Právnik celebrít

Milan Buno, tip na knihu 0

Neuveriteľné, ale pravdivé príbehy zo súdnej siene. Taký je podtitul novinky Zločin nemeckého autora Ferdinanda von Schiracha.  Obhajoval prominentov, ľudí z podsvetia, biznismenov, bývalého špióna BND či bývalého člena Politbyra…aj preto ho prezývajú právnikom celebrít. Svoje skúsenosti spísal do zbierky poviedok, ktoré šokujú brutalitou, prefíkanosťou a majstrovským rozprávačstvom.

V knihe Zločin si prečítate napríklad o prípade váženého lekára, ktorý po štyridsaťročnom manželstve zavraždí manželku sekerou. Rozseká ju na kúsky a potom informuje políciu. Jeho priznanie je práve také nezvyčajné ako následný trest. V inom príbehu muž vylúpi banku, a hoci to znie až neuveriteľne, má na to vážne dôvody. Nikto neočakáva, že by dostal mierny trest.

V poviedke Violončelo opisuje autor čudný prípad mladej Terezy, ktorá zabije svojho brata Leonarda. Z lásky. „Leonard bol ospalý. Zaviezla ho do kúpelne a napustila veľkú vaňu. Vyzliekla ho, nevedel sa už sám udržať na držadlách na vani. Rýchlo sa vyzliekla a vliezla za ním do teplej vody. Ako deti takto spolu sedávali vo vani…Keď zaspal, pobozkala ho na zátylok a pomaly ponorila do vody. Leonard sa zhlboka nadýchol. Nebojoval, luminál vyradil z činnosti nervovú sústavu…“

V inom prípade zasa starý strážnik v mestskom múzeu jedného dňa rozbije vzácnu mramorovú sochu. Skôr než sa na to odhodlá, stovky ľudí sa porania drobným pripináčikom. Ako to spolu súvisí? A prečo mladík svoje dievča miluje tak vrúcne, že ho chce zjesť? Doslova? Kniha Zločin je napísaná na motívy prípadov z  vlastnej advokátskej praxe Schiracha a keď vlani vyšla v Nemecku, okamžite sa dostala na zoznam najpredávanejších kníh časopise Spiegel. Práva na vydanie kúpilo 30 krajín, čo je v prípade autorského debutu ojedinelé.

Prečítajte si ukážku z poviedky o prípade Violončelo.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
Loading...

Pridaj komentár