Môj Macík

Mária Rázusová-Martáková 12
Moj macik

Niektoré básničky zľudoveli natoľko, že sa tradujú ústne z generácie na generáciu a po internete sa často „potulujú“ bez odkazu na autora. Ľudia si ich posúvajú ako tie najobľúbenejšie. Takými určite sú aj básne Márie Rázusovej – Martákovej z knižočky Môj Macík.

Autorka ich napísala podľa ruského originálu Z. Alexandrovova. Slovká z týchto básní patria častokrát k prvým, ktoré sa dieťatko naučí dopĺňať. Veď kto by nepoznal napríklad túto: 

Šijem, šijem pomaličky

košieľku a nohavičky.

a ty, Macko, ticho seď,

oblečiem ťa hneď.

Za všetko hovorí jedno z vyznaní, ktoré na stránku internetového kníhkupectva Martinus pridala čitateľka:

Aj ja (40), aj môj manžel (50) sme vyrastali s touto knižkou. Naše dcérka ju ako dvojročná vedela naspamäť. Keď otvárala knižku, začínala slovami: „Môj Macík. Napísala teta Mária Rázusová-Martákova pre deti. Aj pre mňa.“

O autorke: 

Mária Rázusová Martáková (1905 – 1964), sestra básnika Martina Rázusa, poetka, dramatička, prekladateľka, autorka literatúry pre deti a mládež (napr. Od jari do zimy, 1938; Zverinček, 1950; Farebná záhradka, 1953; Prvý venček, 1954; Hajaj búvaj, 1957; Hop – hop na koníčku, 1959; O medovníkovom domčeku,1961; Junácka pasovačka, 1982). Bola učiteľkou, neskôr pracovala v Matici slovenskej, redigovala detský časopis Slniečko.

Kniha Môj Macík vyšla vo vydavateľstve Belimex v r. 2004 a objednať si ju môžete tu.

 

 

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (1 hlasov, priemerne: 4,00 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

 1. mozem potvrdit a vrelo odporucit. Je to malej najoblubenejsia knizka a musim jej ju dokola citat….. velmi sa jej tie versiky pacia, aj obrazky, no jednoducho je to podla mna najmilsia knizka.

 2. mozem potvrdit a vrelo odporucit. Je to malej najoblubenejsia knizka a musim jej ju dokola citat….. velmi sa jej tie versiky pacia, aj obrazky, no jednoducho je to podla mna najmilsia knizka.

 3. súhlasím, aj u nás je veľmi populárna, máme síce jej staršie vydanie, takže je v horšom stave, ale malý ju má veľmi rád.

 4. súhlasím, aj u nás je veľmi populárna, máme síce jej staršie vydanie, takže je v horšom stave, ale malý ju má veľmi rád.

 5. u nas tiez velmi oblubena, mala ma 18 mesiacov a uz vie doplnit posledne slovo z kazdeho versa. ja ju uz viem davno naspamat celu smile mozem povedat ze ked napriklad v aute zlosti, zacnem recitovat a ona je zamestnana tym ze dava pozor ake slovo ma doplnit a tak nema cas sa jedovat smile

  niekedy si aj cez den sama zacne recitovat uryvky. obrazky sa jej tiez pacia.

  odporucam.

 6. u nas tiez velmi oblubena, mala ma 18 mesiacov a uz vie doplnit posledne slovo z kazdeho versa. ja ju uz viem davno naspamat celu smile mozem povedat ze ked napriklad v aute zlosti, zacnem recitovat a ona je zamestnana tym ze dava pozor ake slovo ma doplnit a tak nema cas sa jedovat smile

  niekedy si aj cez den sama zacne recitovat uryvky. obrazky sa jej tiez pacia.

  odporucam.

 7. so sestrou sme mali 2 knihy Môj Macík,každa svoju.Po rokoch sú krasne zachovalé, trocha blede farby, teraz ju ma jej dcéra. Má tuto knižku veľmi rada.,čita jej ju stále dookola.super kniha.

 8. so sestrou sme mali 2 knihy Môj Macík,každa svoju.Po rokoch sú krasne zachovalé, trocha blede farby, teraz ju ma jej dcéra. Má tuto knižku veľmi rada.,čita jej ju stále dookola.super kniha.

 9. Tak presne na tejto nadhernej knizke som vyrastala aj ja. Mama vravi, ze od radosti som sa az trisla ked ju vytiahla a isla mi z nej citat. Mam ju dodnes, ale kedze sme tri sestry je už mierne rozpadnuta a pokreslena, preto som si kupila aj novu, aby som ju raz mohla citat aj vlastnym detom smile

 10. Tak presne na tejto nadhernej knizke som vyrastala aj ja. Mama vravi, ze od radosti som sa az trisla ked ju vytiahla a isla mi z nej citat. Mam ju dodnes, ale kedze sme tri sestry je už mierne rozpadnuta a pokreslena, preto som si kupila aj novu, aby som ju raz mohla citat aj vlastnym detom smile

Pridaj komentár