Ktoré dávky rodičom stopnú?

redakcia 10

Úradnícka vláda Ľudovíta Ódora predstavila návrhy riešení, ktoré by mali pomôcť Slovensku vyhnúť sa tzv. gréckej ceste. Budúca vláda by si z nich mohla vyskladať balíček ako z lego kociek. Kým po minulé roky sme počúvali o sociálnych balíčkoch, teraz má ísť o konsolidáciu. Medzi opatreniami je aj rušenie mnohých rodičovských dávok, ktoré začali platiť len nedávno.

Boli by ste za to, aby ste znovu platili koncesionárske poplatky vo výške 4,64 eur mesačne? Alebo by ste radšej prišli o polovicu prídavkov na deti? Vadilo by vám viac, keby ste mali doplácať lieky alebo ak by bol rodičovský príspevok iba do dvoch rokov veku dieťaťa?

Aj tieto nápady sú medzi stovkou „lego kociek.“

Ktoré opatrenia by sa rodičov dotkli?

Shutterstock

Pri dávkach sa navrhuje upustiť od plošného poskytovania dávok. Namiesto toho by mali byť zacielené presnejšie na najviac zraniteľné skupiny.

Prídavok na dieťa

V prípade prídavku na dieťa, ktorý je dnes vo výške 60 eur, by ho v tejto výške dostávali iba domácnosti v hmotnej núdzi. Ostatní rodičia by ho mali vo výške 30 eur mesačne.

Daňový bonus

Zmeniť by sa mohlo aj vyplácanie daňového bonusu. Tak, aby ho v plnej výške dostávali ľudia s nižšími príjmami a v menšej výške ľudia s vyšším príjmom. S rastom príjmu by sa daňový bonus skracoval. Dnes musí napríklad rodič neplnoletého dieťaťa zarobiť aspoň 840 eur, aby dostal daňový bonus 140 eur. V budúcnosti by to bolo opačne.

Ak sa aj na tomto opatrení nič nezmení, už v roku 2025 sa daňový bonus bude znižovať na 100 eur pre deti do 15 rokov veku a 50 eur pre deti nad 15 rokov veku. Vysoké sumy 140 eur pre dieťa do 18 rokov a 50 eur pre deti nad 18 rokov veku je iba dočasné.

 

Zníženie tehotenskej dávky

Rozpočtu by mohlo pomôcť, ak by sa tehotenská dávka znížila na polovicu pre domácnosti mimo hmotnej núdze.

Teraz je maximálna dávka mesačne najviac 358,40 eur (pri 30-dňovom kalendárnom mesiaci), resp. 370,30 eur (pri 31 kalendárnom mesiaci) a minimálne tehotenské vo výške 223,50 eur (v mesiaci, ktorý má 30 dní), resp. 231 eur (v mesiaci, ktorý má 31 dní).

Zníženie príspevku pri narodení dieťaťa

Jedným z opatrení nasledujúcej vlády by mohlo byť aj zníženie príspevku pri narodení dieťaťa na polovicu pre domácnosti mimo hmotnej núdze. Dnes je príspevok vo výške 829,86 eur, ak ide o dieťa narodené z prvého pôrodu až štvrtého pôrodu a 151,37 eur, ak ide o dieťa narodené z piateho a ďalšieho pôrodu.

Skrátenie doby poberania rodičovského príspevku

Keby sa rodičovský príspevok vyplácal len do 2 rokov veku dieťaťa namiesto 3, ušetrilo by sa 267 miliónov eur ročne.

Žiadne obedy zadarmo

182 miliónov eur ročne by bolo ušetrených, keby sme sa vrátili k modelu obedov „nie zadarmo“ spred mája 2023.

Materské popri príjme

Ušetriť by sa dalo aj vtedy, ak by sa krátila materská druhého opatrovníka pri súbehu s príjmom. Tým by sa nastavilo poberanie materskej dávky tak, aby napríklad otec, ktorý má nárok na materské, nemohol zároveň chodiť do práce.

 

Maximálna výška dávok

Ak by sa nastavil strop pre maximálnu výšku nemocenských dávok na 1,5 násobok priemernej mzdy.

