V pondelok 12.2. začína Národný týždeň manželstva 2024

Vladimír Sochor, NTM 0

Sviatok sv.Valentína je už tradične spájaný s láskou a romantikou – a určite je to ideálny čas na krásne romantické gestá (ako napríklad kvety a čokoláda), je to však príležitosť aj pre oveľa hlbšie (nielen) gesto – napríklad na vyjadrenie lásky, úcty a uznania milujúcemu partnerovi.

Pre manželov je to príležitosť vybočiť z bežného stereotypu a urobiť pre svoj vzťah niečo nevšedné, nekaždodenné.

Valentínsky týždeň upriamuje našu pozornosť na krásu a jedinečnosť manželstva. Páry oceňujú jeden druhého, vyznávajú a potvrdzujú svoju lásku, spomínajú na spoločné zážitky, ale aj rozvíjajú plány ako uskutočniť svoje spoločné sny. Dobre fungujúce manželstvo totiž neprispieva len k osobnému šťastiu, je prospešné tiež pre fyzické zdravie a podieľa sa aj na celkovej pohode manželov. Potvrdzujú to prieskumy aj odborníci z oblasti vzťahov.

NTM spája jednotlivcov, komunity aj inštitúcie so zámerom posilniť manželstvá a tiež vysiela do spoločnosti signál, že na manželstve záleží a je potrebné urobiť maximum preto, aby sa manželom darilo čo najlepšie. NTM pripomína generáciami overené pravdy a prináša tiež rady súčasných odborníkov, zaoberajúcich sa otázkami dynamiky partnerských vzťahov, po ktorých môžu manželia siahnuť ako po užitočných nástrojoch pre obohatenie a posilnenie vzájomného spojenia. Zakladateľ Národného týždňa manželstva vo svete, Richard Kane hovorí: „Ak máte to šťastie, že ste v manželstve, mali by ste sa oň dobre starať“.

Pravdepodobne každý, kto sa pre manželstvo rozhodne, chce, aby dobre fungovalo a prežíval pocit šťastia, aby sa cítil prijatý a boli naplnené jeho potreby. (Možno už nie úplne všetci premýšľajú nad tým, že by aj partner chcel, aby aj jeho potreby boli naplnené …

„Vitamíny pre vzťah“ – téma NTM 2024  

Pravdepodobne každý, kto sa pre manželstvo rozhodne, chce, aby dobre fungovalo a prežíval pocit šťastia, aby sa cítil prijatý a boli naplnené jeho potreby. (Možno už nie úplne všetci premýšľajú nad tým, že by aj partner chcel, aby aj jeho potreby boli naplnené … 🙂

Je naozaj dôležité, aby bolo manželstvo zdravé, vitálne, v dobrej kondícii. To však vyžaduje určitú údržbu. NTM sa v aktuálnom ročníku zameriava práve na to, ako posilniť vitalitu vo vzťahu a aj téma 14-teho ročníka NTM to jasne naznačuje. Prichádza s celým zoznamom „vitamínov“ – vzťahových zručností, a nabáda dopriať vzťahu osvieženie a doplnenie dôležitých vitamínových prísad. Jedným dychom tiež dodáva, že pokiaľ je to pre niekoho nový koncept, vôbec nevadí. Možno neviete ako začať a cítite sa neisto … povzbudzujeme – vstúpte do toho! Vždy je lepšie urobiť aj neistý krok správnym smerom, ako neisto prestupovať na mieste a neurobiť vôbec nič. Vzťahové zručnosti sa dajú naučiť a je možné osvojiť si ich pre každodenný život. Na webe NTM sa počas Týždňa manželstva každý deň zoznámime s jedným konkrétnym „vitamínom“ (predstavíme oblasť, na ktorej môžeme vo vzťahu zapracovať) aj s praktickými tipmi pre manželov. 

 

Ponuka NTM 2024 je naozaj pestrá  

Za organizáciou podujatí stoja samosprávy, občianske združenia, cirkevné komunity aj veľké množstvo dobrovoľníkov z miest a obcí naprieč Slovenskom. Niekde sú podujatia zastrešené záštitou miestnych autorít, napríklad v prešovskom kraji sa NTM koná pod záštitou prešovského župana Milana Majerského a primátora Prešova Františka Oľhu. 

V Košiciach zo spolupráce dobrovoľníkov NTM, divadlom Košice, kinom Úsmev a mesta Košice vzišla zaujímavá ponuka pre manželské páry počas trvania NTM – návšteva divadla 1+1 zadarmo a návšteva kina dokonca úplne zadarmo pre oboch… Viac TU  

♥ Navyše v Košiciach budú odmeňovať aj najstarší manželský pár. Dlhoročné manželské páry budú oceňovať napríklad aj v Trnave.

Na mnohých miestach Slovenska sú pripravené zaujímavé podujatia pre manželov. Niektoré sú doslova neodolateľné a nezaprú kreativitu organizátorov.    

