a nikotín, ako získajú zdravú a čistú vodu a mnoho iných zaujímavostí, vďaka ktorým objavíme vedu v našom každodennom živote.

Aj Detské múzeum SNM pripravilo bohatý program, a to od 10.00 h do polnoci. Deti aj ich rodičia tu odhalia tajomstvá chémie a fyziky. Skúmať budú optické javy; presvedčia sa, že oceľové gule dokážu vypáliť do papiera dieru, alebo zmerajú rýchlosť vetra len za pomoci papiera. Zaujímavosťou programu bude kreslenie elektrickým prúdom. Účastníci podujatia si nakreslia obrázok pomocou elektrického prúdu a odborníci im vysvetlia, ako je to možné.

Ústredným motívom v poradí už šiesteho ročníka Noci výskumníkov je Researchers are among us, teda Vedci sú medzi nami. V minulom roku sa do tejto iniciatívy zapojilo 31 štátov a viac ako 400-tisíc účastníkov. Slovensko sa do tejto iniciatívy zapojí po štvrtýkrát, prvýkrát pod záštitou Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky. 

Filozofiou Noci výskumníkov je priniesť vedu, vedcov a ukážky vedeckých experimentov medzi ľudí – na miesta, kde je zaručené veľké množstvo návštevníkov. Podujatia projektu sa uskutočnia v Bratislave v nákupnom centre Avion, v SNM-Prírodovednom múzeu, v Detskom múzeu SNM a v Botanickej záhrade; v Tatranskej Lomnici vo hvezdárni SAV a v Košiciach v nákupnom centre Optima a v CVČ Domino.

Podrobný program Noci výskumníkov nájdete tu.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (1 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Pridaj komentár