Knižky na túlačky i na daždivé popoludnia

Mária Kohutiarová 2

Niežeby som nedávala na hodinách prírodopisu či prírodovedy pozor, ale predsa len – asi ani vy nemáte šancu a kapacitu zapamätať si všetky zvery po mene, výzore, mieste výskytu, pažravosti a iných parametroch, ktoré bývajú zisťované našimi zvedavcami.

Priznám, že hoci moja sesternica je vyštudovaný vysokoškolský ekológ a práve pred štátnicami nám strážila deti s nahrávkou rôznych čvirikaní a trilkov (z môjho pohľadu či počutia), občas mám problém narýchlo rozlíšiť letiace dravce: je to jastrab alebo sokol? A ak sokol, tak ktorý?

Záchrana rodičovská

Leto a čas okolo neho nás jednoznačne viac postaví do pozoru nielen pre návštevy ZOO, ale aj pre častejší pobyt a motkanie sa v prírode. Aby sme nedopadli zle – nedobre, je fajn zmestiť do batožiny dve šikovné a múdre knižky z Vydavateľstva Fragment, ktoré nám rozhodne zachránia reputáciu – ale samozrejme, padnú vhod deťom aj inokedy.

Šikovné vonkajšie parametre oboch titulov – Zvieratá Slovenska a Zvieratá sveta od Michaela Fokta – dopĺňa nielen množstvo nádherných, detailných fotografií, ale aj zaujímavý a pritom stručný text ku každej z fotografií zvierat.  Treba oceniť, že knihy sú písané štýlom, ktorý chytí každé dieťa práve tým, že nemusí čítať siahodlhé pasáže o každom živočíchovi – spôsob vtipného a výstižného pomenovania každého zvieraťa a jeho typickej vlastnosti na obrázku sa výborne dopĺňa s textom, ktorý zviera podrobne a pritom zaujímavo popisuje.

Zvieratá Slovenska …

Určite si dieťa lepšie zapamätá ďatľa ako „stromového chirurga“, hoci ho volajú lekár stromov – na dôvažok technologický popis práce „chirurga“ je vďaka známym slovíčkam pre deti napísaný tak, že nie je možné ho zabudnúť – vy by ste po Pirátoch z Karibiku zabudli, čo je to harpúna? A ak vám niekto pripomenie, že také niečo má ďateľ na zobáku a tak tie potvory spod kôry vytiahne.. nezabudnete! Rovnako, ako prirovnanie šťuky k žralokovi našich vôd a tiež informáciu, že najväčšia ulovená šťuka vážila až 48 kíl! No, nechceli by ste si potykať…

… a tie za hranicami…

Že knihy pomôžu aj vašim výchovným metódam, niet pochýb: po ich prelúskaní budete môcť deťom spokojne povedať, že sú rovnakí, ako gibony: stále by sa len hojdali. Alebo: ak sa cítite byť supermama, povedzte, že ste ako kengura, ktorá môže nosiť až tri mláďatá naraz: jedno takmer dospelé, druhé prisaté na bradavku vo vaku a tretie ako zárodok v maternici. Uff! Zvládli by ste?

Jednoducho: škodu si pri kúpe týchto titulov neurobíte. A ako darček za vysvedčko môžu byť pre ktorékoľvek dieťa od víly po vedca dobrým tipom.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (2 hlasov, priemerne: 3,00 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kohutiarová

Stále predovšetkým manželka, 7x mama, človek pre druhých. Chcem aj prostredníctvom riadkov priniesť presvedčenie, že svet je úžasné miesto a mať deti a rodinu je to najlepšie, čo nám mohlo byť dané.

články autora...

Komentáre k článku

Pridaj komentár