♥ Na webe NTM sa to len tak hmýri dobrými nápadmi, nájdete tam spoločenské, vzdelávacie, umelecké, duchovné aj športové aktivity na mnohých miestach Slovenska. Koncerty (L.Mikuláš, Ružomberok, Bratislava …), tanečné večery (Trenčín, Prešov …), prednášky a workshopy (Košice, Vranov n/T, Cífer, Poltár, …), kvízy, (L.Mikuláš, Trenčín, …), karneval (Nitra), niečo pre zdravie a krásu (Bratislava, Nitra, Považská Bystrica), fotosúťaž (Prešov), filmové predstavenia (L.Mikuláš, Ružomberok, Cífer, Trstená, …), divadelné predstavenia (Prešov, L.Mikuláš), dokonca tanečné divadlo (Bratislava) určite tvoria pestrú mozaiku možností. 

♥ V Oravskom Veselom sa tešia na koncert Janais a piesne manželov Kothajovcov (Janais) spríjemnia aj workshop pre manželov v rámci DUET tour v Bučanoch.

♥ Prednáškové turné „Dobré manželstvo na celý život“ na viacerých miestach zorganizovalo OZ Milovať a ctiť.

♥ Na mnohých miestach si môžu dvojice užiť špeciálny Večer pre manželov s kreatívnym programom, ktorý rozhýbe myseľ, telo aj bránice zúčastnených (Košice, Ružomberok, Poltár, B.Bystrica, P.Bystrica, Prievidza, Chynorany, Nitra, Cífer, Malinovo, Šamorín, …) a pravdepodobne neoľutuje nikto, kto sa zúčastní. Viac TU  alebo na regionálnych weboch  TU 

(Ponuka programov a aktivít je na webe NTM aktualizovaná každý deň).

On-line ponuka   TU

Dokonca aj tí, pre ktorých nikto v mieste ich bydliska nezorganizoval žiadne prezenčné podujatie majú možnosť vybrať si z ponuky online programov.

►Asociácia kresťanských koučov – počas NTM pozýva na 4 prednášky o posilňovaní imunity vo vzťahu  (podrobnosti v ONLINE ponuke na webe NTM + ponuka individuálneho alebo párového koučingu) 

► Manželské povzbudenia  – na košickej webovej stránke NTM je možné prihlásiť sa na odber povzbudení pre manželov; následne prihláseným každý deň počas Týždňa manželstva do zaregistrovanej e-mailovej schránky pristane občerstvujúce povzbudenie … TU

Outdoorová „pokladovka“

Hľadanie odkazov s úlohami – vychádzka do prírody (alternatívne v meste), kde sa pomocou mobilnej aplikácie manželia presúvajú na určené geografické body, aby zistili, aké úlohy tam na nich čakajú. Vychádzka priam ponúka využiť čas vo dvojici na spoločný rozhovor a nové zážitky … navyše na čerstvom vzduchu (Žilina, Prešov, Banská Bystrica, …), napríklad:  staroprešovská romantika 

Tipy na doma

Tým, ktorí z akýchkoľvek dôvodov nemajú možnosť niekam sa spolu vybrať, je pripravená ponuka s inšpiráciami, ktoré sa dajú využiť aj „z vlastnej obývačky“  TU

Veď nakoniec – program ušitý presne na mieru si môže vymyslieť a zrealizovať každá dvojica podľa svojich možností, prípadne vlastnej aktuálnej situácie. Veď nepočíta sa len to, čo zorganizuje niekto „zvonku“. Svoj vlastný „Večer vo dvojici“ si môžu manželia pripraviť aj sami práve tam, kde žijú. Vlastný program vôbec nemusí veľmi zaostávať za ostatnými možnosťami. 

„Hravé“ Vitamíny pre dvojice

Pre hravé typy, ktoré si užijú čas spoločnej zábavy s prvkami súťaživosti a napätia, prípadne štipkou romantiky je pripravená spoločenská hra „Vitamíny pre vzťah“, ktorá bola vytvorená špeciálne pre aktuálny ročník NTM. Dostať sa k nej možno TU  a až do skončenia Týždňa manželstva je (na stiahnutie) ZADARMO. Dá sa však objednať aj tlačená verzia s vlastnou fotkou na plátne (bez časového obmedzenia).

Pieseň pre NTM 

Manželia Veronika a Martin Husovskí špeciálne pre NTM nahrali pieseň ZÁZRAK. Autorom textu je Jozef Husovský a vo videoklipe k piesni sú použité fotografie manželov, ktorí sa aj takto priznávajú k svojej láske.

 

Termín NTM   

Národný týždeň manželstva prebehne už tradične vo valentínskom týždni od pondelka do nedele; tento rok je to v termíne 12.-18.februára. 

Viac informácií o Národnom týždni manželstva nájdete na www.ntm.sk 

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
Loading...