TS: Rodičia.sk k téme otvárania škôl na Slovensku

OZ Rodičia.sk 0

OZ Rodičia.sk, TS: 12.2.2021

Vláda SR na svojom rokovaní dňa 2.2.2021 na základe odporúčania pandemickej komisie schválila sprísnenie covidového automatu, ktorý vstúpil do platnosti od pondelka 8. februára. Verejnosť o tom obratom informovali ministri zdravotníctva aj školstva. Vláda tak vypočula hlasy odborníkov, ale aj rodičov, učiteľov, a zamestnávateľov, ktorí jednotne žiadali, aby sme ako spoločnosť urobili maximum pre čo najskorší návrat detí do lavíc a kolektívov. Pre rodičov bolo v danom momente asi najpodstatnejšie to, že sprísnenie súviselo so snahou vytvoriť podmienky pre návrat detí do škôl.

Svoju úlohu nepochybne zohrala spoločná výzva mimovládnych organizácií z prostredia školstva, starostlivosti o deti a mládež, či sociálnych služieb pod názvom Dajme prednosť školám, ktorá potvrdila široký konsenzus odbornej verejnosti a občianskej spoločnosti na potrebe sprístupnenia prezenčnej výučby. OZ Rodičia.sk svoj postoj vyjadrilo okrem podpory tejto iniciatívy aj vlastným listom adresovaným členom vlády SR.

Zásadným faktorom však bola nesporne podpora zamestnávateľských združení a asociácií, ktoré tým významne prispeli k spoločnému cieľu a podčiarkli skutočnosť, že návrat detí do škôl musí byť celospoločenským cieľom. Vyslali veľmi dôležitý signál, že na vzdelávaní detí nezáleží len ich rodičom, ale aj zamestnávateľom a podnikateľom všetkých veľkostí a zamerania, pretože bez vzdelaných, zručných a dobre osobnostne pripravených mladých ľudí nemôže v budúcnosti fungovať ani naša ekonomika.

Oceňujeme, že došlo k rozhodnutiu pandemickej komisie, ako odborného garanta v rámci epidemických opatrení, o potrebe prispôsobenia opatrení tak, aby deti mohli ísť čo najskôr do škôl. Za pozitívne považujeme aj presunutie rozhodovacích kompetencií na úroveň regiónov/samospráv, čím sa umožní prijímanie rozhodnutí na lokálnej úrovni v prospech škôl či ekonomiky. Veľmi vítame deklarované a už aj realizované kroky na prednostné očkovanie učiteľov, ktorí o to prejavia záujem.

Veľmi pozitívne hodnotíme aj vyjadrenia predstaviteľov vlády SR, z ktorých je zrejmé uvedomenie si, že dlhodobé dištančné vyučovanie má negatívny dopad na deti a mládež nielen z pohľadu kvality vzdelávania, ale aj s ohľadom na ich fyzické a duševné zdravie. Navyše treba pripomenúť, že pre rodičov je takýto stav mimoriadne náročný, pretože počas zavretých škôl musia kombinovať rodičovstvo s funkciou učiteľov/osobných asistentov a často aj prácou z domu, ktorá samozrejme nie je taká produktívna, ako za normálnych okolností.

Do škôl a škôlok sa vrátila len časť detí

Dnes už ale vieme, že do škôl a škôlok sa zatiaľ vrátila len časť detí (informácia MŠVVaŠ SR). Po pôvodne jednoznačných vyhláseniach členov vlády, ktoré vyvolali u tisícov rodičov nadšenie z postupného návratu detí do škôl, nasledoval takmer týždeň protichodných vyhlásení, zmätku a pohadzovania si kompetencie za prijatie finálnych rozhodnutí. Prípravy rodičov na návrat detí do škôl sa pre väčšinu teda odkladá, napriek úvodnej eufórii, na neurčito. Ostáva nám dúfať, že štart očkovania a opatrenia samospráv pomôžu dostať deti do škôl čo najskôr, vrátane detí na druhom stupni ZŠ a na stredných školách.   

Dovoľujeme si preto opäť apelovať na vládu SR a všetky kompetentné orgány štátnej správy zodpovedné za riadenie krajiny počas pandémie, aby dávali rodinám a všetkým občanom jasné, zrozumiteľné a ideálne už nemenné informácie. V opačnom prípade vyvolávajú zbytočné napätie a nervozitu, ktorá vyúsťuje do nedôvery v prijímané opatrenia a celý manažment boja s pandémiou. A bez dôvery toto ťažké obdobie nebudeme vedieť zvládnuť, pretože opatrenia, ktorým väčšina ľudí už neverí a ktoré väčšina nerešpektuje, sú zbytočné.

Keďže našim cieľom je prispieť k racionálnej a odbornej tvorbe politických rozhodnutí, zistili sme prostredníctvom reprezentatívneho prieskumu postoj obyvateľov Slovenska k otázkam, ktoré posledné týždne dominujú politickému, odbornému i širokému spoločenskému diskurzu. V spolupráci s agentúrou 2muse sme v dňoch 5. až 7. februára 2021 uskutočnili krátky reprezentatívny prieskum, ako ľudia vnímajú problém zavretých škôl, podmienky na ich otváranie, stav dištančného vzdelávania, či úroveň podpory, ktorá je poskytovaná ako kompenzácia za epidemické opatrenia.  

Hlavné poznatky z reprezentatívneho prieskumu uskutočneného v dňoch 5. až 7. februára 2021 na reprezentatívnej  vzorke 1021 respondentov.  »»» Čo si myslia rodičia o otváraní škôl na Slovensku

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (1 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Pridaj komentár