Vaše dieťa neraňajkuje?

MikSa 0

Raňajky – prvé jedlo dňa

Raňajky sú prvým jedlom dňa po dlhom nočnom pôste.

My v noci síce spíme, ale náš organizmus neustále čerpá z našich energetických zásob, aby mohol dobre fungovať. Po zobudení sú naše energetické rezervy na najnižšom bode a potrebujú sa raňajkami opäť zásobiť.

Veľa detí, mládeže a dospelých vynecháva toto jedlo dňa, ktoré je tak nevyhnutnné k vyváženosti stravy celého dňa.

Tri potraviny sú na raňajky nevyhnutné

  • nápoj
  • obilninový výrobok
  • mliečny produkt

Ak sa naraňajkujeme, nepotrebujme nutne medzi 10-11 hodinou desiatovať. Ale platí to aj naopak, ak sa vaše dieťa nie je schopné najesť pred odchodom do škôlky alebo školy, určite nech aspoň desiatuje.

Vyvážené raňajky

Raňajky by mali pokryť zhruba tretinový podiel našich nutričných potrieb dňa. Dobre vyvážené raňajky sú veľmi dôležité, aby sme sa vedeli koncentrovať, aby sme boli bdelí a pozorní a určite nám vylepšia aj dobrú náladu.

Vyvážené raňajky by mali obsahovať :

  • Nápoj, ktorý obsahuje vodu a minerálne soli. 70% tela tvorí totiž voda, je teda nevyhnuté potrebnú vodu telu dodať. Hoci naše deti sa tvária, že nie sú smädné.
  • Mliečny produkt obsahuje zas kalcium a bielkoviny. Mliečny produkt neznamená nutne pohár mlieka. Niektoré deti mlieko neznášajú, ale po mliečnych výrobkoch radi siahnu.
  • Obilniny potrebujeme na energiu, pomaly rozkladajúce sa cukry ( polysacharidy) sú pre nás nevyhnutným „poháňačom“ dobrého fungovania celého tela a mozgu.
  • Kvôli vitamínom pridajme ešte nejaké ovocie.

Naše dieťa ráno jednoducho nie je hladné

Hneď ako sa dieťatko ráno zobudí, skúsme mu ponúknuť nejaký nápoj, napr. pohár vody, čaju, mlieka alebo iný nápoj. Ak si nápoj dáme ráno nalačno, často zaženie pocit hladu a prázdneho žalúdka. A nechajme dieťa, nech si ešte spraví rannú hygienu skôr, ako zasadne k stolu.

Pripravujme a chystajme raňajky aj spolu s dieťaťom. Prípadne, zobuďme dieťatko o trošku skôr, aby si organizumus tiež našiel dostatok času na prebudenie.

Nachystajme mu prípadne raňajky, ktoré si zje cestou do školy:

      • Chlebík/rožok s maslom, so syrom, s džemom, šunkou a iné
      • nápoj
      • ovocie, zelenina
      • jogurt 
    Nezabúdajte na príslovie, že „chuť prichádza s jedlom“.

Raňajkovaniu sa môžeme naučiť

Veľa detí nemá skoro ráno raňajky rado, ale raňajkovanie je zvyk, ktorému sa dá naučiť. Využime víkend alebo prázdninové rána, keď nemusíme skoro vstávať do školy a pripravme si spolu sviatočnejsie raňajky. Potraviny na raňajky obmieňajme.

Otestujme si naše dieťa, či patrí do skupiny detí, ktoré sa naraňajkujú len čo sa zobudia, alebo až po rannej hygiene alebo sú takí, že sú schopní „natlačiť“ niečo do seba až po ceste do školy. Nezabúdajme, že najlepšie ich naučíme pravidleným raňajkám tak, že aj my budeme pravidelne raňajkovať.

Tip na raňajky

Čerstvý ovocný džús, čaj, kakao, mlieko.

Rožteky, croissanty, chlebík a maslo, džem alebo med.

Ak máte chuť na americké: palacinky, arašidové maslo, čokoládová nátierka, javorový sirup, pohár studeného mlieka, čerstvý džús, gofry, müsli, omeleta, varená zelenina;

Ak máte chuť na anglické: čerstvá zelenina alebo ovocie, čaj s mliekom, müsli so sušeným ovocím, vajíčka, slanina, toastíky

Ak máte chuť na nemecké: šunka údená a neúdená, páročky a „sosiky“, syry, chlebík, džús.

Alebo tie, čo majú naše deti najradšej:  mlieko s piškótami a cereálnymi kolieskami a guličkami a inými tvarmi od výmyslu sveta. Potom si z týchto cerálií robia rôzne loďky plávajúce na mlieku a raňajkovanie nám trvá dobrú polhodinu. Niekedy ich chcem „odbiť“ len chutným jogurtom, ale zväčša si vypýtajú túto svoju „rannú kávu“. Ich obmenou býva rohlík so syrom alebo šunkou. Občas sa v našom raňajšom jedálničku mihne aj vianočka…

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
Loading...

Pridaj komentár