Klasika v stručnom prevedení

Mária Kohutiarová 4

Čo momentálne číta váš školopovinný? Siaha po niečom inom okrem povinnej literatúry zo školy? Alebo sa mu zdá byť čítanie v tomto rýchlom čase stratou a radšej ide na internet?

Možno aj pre takéto deti pripravilo vydavateľstvo Fragment prepracované štyri klasické detské príbehy v skrátenej verzii a tak si vaše deti môžu skúsiť prečítať Babičku, Gulliverove cesty, Robinsona Crusoe a Staré grécke povesti a báje v inom prevedení, ako sme my starší zvyknutí.

Zvonka a zdnuká

Čo určite treba pochváliť, je veľmi pekný vonkajší vizuál celej štvorice knižiek – jednotná svetlomodrá fasáda pozadia a  výrazné písmo nadpisov určite nedovolia týmto knižkám stratiť sa vo výklade ktoréhokoľvek kníhkupectva. Pochvala patrí aj veľmi podareným ilustráciám Antonína Šplíchala – sú pestré, výrazovo presné a zároveň akurát detské, no nie infantilné.

Samostatná kapitola patrí textom, kde už len prerozprávanie pôvodných obsiahlych diel je výzvou a dobrodružstvom, na ktoré bolo treba okrem značnej dávky odvahy aj výborného „tlmočníka“ do stručnosti. Ako si s textom poradili Petr Prouza  s Babičkou a Jana Eislerová so  zvyšnými titulmi?

Babička

Tento skvost Boženy Němcovej asi mnohé súčasné deti neláka – a to nielen pohľadom do života minulosti, ale aj objemom knihy a hustým riadkovaním, ktoré si pamätám z pôvodného vydania. Pokus prerozprávať toto dielo bol možno sympatický, ale zo štvorice knižiek dopadol v mojom ponímaní – a tiež v hodnotení našich detí – najhoršie.

Nahradiť špecifický štýl písania Boženy Němcovej a nestratiť z diela ono očarujúce kúzlo, ktoré posadlo každého, kto sa do skutočnej Babičky zahryzol a vydržal pri nej do konca, sa nepodarilo. Kniha síce ostala verná deju a podstatným osobám príbehu, ale čitateľský pôžitok sa z neho nejako vytratil – čo je škoda.

Staré grécke povesti a báje

Čítala som ich nielen ako dieťa v niekoľkých verziách, vydaniach a origináloch – a stále ma napriek dĺžke vedeli dostať. O to viac som čakala, ako to dopadne v prípade skráteného prerozprávania.

Rodinná rada čítajúcich sa uzniesla, že tento kus knihy sa podarilo urobiť dobre: svoj hlas v prospech prerozprávania dostala kniha aj od učiteľky nášho štvrtáka, kde práve báje preberajú a knižka je u nich na hosťovaní.

Podstatné ostalo, duch príbehu tiež, takže si spokojne môžete aj tento kus ísť kúpiť.

Robinson Crusoe

Na Robinsonovi som bola závislá ako dieťa úplne neskutočne – napriek náročnému rozprávačskému štýlu a dlhým pasážam opisov som vydržala nad ním sedieť niekoľko dní v kuse a nie jedenkrát.

Jednoznačne však aj prerozprávaná verzia má svoje čaro, ktorému dopomohol štýl písania originálu, takže priepastný rozdiel medzi pôvodinou a terajším počinom je viditeľný len minimálne. Zo štvorice ponúkaných titulov je najlepšia a bez obáv ju môžete darovať ako darček.

Gulliverove cesty

Originál knihy som nečítala – okrem kusov pasáži z rôznych čítaniek – a tak som sa rada do neho zahryzla. V porovnaní s Babičkou je štýl prerozprávania značne lepší a aj keď v niektorých pasážach veľmi fádny, celkový dojem z knihy je na 2-.

Jediné, čo mi možno ako testovateľovi prišlo zvláštne, je stanovenie veku čitateľov – bolo doporučené od 11 rokov, čo sa mi zdá na tento vek trochu prineskoro. Pokiaľ si dobre pamätám, všetky originálne tituly som prečítala určite ako 9-ročná a neublížili mi.

Nakoniec, tieto prerozprávané v pohode čítali všetci naši drobci, vrátane toho najmenšieho 4-ročného, ktorý bol z nich totálne unesený. Pre mladší vek nahrávajú aj veľké písmená, ktoré sa používajú pre žiakov prvého stupňa – kam by podľa môjho názoru patrila, hoci by som sa ju nebála použiť ani v predškolskej triede materskej školy.

Ak sa ich rozhodnete kúpiť, určite neobanujete – ako návnada na prvé čítanie je to dobrý nápad, i keď… Babičku si radšej prečítajte po večeroch originálnu – a obrázky si k tomu pozrite z tejto novej.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (1 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kohutiarová

Stále predovšetkým manželka, 7x mama, človek pre druhých. Chcem aj prostredníctvom riadkov priniesť presvedčenie, že svet je úžasné miesto a mať deti a rodinu je to najlepšie, čo nám mohlo byť dané.

články autora...

Komentáre k článku

  1. Otrasne. Ak maju decka citat, nech citaju autorov a nie ich „skrateniny“. Ved to je donebavolajuce prznenie krasnej literatury!

  2. Otrasne. Ak maju decka citat, nech citaju autorov a nie ich „skrateniny“. Ved to je donebavolajuce prznenie krasnej literatury!

Pridaj komentár