Pandemická OČR v decembri. Kto má nárok na OČR aj cez zimné prázdniny?

Kristína Kováčiková 0

Nárok na pandemickú OČR majú aktuálne rodičia detí, ktoré nemôžu chodiť do škôlky či do školy, ak sú uzatvorené na základe rozhodnutia hygienika, zriaďovateľa či riaditeľa. Samozrejme, po splnení ďalších podmienok.

Ktorí rodičia môžu získať OČR aj počas zimných prázdnin?  

Unsplash

Zavretá škola a karanténa

Nárok na pandemické OČR, ak je zavretá škola alebo je trieda v karanténa, majú rodičia (resp. poistenci), ktorí sa starajú o deti do 11 rokov (resp. do 18 rokov pri deťoch s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom). Rovnako to platí aj pre škôlkarov.

Škola, škôlka alebo trieda musí byť uzatvorená rozhodnutím ministra, zriaďovateľa, riaditeľa školy alebo hygienika.

Nárok na pandemické ošetrovné má aj rodič, ktorého dieťa je v karanténe. Tento nárok, resp. potrebu starostlivosti však musí osobitne potvrdiť pediater dieťaťa.

Ak poistenec ošetruje choré dieťa do 16 rokov veku a pediater mu potvrdil potrebu ošetrovania, tiež má nárok na pandemické OČR.

Ošetrovné však nie je možné poberať vtedy, ak sa rodič rozhodne nedať dieťa do materskej školy alebo školy iba pre obavy z koronavírusu.

Zimné prázdniny a pandemická OČR

Nárok na pandemickú OČR počas prázdnin, vrátane zimných, v zásade nevzniká, nakoľko sú školy uzatvorené na základe školského zákona.

Sociálna poisťovňa upozorňuje, že výnimkou sú prípady, ak je škola aj počas obdobia školských prázdnin uzatvorená hygienikom (na čas určený hygienikom).

Počas školských prázdnin majú nárok na pandemické ošetrovné aj poistenci, ak ošetrujú choré dieťa do 16 rokov alebo ak má dieťa do 11 rokov nariadenú karanténu (obe situácie potvrdzuje pediater).

Ak ochorie dieťa 16-ročné a staršie, poistencovi vznikne nárok na bežné ošetrovné v rozsahu najviac 14 kalendárnych dní. Aj toto ochorenie na tlačive žiadosti potvrdzuje lekár.

Ako požiadať o pandemickú OČR (zavretá škola)

Ak už rodič v minulosti poberal pandemické ošetrovné, na konci kalendárneho mesiaca posiela pobočke SP vyplnený elektronický formulár Čestné vyhlásenie k pandemickej OČR (už nepodáva Žiadosť o pandemické ošetrovné).

V čestnom vyhlásení vyznačí počet dní, počas ktorých sa o dieťa staral a dni, za ktoré poberal mzdu.

Rodičia sa môžu pri starostlivosti o dieťa vystriedať. V takom prípade pošlú Sociálnej poisťovne obidvaja, každý jeden formulár sám za seba.

Ak si žiadate o OČR prvýkrát od celého obdobia pandémie, je potrebné podať najskôr Žiadosť o pandemické ošetrovné a na konci mesiaca Čestné vyhlásenie k pandemickej OČR.

Ako požiadať o pandemickú OČR (dieťa v karanténe)

Ak dieťa bolo doma v karanténe (ale trieda fungovala ďalej, nebola zavretá), v takom prípade rodič zavolá pediatrovi a požiada ho, aby pediater potvrdil na doklade, že dieťaťu bolo nariadené karanténne opatrenie, resp. izolácia.

Doklad posiela Sociálnej poisťovni sám pediater (rodič nemusí chodiť po tlačivo do ordinácie, stačí vybaviť to telefonicky).

Rodič na konci mesiaca doma cez internet vyplní formulár Čestné vyhlásenie k pandemickej OČR, v ktorom vyznačí dni, počas ktorých sa o dieťa staral alebo ošetroval.

Ako požiadať o OČR (dieťa je choré)

Rodičia či iní poistenci, ktorí ošetrujú choré dieťa, žiadajú pobočku Sociálnej poisťovne o ošetrovné (aj pandemické) prostredníctvom originálu žiadosti o ošetrovné potvrdenej lekárom (tlačivo má k dispozícii lekár) a v prípade zamestnanca aj zamestnávateľom.

»»»»»» Zaujíma vás konkrétne článok: Ako urýchlene vybaviť pandemickú očr?

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
Loading...

Pridaj komentár