Nessia Laniado: „Máte neklidné dítě?“

recenzia od Beaty Salanicovej 10
Portal - Neklidné dítě

Je Vaše dieťa náladové, panovačné, tvrdohlavé a nezvládnuteľné?

Musí byť stále stredom pozornosti, bije ostatné deti?

Nevie byť chvíľu v pokoji a máva výbuchy hnevu pre nič za nič?

Nevydrží pri žiadnej činnosti?

Máme pocit, že nás všetci ľudia musia považovať za neschopných rodičov neznesiteľného dieťaťa. V parku sa nám vyhýbajú, v supermarketoch a reštauráciách nás pozorujú. Zastavujú sa na ulici, keď sa márne pokúšame ukončiť teatrálne scény, ktorých autorom je náš potomok.

Potrebovali by sme podporu, povzbudenie, ale tú nám nedokáže poskytnúť ani náš partner, ktorý často nie je doma. Nerozumie našej situácii a obmedzí sa len na kritiku typu:

 • Rozmaznávaš ho!

 • Musíš ho viesť pevnou rukou!

 • Reaguješ hystericky!

  Vyčerpaní si kladieme otázku, kde sme urobili chybu.

  Kniha Nessia Laniado: „Máte neklidné dítě?“, nám ponúka príbehy rodičov, ktorí majú podobné problémy, ponúka rady odborníkov, výsledky najnovších vedeckých výskumov a poskytuje jednoduché a jasné odpovede na otázky:

 • čo sa skrýva za záchvatmi hnevu a absurdnými požiadavkami našich detí

 • ako predchádzať náročným situáciám

 • ako dokázať reagovať s kľudom a zostať pevný v svojich rozhodnutiach

 • ako podchytiť a zhodnotiť vlohy detí, ktoré boli považované za nezvládnuteľné

  Autorka ponúka riešenie formou príbehov a zamyslení sa nad možnými reakciami detí aj rodičov v konkrétnych situáciách, čím vedie čitateľa k správnej úvahe. Čitateľ sa cíti byť spoluautorom, resp. má pocit, že číta detektívku, kde správne riešenie je až v závere a nie je ho potrebné obhajovať, lebo každému je jasné ako sa k nemu dospelo.

  Autorka je nie len psychológ detí, ale aj dospelých. Celý čas sprevádza svojich čitateľov priam materinským porozumením. Snaží sa vcítiť do pocitov zúfalých rodičov, pomáha prekonať naše frustrácie, nekritizuje, ale chápavo usmerňuje. Mení celkovo náš postoj k dieťaťu a k výchove vôbec.

  Záver:

  Kniha sa veľmi dobre číta, vďaka mnohým príkladom je pútavá a zrozumiteľná.

  Odháňa chmáry z čela rodičov a prináša slniečko do vzťahu rodič a dieťa.


   

   

  Vydavateľstvo PORTAL, kniha: Máte neklidné dítě?

   

 • 1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (2 hlasov, priemerne: 3,50 z 5)
  Loading...

  Komentáre k článku

  1. Mať „zlé“ deti je len vec rodičov a ich prístup k nim.Nevravím,že ja som dokonalá, som náladová a to sa odráža aj v mojich deťoch, ale viem sa deťom ospravedlniť a vždy si ich vypočujem.Nikdy som ich nestrašila napr. „ukradne Ťa ujo! a podobné sprostosti, vždy som im priamo povedala čo od nich žiadam a oni pochopili,že teraz urobia to čo chcem ja a potom budeme robiť čo chcú oni.A samozrejme som im nikdy neklamala, vždy som sa im snažila danú tému vysvetliť aj keď bola chúlostivá, ale deťom netreba veľa vysvetľovať stačia základné informácie a oni sa uspokoja.Myslím ,že „zlé“ deti sú aj preto, že rodičia nemali čas sa v manželstve zoznámiť sami so sebou a už vpadlo do toho dieťa.Ale to všetko je môj názor, myslím, že ja aj s manželom sme vychovali ohľaduplných, citovo založených ľudí.Som šťastná že ich mám.

  2. Mať „zlé“ deti je len vec rodičov a ich prístup k nim.Nevravím,že ja som dokonalá, som náladová a to sa odráža aj v mojich deťoch, ale viem sa deťom ospravedlniť a vždy si ich vypočujem.Nikdy som ich nestrašila napr. „ukradne Ťa ujo! a podobné sprostosti, vždy som im priamo povedala čo od nich žiadam a oni pochopili,že teraz urobia to čo chcem ja a potom budeme robiť čo chcú oni.A samozrejme som im nikdy neklamala, vždy som sa im snažila danú tému vysvetliť aj keď bola chúlostivá, ale deťom netreba veľa vysvetľovať stačia základné informácie a oni sa uspokoja.Myslím ,že „zlé“ deti sú aj preto, že rodičia nemali čas sa v manželstve zoznámiť sami so sebou a už vpadlo do toho dieťa.Ale to všetko je môj názor, myslím, že ja aj s manželom sme vychovali ohľaduplných, citovo založených ľudí.Som šťastná že ich mám.

  3. Lia, v clanku nie je rec o „zlych“ detoch, ale o tazko zvladnutelnych detoch. Niekedy mozu mat rodicia hocijaky pristup a dieta je nezvladnutelne. Tesi ma, ze ty taky problem nemas, ale ako matka by si mohla mat viac pochopenia pre ostatnych rodicov.

  4. Lia, v clanku nie je rec o „zlych“ detoch, ale o tazko zvladnutelnych detoch. Niekedy mozu mat rodicia hocijaky pristup a dieta je nezvladnutelne. Tesi ma, ze ty taky problem nemas, ale ako matka by si mohla mat viac pochopenia pre ostatnych rodicov.

