Poslanci schválili vyšší rodičovský príspevok od januára 2020

Kristína Kováčiková 4

Poslanci NR SR schválili 18. septembra 2019 novelu zákona o rodičovskom príspevku, ktorou sa výrazne zvýši rodičovský príspevok od januára 2020.

Zatiaľ čo doteraz bola suma príspevku jednotná (220,70 eur mesačne), novelou sa zavádzajú dve rozdielne sumy rodičovského príspevku. Niektorí rodičia si od januára prilepšia o 150 eur a iní len o 50 eur.

Vyšší a nižší rodičovský príspevok

Nárok na vyšší rodičovský príspevok v sume 370 eur mesačne budú mať rodičia, ktorí poberali materské. Ak oprávnenej osobe nárok na materské nevznikol, bude mať rodičovský príspevok vo výške 270 eur mesačne.

Rodičia môžu rodičovský príspevok dostávať do troch rokov veku dieťaťa, pri dlhodobo nepriaznivom zdravotnom stave dieťaťa do jeho šiestich rokov.

Rodičovský príspevok pri dvojičkách

Rodičovský príspevok sa zvýši aj rodičom dvojičiek a viacerčiat. Ak oprávnená osoba zabezpečuje riadnu starostlivosť o dve a viac súčasne narodených detí, rodičovský príspevok sa zvyšuje o 25 % na každé dieťa, ktoré sa narodilo súčasne.

Rodič dvojičiek, ktorý „pracuje“ a má nárok na materské, dostane rodičovský príspevok vo výške 462,50 eur a rodič trojičiek vo výške 555 eur.

Ak rodič dvojičiek nemá nárok na materské, bude poberať rodičovský príspevok vo výške 337,50 eur; rodič trojičiek vo výške 405 eur.

Zdôrazňuje sa, či rodič „pracoval“ alebo „nepracoval“

S dvomi úrovňami rodičovského príspevku sa vraciame k obdobnému modelu, aký sme mali už v roku 2010.

Rozdielne sumy príspevkov sú nastavené podľa toho, či mal rodič nárok na materské – či bol nemocensky poistený pred nástupom na materskú dovolenku, resp. či získal aspoň 270 dní nemocenského poistenia v období 2 rokov pred vznikom nároku na materské.

Bez nemocenského poistenia nie je možné požiadať si o materské, ani vyšší rodičovský príspevok.

Podľa Smeru-SD majú dve rôzne výšky rodičovského príspevku odlíšiť rodičov, ktorí pred nástupom na materskú „pracovali alebo nepracovali.“ Nie je to však úplne presné pomenovanie situácie. Niekedy ženy pracujú, ale nevznikne im nárok na materské.

 • Napríklad živnostníčka, ktorá nemá dostatočne vysoké odvody (jej mesačný príjem nepresiahol 447 eur mesačne), nemá nárok na materské a bude poberať nižší rodičovský príspevok, ako keby nikdy nepracovala.
 • Žena, ktorej skončí pracovný pomer počas materskej alebo rodičovskej dovolenky s prvým dieťaťom, nebude mať pri reťazovom pôrode nárok na materské, ani na vyšší rodičovský príspevok, bude poberať rodičovský príspevok v sume 270 eur mesačne.

Nárok na vyšší rodičovský príspevok nebudú mať ani študentky VŠ, ktoré sa štúdiom pripravujú na povolanie, ak si neplatia dobrovoľné nemocenské poistenie, z ktorého im vznikne nárok na materské.

Opatrenie však pomôže ženám, ktoré majú nízku mzdu a poberajú materské v sume nižšej ako rodičovský príspevok. Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny im bude doplácať rodičovský príspevok do sumy 370 eur.

Prečítajte si viac: Rodičovský príspevok 2020 – otázky a odpovede

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (2 hlasov, priemerne: 4,00 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

 1. Chcela by som sa opýtať ak mám retazovy pôrod ale stale som zamestnaná na TPP mám narok na zvýšenie o 150€? Ďakujem za odpoveď

 2. Ja by som sa chcela spytat ze ak si platím dobrovoľné sociálne poistenie – ale najnižšie nemam teda nárok na rodičovský príspevok o 150€ nižšší? Vdaka

 3. Chcem sa spýtať,aká výška rodičovského príspevku mi bude priznaná, keď som pred materským pracovala a po skončení materského v 03/2019 sa skončil môj pracovný pomer, takže som sa zaevidovala na ÚPSVaR ako uchádzač o zamestnanie.O materské si požiadal manžel. Ak si nenájdem prácu po skončení manželovej materskej, požiadam od 01/2020 o rodičovský príspevok do 3 rokov na dvojčatá.

  Ďakujem za odpoveď

  Stefany

 4. Chcem sa spýtať,aká výška rodičovského príspevku mi bude priznaná, keď som pred materským pracovala a po skončení materského v 03/2019 sa skončil môj pracovný pomer, takže som sa zaevidovala na ÚPSVaR ako uchádzač o zamestnanie.O materské si požiadal manžel. Ak si nenájdem prácu po skončení manželovej materskej, požiadam od 01/2020 o rodičovský príspevok do 3 rokov na dvojčatá.

  Ďakujem za odpoveď

  Stefany

Pridaj komentár