Aké zmeny čakajú rodičov od januára 2019?

Kristína Kováčiková 1

Ktoré príspevky a dávky sa menia od januára? V akej výške bude maximálne materské? Aké pozitívne zmeny čakajú rodičov pri dávke materské? Koho sa týka dvojnásobný daňový bonus?

Shutterstock

Ktoré príspevky a dávky sa menia od januára 2019?

  • rodičovský príspevok, z pôvodných 214,70 eur na 220,70 eur,
  • prídavok na dieťa, z pôvodných 23,68 eur na 24,34 eur,
  • príplatok k prídavku na dieťa z 11,10 eur na 11,41 eur

Nemení sa príspevok na starostlivosť o dieťa, ktorý sa poskytuje max. v sume 280 eur mesačne.

Nezmenený ostáva tiež príspevok pri narodení dieťaťa. Suma príspevku je upravená nasledovne:

  • 829,86 eur, ak ide o dieťa narodené z prvého pôrodu až tretieho pôrodu, ktoré sa dožilo najmenej 28 dní,
  • 151,37 eur, ak ide o dieťa narodené zo štvrtého pôrodu a ďalšieho pôrodu alebo ak ide o dieťa z prvého pôrodu až tretieho pôrodu, ktoré sa nedožilo 28 dní,
  • suma príspevku pre dvojičky a viac súčasne narodených detí (829,86 eur, resp. 151,37 eur) sa zvyšuje o 75,69 eura na každé dieťa, ktoré sa dožilo najmenej 28 dní

Prečítajte si aj: Životné minimum a príspevky pre rodičov 2018 – 2019

Maximálne materské 2019

Kým v roku 2018 bolo maximálne materské takmer 1400 eur, v roku 2019 to bude skoro 1460 eur pri 31-dňovom mesiaci.

Materské sa vypočíta ako 75 % z denného vymeriavacieho základu. Podporná doba poberania materského je v zásade 34 týždňov, niektoré mamičky (osamelé matky alebo mamy viacerčiat) majú nárok poberať materské dlhšie (37, resp. 43 týždňov).

Novinka: obidvaja rodičia na materskej

Kým v súčasnosti nie je možné, aby boli na materskej obidvaja rodičia (jeden s mladším, druhý so starším dieťatkom), od januára 2019 už bude možné aj tzv. súbežné poberanie materského matkou aj otcom v rovnakom období. Podmienkou bude, že každý z rodičov bude poskytovať starostlivosť inému dieťaťu.

Pozitívna zmena pre mamy, ktoré čaká reťazový pôrod

Od budúceho roka už výška dávky materské pri tzv. reťazovom pôrode nebude nižšia ako po prvom pôrode matky. Výpočet dávky bude výhodnejší a neodrazí sa na ňom negatívne, ak bola mama v rozhodujúcom období pre výpočet materského napríklad PN.

Doteraz sa jej v takejto situácii výška dávky rátala z minimálneho vymeriavacieho základu, po novom sa po ďalšom pôrode určí z tzv. predpokladaného príjmu, ktorý nesmie byť nižší ako pri predchádzajúcich materských priznaných z toho istého nemocenského poistenia.

Prečítajte si aj: Dve deti po sebe, na aké dávky máme nárok?

Dvojnásobný daňový bonus – rodičia detí do 6 rokov veku

Od apríla 2019 zvýši daňový bonus na deti do 6 rokov, a to na dvojnásobok.

Suma daňového bonusu, o ktorú sa znižuje daň, bude:

a) 22,17 eura mesačne alebo b) dvojnásobok tejto sumy, ak vyživované dieťa nedovŕšilo šesť rokov veku, a to poslednýkrát za kalendárny mesiac, v ktorom vyživované dieťa dovŕši šesť rokov veku.

Dotované obedy pre predškolákov a školákov

Od januára 2019 budú mať obedy zadarmo predškoláci v materskej škole a od septembra 2019 aj žiaci na základných školách – štát prispeje dotáciou v sume 1,20 eura na každé dieťa a za každý deň, v ktorom sa dieťa zúčastnilo na výchovno-vzdelávacej činnosti v MŠ alebo na vyučovaní v ZŠ a odobralo stravu.

Príspevok na stravovanie nedostanú rodičia škôlkarov, ktorí nie sú v predškolskom ročníku, ani žiaci stredných škôl. Ak sa školopovinné dieťa stravuje doma, rodičia nedostanú nič.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (4 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. Chcem sa opytat ci ma syn narok na prispevok na stravu ked 6rokov bude mat az 24.9. ale je v predskolskom veku a planujeme ho dat v septembri do skoly. V skolke nam povedali ze nemame narok. Plati iba pre deti ktore do 31.8. dovrsia vek 6 rokov. Viete mi poradit?

Pridaj komentár