Paulo Coelho: Alef

Milan Buno, tip na knihu 0

Nový román Paula Coelha Alef ide ku koreňom. Vracia sa k púti, ktorá osvieži, inšpiruje a ukáže správnu cestu. „Každý koniec nám ponúka možnosť nového začiatku,“ tvrdí Coelho. V novom príbehu úprimne odhaľuje, ako ho hlboká kríza viery prinútila hľadať cestu obnovy a duchovného rastu. Cestou sa postupne dostáva z osamotenia, prestáva lipnúť na vlastnom egu, zbavuje sa pýchy, otvára sa priateľstvu a láske. Nový Paulo Coelho – Alef.

Svet nikdy nebol rozdelený tak ako teraz, upozorňuje Paulo Coelho: náboženské vojny, genocída, nedostatok úcty k našej planéte, hospodárske krízy, depresia, chudoba. Všetci chcú okamžité výsledky, čo by vyriešili aspoň niektoré problémy sveta, či ich osobného života. No ako sa blížime k budúcnosti, všetko sa zdá čoraz černejšie.

Hlavný hrdina románu Alef má pocit, že na okamih ustrnul na  ceste poznania. Azda by mal poslúchnuť radu svojho majstra a vybrať sa tam, kam ho ťahá srdce… A tak prichádza do Ruska s predsavzatím prejsť vzdialenosť 9 288 kilometrov a objavovať rozľahlú krajinu. Na ceste Transssibírskou magistrálou ho sprevádzajú traja ľudia: majster taa, jeho ruská vydavateľka a extravagantná dievčina tureckého pôvodu menom Hilal… Už od prvej stanice sa hrdinova púť stáva duchovným hľadaním.

Rovnako ako pastier Santiago v Alchymistovi spisovateľ zisťuje, že musí ísť ďaleko, aby pochopil, čo je nablízku. Putovanie mu prináša pocit, že je opäť živý, vidí svet očami dieťaťa a nachádza Boha v každodenných maličkostiach. „Opäť som sa spojil sám so sebou a s magickým svetom naokolo. To robí život zaujímavým – treba veriť v poklady a zázraky.“

Príbeh knihy Alef sa odvíja v znamení symbolu alef, čo je prvé písmeno hebrejskej abecedy. V duchu magickej tradície ho Coelho chápe ako bod, v ktorom sa všetko zbieha a môžete v ňom v jedinej chvíli uvidieť naozaj všetko… „Myslel som si, že v päťdesiatich deviatich rokoch budem blízko raja a dokonalého pokoja, aké vidím v úsmevoch buddhistických mníchov. No hľadanie pokoja má svoju cenu a ja sa sám seba pýtam: kam až som pripravený prísť?“

Prečítajte si úryvok z novej knihy Paula Coelha Alef.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (2 hlasov, priemerne: 3,00 z 5)
Loading...

Pridaj komentár