„Mami, ešte ma trošku pomasíruj,“ častokrát po kúpeli povie môj 4,5-ročný Peťko a s radosťou nastaví chrbátik aj 3-ročná Danielka. Donedávna bolo to naše masírovanie naozaj veľmi laické. Skôr išlo o to, aby som deti vyhladkala a pritom ich natrela telovým mliekom. Ale keďže sa na to vždy tešia, povedala som si, že sa obzriem po nejakých odbornejších informáciách. Hľadala som najmä niečo názorné, s fotografiami. A tak sa mi dostala do rúk kniha Jany Hašplovej Masáže detí a dojčiat, ktorá vyšla vo vydavateľstve Portál. Autorka absolvovala kurz masáže detí pod vedením lektorov medzinárodnej školy AIMI.
„Túto knihu som písala na základe vlastných skúseností,“ píše v predslove. “Mala som to šťastie, že som sa zoznámila s metódou, o ktorej hovorí táto kniha, už hneď po narodení môjho syna, ktorý prišiel na svet po dlhom a komplikovanom pôrode. Problémy, ktoré sú inak po takýchto pôrodoch bežné, sa v našom prípade vyriešili v priebehu roka, keď sme praktizovali masážnu terapiu. Dnes je môj syn úplne zdravý.“
„Ak budeme trpezliví a svoje konanie naplníme láskou, ak sa z našich masáží stane tvorivá práca, pocítime v priebehu niekoľkých dní alebo týždňov sami na sebe i na svojich deťoch účinky dotykovej relaxácie. Prehĺbi sa vzťah a dôvera medzi rodičmi a deťmi, budete spolu komunikovať aj bez slov.“ Autorka v kapitole Účinky masáže ďalej píše, že budú deti odolnejšie voči chorobám a škodlivým vplyvom okolia, stanú sa z nich pokojnejšie a vyrovnanejšie osobnosti.
Medzi mamou a dieťaťom
V knihe sa dozvedáme o väzbe, ktorá sa (aj) vďaka masáži vytvára medzi matkou a dieťaťom, ako pôsobí hudba počas masáže, aké masážne oleje môžeme požívať. Autorka delí oleje na rastlinné (napr. olivový, slnečnicový a pod.) a esenciálne (eukalyptus, čajovník, levanduľa a pod.), opisuje ich účinky a z prehľadnej tabuľky sa dozvedáme, pri ktorej chorobe pôsobí ten – ktorý olej.
Podrobný popis masáže
Od 6. kapitoly nasleduje podrobný popis masáže dojčiat i starších detí s 85 detailnými fotografiami. Na 50 stranách sa naučíme ako masírovať dolné končatiny, brucho, hrudník, ruky, chrbátik i tvár dieťaťa. Autorka nezabúda ani na popis vplyvu masáže na deti rôzneho veku, ponúka hry a pesničky vhodné pri masáži, v poslednej kapitole radí aj rodičom chorých detí.
„A ešte jedna dôležitá poznámka. Aby rodič mohol svoje dieťa masírovať, potrebuje zvládnuť techniku masáže. Tiež by však mal sám na sebe zažiť, ako masáž „chutí“, aby z neho bol skutočný odborník. Požiadajte svojho partnera, aby vám pomohol preniknúť k podstate masáže. Skúste sa vzájomne hladiť. Možno tu bude len na chvíľu v rámci „štúdia“, ale možno sa vám to až natoľko zapáči, že sa hladenie a dotyková masáž stanú súčasťou vášho života. A to by som vám i vášmu dieťatku veľmi priala.“
Dagmar Mozolová, redakcia
Knihu Masáže detí a dojčiat si môžete kúpiť na martinus.sk