Rozprávky do postieľky

Milan Buno, tip na knihu 0

Čas pred spaním je jedinečný. Najmä pre deti, ale aj pre rodičov. Neraz sa rodina práve vtedy schádza, aby sa všetci podelili o zážitky a udalosti dňa a nájdu si aj chvíľu,  aby si porozprávali rozprávky. Niekedy je ťažké nájsť ten najkrajší príbeh, ktorý ich odprevadí do ríše snov. Občas musíte zapojiť svoju fantáziu, často príde na pomoc kniha ako sú Rozprávky do postieľky.

Táto kniha je čarovná. Skrýva štyridsať rozprávok z celého sveta pre dobré deti. Ono je totiž jedno, odkiaľ rozprávka prichádza. Zvyčajne majú tri spoločné črty – sála z nich teplo, vtip a múdrosť. Rozprávky do postieľky dieťa upokoja a tiež rozosmejú. Veď vo vtipnom príbehu objavuje dieťa aj hodnotu statočnosti a čestnosti, vľúdnosti a odpustenia, nádeje a lásky. Rozprávka teda nielen utužuje rodinné väzby, ale i formuje krehkú dušu dieťaťa.

V tejto knihe nájdete príbehy, ktoré autor zozbieral zo všetkých kútov sveta. Nájdete tam rozprávku zo Škótska – Dievča, ktoré tancovalo s hviezdami, z Afriky – Zázračný strom a korytnačka, rozprávku z Jávy – Múdry jelenček. Austrália, Japonsko, Portoriko, Rusko…štyridsať nádherných rozprávok z celého sveta. „Verím, že budete mať rovnakú radosť z ich objavovania, ako kedysi ja, a že sa zhodneme v názore, že ľudské sny a hodnoty sú si podobné bez ohľadu na kultúru, národnosť či rasu,“ odkazuje autor knihy Rozprávky do postieľky Bob Hartman.

Prečítajte si kratučkú rozprávku z Portorika

Ako zajko okabátil tigra

Každý vie, aký je tiger veľký a mocný! A aké má ostré pazúry, vari ešte ostrejšie ako tesáky! Keď sa v húštine zjaví oranžovo-čierny pruhovaný kožuch, všetci zmiznú. Tiger je nebezpečný, no nie veľmi múdry.

Zato zajko, hoci sa ho nikto nezľakne, pretože je maličký, má dlhé ušká a krátky chlpatý chvostík, je veľmi bystrý! A tie jeho dlhé vytrvalé labky! Nuž, rozpoviem vám rozprávku o tých dvoch.

Žil raz jeden tiger, ktorý si už dávno chutil na zajka.

A žil raz i jeden zajko, ktorý netúžil po ničom inom, iba sa vyhnúť tigrovej maškrtnej papuli.

Jedného dňa, keď zajko obhrýzal na lúke sedmokrásky, zjavil sa tam tiger. Ušiačik nemeškal a vzal nohy na plecia. Upaľoval pred tigrom až k hlbokej skalnatej priepasti.

Tu už nebolo uhnutia! Zajko bol v pasci. A tak sa rozhodol použiť namiesto rýchlych labiek svoj bystrý um. Roztiahol labky, ľahol si na obrovský balvan pri okraji priepasti a čakal na tigra.

„Už ťa mám, už mi neujdeš!“ zareval tiger. „Už cítim vôňu tvojho mäska.“

„Ak chceš, zjedz ma,“ začal prefíkaný zajko, „ale najprv ma musíš odtrhnúť od kameňa, ktorý držím.“

„Len toľko?“ začudoval sa tiger.

„Vieš, tento balvan podopiera celý svet,“ vykladal zajko. „Videl som, ako sa skoro skotúľal, ešteže som sem včas prišiel a stihol ho zastaviť. Ale ak sa pohnem, určite spadne a – zoberie so sebou celý svet!“

„Len to nie!“ zľakol sa tiger. „Čo teraz?“

„Mám nápad,“ zaškeril sa zajac. „Ty si mocnejší, ulap ten balvan a ja zatiaľ pobežím po pomoc.“

„Dobre,“ prikývol tiger. „Nesmieme dopustiť, aby sa celý svet zrútil!“

Hlúpy tiger objal balvan a vysmiaty zajac sa rozbehol rovno do svojej nory – konečne do bezpečia.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (1 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Pridaj komentár