Ako podporiť trávenie

PR 0

Bezchybné trávenie kráča ruka v ruke so silným imunitným systémom, ktorý si vyžaduje správu životosprávu a kvalitnú stravu. Dôležité je, aby človek vo svojom dennom jedálnom lístku prijímal také potraviny, ktoré obsahujú dostatok vitamínov, minerálov a iných výživných látok.    

zdroj: dreamstime.com

Čo všetko môže tráveniu škodiť?

Tráveniu môžu škodiť negatívne emócie, zlý vzťah k jedlu, nepravidelné stravovanie, nevhodný spôsob konzumácie a nedostatočné prežúvanie.

Trávenie spomaľuje málo čerstvej stravy, nekvalitné jedlo, potraviny s klasickým bielym cukrom a s chemickými prísadami.

Trávenie brzdia aj individuálne intolerancie či alergie, málo spánku a pohybu, pobyt v toxickom ovzduší a elektromagnetický smog.

Podpora z prírody

Pokiaľ trpíte poruchami trávenia, tie možno eliminovať bylinkovými čajmi. Ktoré čaje podporia dobré trávenie? Pomôcť môže fenikel, aníz, žihľava, rebríček, repík, medovka a mnoho iných čerstvých či sušených byliniek, ktoré pôsobia na tráviaci systém ozdravne.

Väčšina týchto čajov je vhodná aj pri chorobách žalúdka či pečene, tiež povzbudzujú činnosť žlčníka a čriev, zmierňujú nadúvanie a likvidujú v tele črevné parazity. Stačí si len správne vybrať konkrétne bylinky a hrnčeky s liečivými čajmi zaradiť do svojho pitného režimu.

Dobré trávenie tiež podporujú tradičné švédske kvapky, ktoré zvýšia aj chuť do jedla. Jedná sa o harmonickú kombináciu bylín, ktorá pôsobí blahodarne na celý tráviaci trakt.

Rastlinný elixír obsahuje okrem vybraných byliniek aj alkohol a korenie vysokej kvality. Extrakt zaujme nielen svojou skvelou horkastou chuťou, ale najmä svojimi účinkami. Švédske kvapky a bylinkové čaje je však potrebné užívať presne podľa návodu, ktoré výrobcovia uvádzajú na obale výrobkov či v príbalových letákoch. 

Stravovacie návyky 

Kto chce mať dobré trávenie, ten by mal vo svojom jedálnom lístku preferovať zdravé potraviny – čerstvé ovocie a zeleninu, celozrnné pekárenské výrobky, kyslomliečne výrobky, kvalitné mäso a strukoviny.

Čo sa pochutín týka, klasické sladkosti je dobré zameniť za zdravšie náhrady. Medzi zdravšie náhrady patrí sušené ovocie, včelí med, horká čokoláda, mandle či oriešky – nátierka proteinella s praženými orechmi neobsahuje žiaden pridaný cukor.

Dobré je, ak sa človek vyhýba klasickým cukrovinkám, polotovarom, konzervám, mrazeným pokrmom, instantným polievkam a jedlám v prášku.

Tráveniu neprospieva ani pitie sladených nápojov – vzorový pitný režim preferuje čistú vodu, čaje a čerstvé zeleninové či ovocné šťavy.

Tráviaci systém potrebuje nielen zdravú stravu a kvalitný pitný režim, ale aj pravidelné stravovanie, dobré stravovacie návyky a konzumáciu jedla v pokojnom prostredí.  

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
Loading...

Pridaj komentár