Snežienky

Milan Buno, tip na knihu 0

Mladý právnik Nick cestuje pracovne do Moskvy, aby dohodol detaily okolo stavby nového ropovodu. Spozná tam ženu, do ktorej sa okamžite zamiluje a myslí si, že je to jeho osudová láska. Jeho počiatočná naivita sa však postupne mení na krutú ruskú realitu. V Moskve totiž nezažijete milostné príbehy. Ani politické. Existujú tam iba kriminálne príbehy. A čoskoro na to príde aj Nick, ktorý sa stáva hlavným nástrojom spáchania starostlivo premysleného zločinu.

Novinka Snežienky od britského autora A.D.Millera je síce debut, no vysoko oceňovaný kritikmi i čitateľmi. Miller pôsobil v Moskve tri roky ako dopisovateľ britského The Economist a kniha je postavená na jeho zážitkoch a pozorovaní.

Snežienka znamená v ruskom slangu mŕtvolu zasypanú snehom, ktorú objavia až po odmäku. Moskvou sa valia kaskády peňazí, vládnu tam všemocní oligarchovia, z ktorých mnohí boli kedysi členmi tajnej služby KGB. Nikto tam neberie ohľad na česť a morálku. Hoci Nick nemá žiadne ilúzie o tomto prostredí a nekladie si priveľa otázok o pochybnosti obchodov, ktoré má v mene svojej firmy dohodnúť, tvárou v tvár osudovej žene zrazu zabúda na svoje morálne presvedčenie.

Maša má tetu, ktorá disponuje rozľahlým bytom v centre Moskvy. Nick zamilovaný do Maši sa rozhodne pomôcť s prípravou dokumentov potrebných na výmenu nehnuteľnosti. Nevšíma si postupne sa objavujúce nezrovnalosti – drobnosti, ktoré na prvý pohľad pôsobia nevinne, ale skrývajú veľkú hrozbu…

Snežienky je strhujúci obraz postkomunistickej Moskvy a jej obyvateľov. Plný hriechu, cynických ľudí, ktorých srdcia sú chladnejšie ako ruská zima. Je to príbeh vystavaný s mimoriadnou štylistickou obratnosťou, čistotou a eleganciou.

Prečítajte si ukážku z knihy Snežienky.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
Loading...

Pridaj komentár