  5. Lia, suhlasim so Sarou, nerada opakujem ako papagaj. Naozaj by si sa cudovala, ze mame doma dieta, ktore je velmi inteligentne, chapave a vychovavane s laskou. Tiez pozna dokonale pravidla ako Tvoje deti a vychovavame ho tiez s ROZUMOM. Doma sa mame radi a medzi sebou nemame problemy, ale to, o com sa tu pise ma na svedomi malokedy vychova, hoci niekedy ano. A to nase je naozaj velmi tazko zvladatelne. To nie je o tom, ze sa hodi na zem a vystraja, lebo tento problem nemame:-), ale inak sa zvlada tazko, to co je pre ine deti samozrejmostou, on nepovazuje za nanutene a neprirodzene. Niekto si povie – hyperaktivita neexistuje, je to len problem rodicovskej vychovy! – tak ako ty! Ale pod niekedy k nam na navstevu a urcite nazor zmenis! Ale prosim, zamysli sa nad tym- to je v 1. rade-Diagnoza! Hoci velmi vela rodicov tomu napomaha nespravnou vychovou.Myslim, ze na Slovensku je coraz viac takych deti a vsetkym rodicom drzim palce, aby ich zvladli a hlavne POCHOPILI!

  6. Lia, suhlasim so Sarou, nerada opakujem ako papagaj. Naozaj by si sa cudovala, ze mame doma dieta, ktore je velmi inteligentne, chapave a vychovavane s laskou. Tiez pozna dokonale pravidla ako Tvoje deti a vychovavame ho tiez s ROZUMOM. Doma sa mame radi a medzi sebou nemame problemy, ale to, o com sa tu pise ma na svedomi malokedy vychova, hoci niekedy ano. A to nase je naozaj velmi tazko zvladatelne. To nie je o tom, ze sa hodi na zem a vystraja, lebo tento problem nemame:-), ale inak sa zvlada tazko, to co je pre ine deti samozrejmostou, on nepovazuje za nanutene a neprirodzene. Niekto si povie – hyperaktivita neexistuje, je to len problem rodicovskej vychovy! – tak ako ty! Ale pod niekedy k nam na navstevu a urcite nazor zmenis! Ale prosim, zamysli sa nad tym- to je v 1. rade-Diagnoza! Hoci velmi vela rodicov tomu napomaha nespravnou vychovou.Myslim, ze na Slovensku je coraz viac takych deti a vsetkym rodicom drzim palce, aby ich zvladli a hlavne POCHOPILI!

  7. Ja som tiez mala dlho rovnaky nazor ako Lia – kym sa mi nenarodil syncek.Vychovavam ho rovnako ako dcerku, ktoru kazdy povazuje za prototyp rozumneho a poslusneho dietata. A syn je este len batola a uz pravidelne chodim z vrieskajucim kocikom-a to tvrdim, ze som flegmatik a nezvyknem byt z neho nervozna , ani ked ho pocuje cele mesto.Co mam robit,ked to nie je plac z bolesti.Proste si asi v tej svojej hlavicke povie,ze teraz uz ma kocika dost a hotovo. Skusali sme vselico, skusali vymenit kocik, ci tam nie je problem, skusali a nic(podotykam,ze vsetko bez vyhrazania,strasenia-aj tak by mi este nerozumel) .Ma to v povahe a my sme sa zmierili z tym, ze tak ako nezmenime,ze ma modre oci, tak sa musime zmierit s jeho tvrdohlavostou a postupne sa pokusat o zmiernenie jej priznakov.

  8. Ja som tiez mala dlho rovnaky nazor ako Lia – kym sa mi nenarodil syncek.Vychovavam ho rovnako ako dcerku, ktoru kazdy povazuje za prototyp rozumneho a poslusneho dietata. A syn je este len batola a uz pravidelne chodim z vrieskajucim kocikom-a to tvrdim, ze som flegmatik a nezvyknem byt z neho nervozna , ani ked ho pocuje cele mesto.Co mam robit,ked to nie je plac z bolesti.Proste si asi v tej svojej hlavicke povie,ze teraz uz ma kocika dost a hotovo. Skusali sme vselico, skusali vymenit kocik, ci tam nie je problem, skusali a nic(podotykam,ze vsetko bez vyhrazania,strasenia-aj tak by mi este nerozumel) .Ma to v povahe a my sme sa zmierili z tym, ze tak ako nezmenime,ze ma modre oci, tak sa musime zmierit s jeho tvrdohlavostou a postupne sa pokusat o zmiernenie jej priznakov.

  9. To, ze dieta place v kociku, vobec neznamena, ze je dieta zle alebo dokonca rozmaznane. Proste neznasa kociarik. Moje dietatko tiez neznasalo kociarik. Uz od menej ako roka neberiem kociarik a malinky beha okolo mna. Ked bol mensi, tak som ho nosila v klokanke alebo na rukach alebo som si s nim sadla na lavicku. Tiez som predtym nepocula, ze by niektore deti nemali radi kociarik, ale neskor som zistila, ze je viac takych zvedavych a pohyblivych deti, ktorym sa nepaci len lezat a divat sa na stromy.

  10. To, ze dieta place v kociku, vobec neznamena, ze je dieta zle alebo dokonca rozmaznane. Proste neznasa kociarik. Moje dietatko tiez neznasalo kociarik. Uz od menej ako roka neberiem kociarik a malinky beha okolo mna. Ked bol mensi, tak som ho nosila v klokanke alebo na rukach alebo som si s nim sadla na lavicku. Tiez som predtym nepocula, ze by niektore deti nemali radi kociarik, ale neskor som zistila, ze je viac takych zvedavych a pohyblivych deti, ktorym sa nepaci len lezat a divat sa na stromy.

  Pridaj komentár