Obedy „zadarmo“ od septembra

redakcia 0

Novela zákona o hmotnej núdzi priniesla od mája 2023 plošné obedy zadarmo pre predškolákov a žiakov základných škôl. Plošné však v praxi celkom neboli. Preto sa od septembra rozšíri dotácia na stravu v školách aj pre ďalšie deti.

Shutterstock

Nárok na obedy „zadarmo“ budú mať aj

  • deti zo stredných škôl v prvých štyroch ročníkoch osemročného vzdelávacieho programu (osemročné gymnáziá, konzervatóriá),
  • deti prvého ročníka päťročného vzdelávacieho programu na strednej škole, ak boli prijaté z ôsmeho ročníka základnej školy (napr. bilingválne gymnáziá,
  • deti, ktoré si plnia povinné predprimárne vzdelávanie individuálnou formou v materskej škole.

Výška dotácie na stravu

Pre novú oprávnenú skupinu detí na stredných školách sa bude dotácia na stravu poskytovať vo výške 2,30 eura za každý deň, teda v rovnakej sume ako v prípade detí na druhom stupni základnej školy.

Pri individuálnom predprimárnom vzdelávaní v materskej škole je dotácia na stravu vo výške 1,40 eura za každý odobraný obed.

O dotáciu musí rodič požiadať

Poskytnutie dotácie na stravu na deti nie je automatické. Rodič dieťaťa musí o túto dotáciu písomne požiadať zriaďovateľa školy prostredníctvom zariadenia školského stravovania. O spôsobe prejavenia záujmu o poskytnutie dotácie rodičov informuje zariadenie školského stravovania alebo zriaďovateľ školy.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (1 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Pridaj komentár