UNICEF sa ponoril do sveta kníh s moderátorkou Barborou Krajčírovou

Silvia Paprancová 0

Čítate aj s tými najmenšími deťmi? Možno ste ani nevedeli, ako dobre robíte. Čítanie je dôležité a chceme si to pripomínať, výnimočne v júni, počas mesiaca rodičovstva.

UNICEF stojí za všetkými láskyplnými rodičmi a verí, že knihy sú ideálnym „parťákom“ pre spoločné chvíle strávené s deťmi. Ambasádorka projektu UNICEF Čítajme deťom, Barbora Krajčírová, je milovníčkou kníh a jej deti k nim prirodzene inklinujú tiež.

Čítanie je pre deti nielen zábavu, ale čítaním rozvíjame aj ich fantáziu, predstavivosť a prinášame do ich detského sveta aj nové zážitky. Novou tvárou projektu UNICEF Čítajme deťom je moderátorka a spisovateľka Barbora Krajčírová, ktorá má k tvorbe  pre deti veľmi blízko. Miluje pohľad na svet detskými očami a aj vďaka tejto záľube uzrela svetlo sveta jej autorská rozprávková knižka Hrebienok.

„Ku knižke ma inšpirovala moja dcéra Amia, s ktorou sme si spoločne vytvárali ku všetkému, aj zdanlivo neuveriteľnému, rozprávku či pútavý príbeh. Knižka Hrebienok poukazuje na to, že nemáme veriť všetkému, čo počujeme o druhých. Je to v podstate odkaz, aby sme si netvorili predsudky,“ opisuje nosnú myšlienku knihy Krajčírová. Sama je toho názoru, že motivovať deti k čítaniu nie je v dnešnej dobe jednoduché, avšak ide to ľahšie, keď idú príkladom samotní rodičia.

Deti milujú na knižkách v každom veku niečo iné

Čas, ktorý strávite so svojimi deťmi pri čítaní im dodáva pocit bezpečia a istoty. Deti sú veľmi vnímavé stvorenia a rozprávkový príbeh si vo vašej spoločnosti vedia vychutnať najlepšie. Detská knižnica sa s pribúdajúcim vekom mení.

Najmenšie deti milujú obrázkové knižky  malého formátu, ktoré vedia udržať v rukách. Deti od 2 do 3 rokov upútajú knižky s atraktívnym vzhľadom a zábavnými prvkami či knihy s otváracími okienkami. Predškoláci majú zas v obľube humorné knihy či tie so slovnými hračkami.

Barbora číta so svojimi deťmi pravidelne a knižky vyberá podľa toho, čo jej deti aktuálne zaujíma: „S Kristiánkom držíme knihy v ruke na pravidelnej báze. Začínali sme s vizuálnymi knižkami, prešli sme si témy zvieratiek, dopravných prostriedkov, jedál či nápojov až sme sa dostali k rozprávkam. Je skvelé, že knižky vedia ilustrovať aj dôležité míľniky zo života detí. Vďaka knižke sme spoločne s Kristiánkom zvládli oveľa ľahšie odvykanie si od plienok,“ hovorí Krajčírová.

 

Knižky naučia deti lepšie porozumieť ich emóciám

Deti v predškolskom veku a v materských školách milujú humor, vtipy a slovné hračky, ktoré im rozmotajú jazýček. No dobrou voľbou pre spoločné čítanie je pútavý príbeh, o ktorom môžete spoločne diskutovať a slovne ho doplniť či dotvoriť. Prostredníctvom postáv a príbehov, v ktorých väčšinou vystupujú zvieratá alebo deti v podobnom veku, môžu vaše deti objaviť rôzne ľudské vlastnosti a lepšie porozumieť svojim emóciám.

„Kristián má teraz obdobie klasických rozprávok ako Červená čiapočka a Tri prasiatka. Vlk je u nás momentálne najdiskutovanejšou postavou. Nejde mu jednoducho do hlavy, prečo je ten vlk taký zlý a robí neplechu. Otázky typu „a prečo“ sa u nás v tomto období viažu hlavne na vlka“, opisuje so smiechom domácu atmosféru Barbora.

„Moja už takmer 13 ročná Amia mala v útlom veku obľúbených mnoho postáv, no spomínam si najmä na princezné a zvieratká. Dnes si vyberá knihy, ktoré ju bavia podľa žánru, ale je tiež vo veku, kedy pri výbere knihy zohráva dôležitú rolu aj vonkajší obal. Veľmi ma teší, že okrem povinného čítania do školy siaha aj po knižkách pre vlastné potešenie,“ dodáva šťastná mama dvoch detí.

 

Nebojte sa pri čítaní baviť aj vy

Základom úspechu je pristupovať k čomukoľvek s ľahkosťou a hravosťou. Inak to nie je ani pri čítaní knižiek či rozhovoroch s vašimi deťmi. Neexistuje správny alebo nesprávny spôsob, ako si vychutnať spoločné chvíle, dôležité je, aby vaše deti cítili lásku, oporu a istotu. „Každodenné malé starosti mojich detí sú mojou výzvou, aby som správne pristúpila k riešeniu ich problému, a aby som ich nejakým spôsobom nezranila pri odpovedi. Viem, že deti majú krehké nastavenie a smutná emócia dokáže vzniknúť rýchlosťou blesku. S Amiou sa dnes často rozprávame o priateľstve, ktoré je pre ňu v tomto veku veľmi dôležité. S Kristiánom si zase nastavujeme hranice a pravidlá všeobecne, takže s ním sa snažím veľmi citlivo riešiť každodenné aktivity,“ dodáva moderátorka.

Knižky sú ozajstným pokladom, ktoré obohacujú vnútorný svet nielen detí, ale aj dospelých. Dnes je na trhu veľmi veľa modernej aj klasickej, domácej či zahraničnej literatúry. Kníhkupectvá sú plné kvalitných, poučných, dojímavých aj dobrodružných kníh, z ktorých je niekedy až nemožné vybrať si tú svoju naj.

„Aj napriek tomu, že žijeme v rýchlej dobe, cestu ku knihám si môže nájsť každý, kto si ju nájsť chce. Pri deťoch to chce možno o niečo viac trpezlivosti a z času na čas aj pokojné odolávanie odmietaniu, no neskôr to prinesie svoje ovocie,“ uzatvára ambasádorka projektu UNICEF Čítajme deťom, Barbora Krajčírová.
www.unicef.sk 

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
Loading...