Nemáte miesto v škôlke? Užite si to.

Kika Kováčiková 0

Často počúvame, ako sme na Slovensku veľmi prorodinne orientovaní: chvastanie sa, aká dlhá je materská dovolenka a rodičovský príspevok až do troch rokov veku dieťaťa, v porovnaní s inými krajinami EÚ, nemá konca kraja.

Napriek tomu sa u nás rodí menej detí, ako napríklad za hranicami našich českých susedov, a o 40 rokov bude Slovensko patriť medzi 3 najstaršie európske štáty.

Shutterstock

Už dnes vymierame

Slovenskí výskumníci vypočítali, že kým v súčasnosti pripadá na 100 obyvateľov v produktívnom veku zhruba 50 obyvateľov v neproduktívnom veku, do roku 2060 sa tento pomer zmení na zhruba 90 obyvateľov v neproduktívnom veku na 100 obyvateľov v produktívnom veku.

A na konci 21. storočia bude pripadať 100 detí skoro 200 seniorov.

Predstavte si, čo to bude znamenať v praxi.

Namiesto pôrodníc geriatria

Pôrodnice budú zívať prázdnotou – už sa nestane, že si rodičku v bolestiach budú preposielať tri najväčšie bratislavské nemocnice podľa toho, kde je práve dosť zdravotníckeho personálu. Bude možno jedna v celom kraji. Zato oddelenia pre geriatriu budú praskať vo švíkoch.

Namiesto škôlok domovy dôchodcov

Kým dnes máme problém umiestniť deti do škôlky a tlačí sa na to, aby s tým kompetentní niečo robili, o chvíľu, len čo nejaké tie zariadenia dostavajú, budú zbytočné. Odborníci predpokladajú, že to bude naozaj zanedlho, podľa demografa Branislava Blehu stačí desať, dvadsať rokov.

Nebude toľko detí, ktoré by potrebovali materskú školu, za to sa budeme tlačiť v poradovníkoch, komu sa ujde miesto v domove sociálnych služieb. A hoci ich veľa pribudne, lebo priestorov bude dosť – stačí, keď sa škôlky prestavajú na domovy dôchodcov, nebude v nich mať kto pracovať.

Opatrovateľstvo je oveľa náročnejšie povolanie, ako si vieme predstaviť a drvivá väčšina z nás by ho nikdy nechcela robiť. Čokoľvek namáhavé je neatraktívne, koniec koncov, to je aj jeden z dôvodov, prečo dnešní ľudia nechcú mať deti: život bez potomkov je oveľa jednoduchší.

Bez nároku na dôchodok

Prestať pracovať vo vysokom veku a luxusne odísť do dôchodku budú môcť len bohatí, pretože dôchodky nebudú existovať. Aspoň nie na takom princípe, ako ich poznáme dnes, keď sa skladáme na penzie svojich rodičov, ktorí robili na svojich rodičov, pretože počet dôchodcov sa zvýši trojnásobne.

A to nás podľa odhadov vedeckého časopisu Lancet bude v roku 2100 už „len“ polovička.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (12 hlasov, priemerne: 3,10 z 5)
Loading...
Author image

Kika Kováčiková

Vyštudovala Právnickú fakultu UK v BA, píše najmä odborné články o materských a rodičovských príspevkoch, ktoré nájdete v rubrike "Príručka pre rodiča" alebo aktuálne "Správy pre rodiča."

články autora...

Pridaj komentár