Obrázkový slovník pre najmenších

Mária Kopčíková 1

Na Vianoce som objednala mojej dcére knižočku – kabelku. Chutnú, milú, ružovučkú, podľa info v danom internetovom kníhkupectve mala obsahovať tie najkrajšie rozprávky o princeznách.

Dieťa sa z nej teší, chodí s ňou – kabelkou kade tade, no ja sa desím, keď si z nej chce čítať, pretože obsah rozprávok, je – mierne povedané – zvláštny. Jedna princezná sa volá Strieborný strom a jej vlastná matka na ňu žiarli a chce ju zmárniť. Rozprávka pokračuje až tam, že princeznú zachráni princ, ktorý sa s ňou ožení, potom ju zlá matka znivočí, ale princ ju nepochová, chodí sa na ňu pozerať do dvadsiatej šiestej komnaty svojho zámku. Znova sa ožení, jeho nová žena prvú ženu oživí a spoločne si v šťastí žijú, až kým nepomrú. A iné. Bŕŕŕ.

Listujúc na našom virtuálnom babetku som si uvedomila, že nám trošku chýbajú

recenzie detských knižiek.

Tak vám jednu ponúkam. Neviem síce, či úplne mať parametre recenzie v novinárskom ponímaní, ale ponúkam svoju osobnú skúsenosť s jednou výbornou knižkou. Ozaj, máte svoje tipy na detské knihy? Ponúknite ich aj ostatným rodičom, nech vedia, čo kupujú!

Veľký obrázkový slovník pre najmenších

Je naozaj veľký, farebný, plný obrázkov, ktoré sú pekne rozčlenené do rôznych kategórií. Syn túto knihu dostal na prvé narodeniny a odvtedy sme s ňou, v nej, pri nej presedeli dosť veľa času. Veľké fotky ho fascinovali a ako sa učil rozprávať a spoznávať jednotlivé veci, tak ich aj hľadal v tejto knihe. Vyhral a „vyčítal“ sa s týmto slovníkom neuveriteľne dlhý čas a potom ju presunul sestričke. Na knižke je jej časté používanie patrične vidno … niekedy bol o ňu boj.

Kniha je pôvodom z produkcie Dorling Kindersley Book, u nás ju vydalo vydavateľstvo SLOVART. Je mozaikou vyše 800 fotografií, ktoré sú naozaj veľmi výpravné a realistické. Deťom prestavia množstvo zaujímavých vecí a naučia ich pomenovať rôzne predmety, stroje, nástroje, povolania.

V slovníku nájdete aj tieto kategórie:

 • Dom, oblečenie, hračky
 • Jedlá, ovocie, zelenina
 • Kvety, stromy, rastliny, v prírode
 • Rok a deň, počasie
 • Zvieratá, mláďatá, vtáky
 • Stavby, stavebné stroje
 • Ja a moje telo
 • Tvary, vzory, farby
 • Rátame

Samozrejme, že deti pri tejto knižke musí niekto sprevádzať. Ukazovať, hovoriť, objasňovať. Myslím však, že aj pre rodiča je knižka pomocou, často nás ani nenapadne, čo všetko by sa v danej „kategórii“ dieťa mohlo naučiť – čo by tam ešte mohlo patriť.

Verím, že ak sa vám knihu ešte podarí zohnať, bude pre vás a vaše deti peknou zábavkou na dlhý čas. Je to pre mňa knižka  z kategórie DOBRE INVESTOVANÉ PENIAZE.

foto: autorka

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (1 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité.

články autora...

Komentáre k článku

 1. S tými recenciami je to výborný nápad!!

  Tiež sme kúpili peknú obrázkovú knižočku pre najmenších , ale čítanie z nej je utrpenie, najmä ak človek čaká ľúbozvučné veršíky pre deti a ono sa to nedá pre kostrbatosť prekladu ani prečítať. Ja sa divím, že sa pod ten preklad niekto vôbec podpísal :((

Pridaj komentár