Chren. Štipľavý fajnšmeker

0

Pohľad na jeho vysoké zelené listy nie je nijako potešujúci, o to viac sa teší môj drahý, keď ho na jeseň vykopáva a strúha. Chren je však viac, ako len vynikajúca pochúťka ku všetkému, čo si len môj chlap zmyslí.

 

O jeho účinkoch platí to isté, ako o cesnaku: mal by byť na jedálničku každý deň, ak už pre nič iné, tak pre vysoký obsah vitamínu C Chren sa taktiež stará o žalúdok a črevá, lieči tráviacu sústavu, odstraňuje žalúdočné kŕče, posilňuje organizmus, zvyšuje krvný tlak, čistí krv a je vynikajúci ako prevencia proti infekčným chorobám.

Ako prevencia proti chorobám sa osvedčil chrenový sirup, ktorý si rýchlo vyrobíme doma postrúhaním čerstvého chrenu na tenké plátky, posypeme ich tmavým cukrom a vytekajúcu šťavu použijeme napr. v chrípkovom období ako poistku voči návšteve tejto choroby.

Zvonku chren pomáha proti reume, pri povrchových zápaloch, nervových bolestiach, opuchom po omrzlinách. Ak vás bolí hlava, odporúča sa nanášať na spánky chrenový lieh alebo olej, pri bolesti zuba treba na miesto bolesti priložiť kúsok surového chrenu. Netreba to však ani s ním preháňať, veľa chrenu dráždi sliznice a obličky, zvonku vie vydráždiť pokožku a spôsobiť pľuzgiere.

Objavili ste niečo, čo ste netušili? Ak áno, skúste – ak nie, v zásobe máme ešte aj iné kuchynské liečiviny – napr cesnak, kôpor, majorán.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
Loading...

Pridaj komentár