Ďalšie opatrenia

 • Zrušenie daňovej úľavy na manžela, manželku
 • Zrušenie oslobodenia doplatkov za lieky
 • Zrušenie vlakov zadarmo pre študentov
 • Zrušenie rekreačných poukazov
 • Spoplatnenie návštev všeobecných lekárov aj lekárov špecialistov
 • Zvýšenie cien diaľničných známok o 20 %
 • Zrušenie jedného štátneho sviatku
 • Vyššie dane na alkohol, tabak, hazard, či sladené nápoje
 • Vyššia DPH
 • Prepúšťanie zamestnancov vo verejnej správe
 • Zjednotenie dôchodkového veku mužov a žien

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (1 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

 1. Aha super všetko dostanú len tí, ktorí sú v „hmotnej núdzi“ a čo klasická stredná trieda, ktorá síce do výplaty prežije no na rozhadzovanie rozhodne nemá?! A teda peniaze na viac pomôžu aby sa im lepšie dýchalo, pracujú, snažia sa, platia dane, na tých sa akosi zabúda! Takže znova budú Rómovia vysmiaty a my pracujúca stredná trieda budeme mať veľké

 2. Tak toto sa dalo čakať a ináč pani Lenka vašich je tiež dost v HN tak neukzaujte len na Rómov vaši biely sú horši ako naši

 3. Čo keby tak začali v prvom rade od seba a znížili platy všetkým tým neschopným darebákom čo ničia tento štát. Však najlepšie je dať na Ukrajinu, migrantom. Pomáhať tam kde treba a to vlastným to nie. Dobre len bolo to je isté!!!

 4. Hočo je to , toto Slovensko je o ničom najchudobnejší! A mimochodom keď chcú Rómovia ísť pracovať, tak nemajú voľné miesta , tak potom takto sa rozpráva OMG …. Odtiaľto sa len odsťahovať do zahraničia, a pokoj lebo Slováci sú veľmi múdry až im prepína nikde toto není, len tu zrušte všetko Na čo dačo aj schvaľuje te všetci ste na posmech zwinker

 5. No tá teraz všetci čo ste volili Fica vám veľký kar do píska ja som vedel že toto tak dopadne treba už úplne zotročit už slovenský národ žebi vás panna Mária skarala keď už tak vás kliat treba…

 6. Politici by si asi mali zopakovať zakony a osviežiť v pamäti DEKLARÁCIU PRÁV DIEŤAŤA z roku 1959

  1. Právo na ROVNOSŤ bez ROZDIELU RASY, NÁBOŽENSTVA, PÔVODU, POSTAVENIE – takže žiadny róm, či biely, či bohatý alebo v hmotnej núdzi všetky deti majú právo na rovnakú starostlivosť, čiže aj príspevok zo štátu bez rozdielu.

  4. právo na VÝŽIVU, BÝVANIE A ZDRAVOTNÍCKE SLUŽBY – dieťaťu sa majú dostať výhody sociálneho zabezpečenia. Má mať právo dospievať a vyvíjať sa v zdraví, preto treba JEMU a JEHO MATKE poskytovať ZVLÁŠTNU STAROSTLIVOSŤ a OCHRANU vrátane primeranej starostlivosti PRED NARODENÍM a po ŇOM.

  -nikde tu nie sú výnimky o farbe pleti, pohlaví o rozdiele rasy, sociálneho či majetkové pôvodu. Naši politici by si mali konečne uvedomiť,že všetci máme rovnaké práva bez rozdielu finančného zabezpečenia a hlavne tu ide o naše deti.

  Ako povedala BIA je ich v parlamente 150 z mesačným príjmom okolo 4000€ + ich poskokovia. Takže koľko by Slovensko ušetrilo, kebyže dostanú priemerný mesačný plat slovenskej rodiny. Nech skúsia žiť z 530€ čo nám chodí rodičovský príspevok. Najlepšie je rozhodnúť spoza stola a nepozerať na realitu okolo seba.

  1. Vyhnúť sa chcú Gréckemu štýlu hej? Lebo Slováci sú vážne tak strašne rozmaznaní z tých vysokých príspevkov

 7. a čo keby páni politici začali v prvom rade od seba? 5000€ platy za to že polovicu mesiaca chýbam v parlamente keď sa hlasuje. nestačila by vám polovica, keď už chcete krátiť rodičom?

Pridaj komentár