Je potratová tabletka na Slovensku legitímna?

eva/ redakcia 2

Určite vám neušla medializovaná téma o potratových tabletkách, ktoré majú(?) môžu(?) byť na Slovensku alternatívou k interrupcii vykonávanej na klinike.

Dosť sa mi podlomili kolená,  keď som pred niekoľkými dňami v hlavnom televíznom  spravodajstve počula komentár Prof. MUDr. Miroslava Borovského, PhD., ktorý je oficiálnou autoritou vo funkcii Hlavný odborník MZSR pre odbor gynekológia a pôrodníctvo.

Komentoval „ tabletku“ ako lepšiu alternatívu pre potrat, nakoľko sa vyhýbame možným problémom, ktoré môžu teoreticky vzniknúť pri celkovej anestéze a pod. 

Predstava, že žena dostane tabletku a doma si „v pokoji odtrpí“ niekoľko hodín až dní odumieranie plodu, ktorý nakoniec vypudí do záchodovej misy, mi príde za hranicou akejkoľvek etiky. 

Našťastie niekto konštruktívne reaguje. 

Organizácia – Centrum pre bioetickú reformu (CBR) sformulovalo  k téme registrácie týchto tabletiek materiál pre Výboru NR SR pre zdravotníctvo.

Stretnutie s Ministerkou zdravotníctva Zvolenskou prebehlo na pôde výboru včera. 

„Ministerka Zvolenská dnes uznala pred členmi Výboru NR SR pre zdravotníctvo nezákonnosť registrácii potratových tabletiek. Žiaľ, nemá vôľu žiadať ich zrušenie, čím chce ponechať nohu vo dverách pre budúcnosť.  Tvrdila, že však neprebehne kategorizácia tabletiek ani uvedenie na trh. Toto nás pochopiteľne nijako neuspokojuje a spolu s poslancami pripravujeme ďalšie právne kroky.“  komenutuje  stretnutie Jana Tutková, riaditeľka CBS.


Publikujeme materiál, ktorý CBR predložil  Výboru NRSR pre zdravotníctvo:

Nezákonnosť  registrácií potratových tabletiek Mifegyne a Medabon

Zo schválenej dokumentácie k potratovým tabletkám jasne vyplývajú tieto porušenia zákonov SR:

1. Potratový zákon 73/1986 Zb. neumožnuje ̌ vykonať umelý potrat mimo zdravotníckeho zariadenia.

ŠÚKL neustále mediálne zavádza, keď tvrdí, že lekársky dohľad pacientky, ktorá potráca doma do záchodovej misy, je postačujúci pre súlad s potratovým zákonom. V zákone sa niekolkokrát ̌ uvádza doslova výkon potratu v zdravotníckom zariadení ako nevyhnutná podmienka. Z paragrafu 7 to jasne vyplýva: ”   zdravotnícke     zariadenie,  kde sa výkon urobí  .“

„Výkon“ potratu podľa zákona zahŕňa aj odstránenie mrtveho ́ plodu/embrya z maternice matky. O to pri umelom ukoncení ̌ tehotenstva ide – zbaviť sa nového cloveka ̌ , ktorý rastie v tele ženy. Doma si žena odtrpí väčšinu priebehu “výkonu” potratu a jej počaté dieťa v niekoľko hodín, resp. dní trvajúcej agónii, až sa ho žena zbaví na toalete. V zdravotníckom zariadení dojde len k prehltnutiu tabletiek a následnej kontrole, čo v žiadnom prípade nerešpektuje potratový zákon. 

Ubezpečovanie zo strany ŠÚKL,    že     tabletky     sú     na     lekársky     predpis    s     obmedzením     predpisovania     je pre súlad s potratovým zákonom   irelevantné  .   ŠÚKL o tom médiám klamal, lebo Mifegyne bol k 30.12.2012    schválený     len     na   ”   lekársky     predpis  “, s tým, že tabletku si môže vyzdvihnúť žena sama v lekárni a následne má bežať znova ku gynekológovi ju prehĺtnuť… Pre upozornenia z klamstva ŠÚKL na webe zmenil k 20.1.2013 výdaj “na lekársky predpis s obmedzením predpisovania”

2. Kto vydá žene takú tabletku podlǎ trestného zákona par. 151 spácha trestný ciň nepovoleného prerušenia tehotenstva. ŠÚKL navádza ženu na nelegálny potrat, aby par. 152 „b) iného požiadala alebo inému dovolila, aby jej bolo tehotenstvo umelo prerušené postupom alebo za podmienok, ktoré odporujú všeobecne záväzným právnym predpisom o umelom prerušení tehotenstva.“ Nad gynekológmi i lekárnikmi visí hrozba trestných sthaní.

3. Zákon 576/2004 o zdr. starostlivosti par. 12 (3) v prípade umelého potratu garantuje právo na výhradu svedomia zdravotníckym pracovníkom. Lekárnici si ale nebudú môcť uplatniť výhradu svedomia pri objednávaní a vydávaní tabletky, čím sa porušujú ich základné práva.

4. Pokiaľ neprebehla verejná diskusia k používaniu potratovej tabletky je porušený cľ. 28 o v Dohovore o ochrane ludských ̌ práv a biomedicíne, ktorý SR ratifikovala v roku 1997. 

5. Zákon 362/2011 o liekoch par. 2 (7) definuje účel lieku na prevenciu, diagnostiku a liečbu chorôb alebo na ovplyvňovanie fyziologických funkcií. Život nového človeka v lone matky nie je však chorobou ani fyziologickou funkciou, ako napr. trávenie. Je nehorázne, aby sa smrtonosná tabletka označovala ako „liek“, keď ide o otravu maličkého človeka.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (13 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. Je to hrozná predstava. Napríklad ako sa k takejto tabletke dostanú nejaké mladučké dievčatá, samozrejme bez rodičov, bez lekárov… čo je samozrejme možné, ke%d už to je fyzicky v lekárňach. Veď to poznáme – všetko čo je na recept sa dá zohnať aj bez neho.

    Hrozne nebezpečná vec.

  2. Chemicke UPT je ovela setrnejsie a bezpecnejsie ako chirurgicke! V kazdom vyspelom state au tabletky povolene len u nas nie. Chvalabohu za organizaciu tvojavolba . com ktora funguje po celej EU

Pridaj komentár