Rodičovský príspevok 2020: otázky a odpovede

Kristína Kováčiková 10

Po desiatich rokoch jednotnej výšky rodičovského príspevku, na ktorú mal nárok v zásade každý rodič, bez ohľadu na to, či pred alebo počas „materskej“ pracoval, prináša novela zákona o rodičovskom príspevku veľkú zmenu – dve úrovne rodičovského príspevku – vyšší a nižší rodičovský príspevok. Platí od januára 2020.

Niektorí rodičia si oproti pôvodnej sume rodičovského príspevku vo výške 220,70 eur prilepšia o 150 eur a iní len o 50 eur.

Image by klimkin from Pixabay

Samotní autori novely zmätočne uvádzajú, že vyšší rodičovský príspevok (370 eur mesačne) je pre tých, ktorí pred materskou dovolenkou pracovali a nižší rodičovský príspevok (270 eur mesačne) má patriť tým, ktorí nepracovali. Nie je to však presné, a preto sa množia otázky rodičov, ako je to s rodičovským príspevkom po novom.

V nasledujúcich riadkoch sa pokúsime odpovedať na najčastejšie otázky, ktoré vás v súvislosti so zmenou výšky rodičovského príspevku zaujímajú.

Čo je rodičovský príspevok (RP) a dokedy trvá nárok?

RP je štátna sociálna dávka, ktorou štát prispieva oprávnenej osobe na zabezpečenie riadnej starostlivosti o dieťa, a to najdlhšie do troch rokov veku dieťaťa, resp. šiestich rokov veku dieťaťa, ktoré má dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav. Vypláca ho príslušný úrad práce, sociálnych vecí a rodiny.

Všetky dôležité informácie nájdete v článku: Rodičovský príspevok.

V akej výške je RP (od januára 2020)?

a) 270 eur mesačne,

b) 370 eur mesačne, ak sa oprávnenej osobe, ktorá o rodičovský príspevok požiadala, pred vznikom nároku na rodičovský príspevok vyplácalo z dôvodu starostlivosti o toto dieťa materské alebo obdobná dávka ako materské v členskom štáte EÚ.

Kto má nárok na vyšší rodičovský príspevok v sume 370 eur mesačne?

Oprávnená osoba, ktorej sa pred vznikom nároku na rodičovský príspevok vyplácalo z dôvodu starostlivosti o toto dieťa materské alebo obdobná dávka ako materské v členskom štáte EÚ.

Materské je dávka nemocenského poistenia, vypláca ho Sociálna poisťovňa. Aby vznikol nárok na materské, osoba, ktorá je tehotná alebo ktorá sa stará o narodené dieťa, musí byť v období vzniku dôvodu na poskytnutie materského nemocensky poistená, pričom toto poistenie musí trvať najmenej 270 dní v posledných dvoch rokoch pred pôrodom (resp. pred prevzatím dieťaťa do starostlivosti u otcov alebo osvojiteľov) alebo jej musí trvať ochranná lehota, ak nemocenské poistenie zaniklo.

Kto má nárok na nižší rodičovský príspevok (270 eur)?

Oprávnená osoba, ktorá nepoberala materské pred vznikom nároku na rodičovský príspevok materské, ani obdobnú dávku ako materské v členskom štáte EÚ.

Image by rawpixel from Pixabay

Čo ak poberám rodičovský príspevok v roku 2019 a môj nárok trvá aj po januári 2020?

Zmeny sa dotknú aj rodičov, ktorí do decembra 2019 poberali rodičovský príspevok v jednotnej výške 220,70 eur mesačne. Rodičovský príspevok sa im automaticky zvýši buď na 270 eur alebo 370 eur, a to podľa toho, či pred RP poberali alebo nepoberali materské.

Prvé zvýšenie RP pocítia vo februári 2020, nakoľko sa vypláca v intervaloch mesačne dozadu.

V akej výške je rodičovský príspevok pre rodičov dvojičiek a trojičiek?

Ak oprávnená osoba zabezpečuje riadnu starostlivosť o dve a viac súčasne narodených detí, RP (270 eur, resp. 370 eur) sa zvyšuje o 25 % na každé dieťa, ktoré sa narodilo súčasne.

Ak sa oprávnenej osobe pred vznikom nároku na RP vyplácalo materské, bude mať nárok na RP vo výške 462,50 eur (pri dvojičkách) a rodič trojičiek vo výške 555 eur.

Ak sa oprávnenej osobe nevyplácalo materské pred vznikom nároku na RP, bude mať nárok na RP vo výške 337,50 eur (pri dvojičkách) a rodič trojičiek vo výške 405 eur.

V akej výške je rodičovský príspevok pre podnikateľky (SZČO)?

Ak SZČO vznikne nárok na materské, po ukončení poberania dávky jej bude vyplácaný vyšší RP vo výške 370 eur mesačne. Ak však SZČO nepoberala materské, získa nižší RP vo výške 270 eur mesačne.

Nárok na vyšší rodičovský príspevok nebude mať žena živnostníčka, ktorá nemala dostatočne vysoké odvody (jej mesačný príjem nepresiahol 447 eur mesačne) a neplatila si dobrovoľné nemocenské poistenie.

Image by Bruno Glätsch from Pixabay

V akej výške je rodičovský príspevok pri tzv. reťazových pôrodoch?

Aj pri reťazových pôrodoch (žena nastúpi na druhú materskú dovolenku skôr, ako jej staršie dieťa dovŕši 3 roky) sa nárok na vyšší a nižší RP odvíja od toho, či má žena pri druhom dieťati nárok na materské alebo nie.

Pokiaľ žene pracovný pomer počas rodičovskej dovolenky stále trvá, bude mať nárok na materské aj na vyšší rodičovský príspevok po druhej materskej dovolenke.

Nárok na vyšší RP nebude mať žena, ktorej skončil pracovný pomer počas materskej alebo rodičovskej dovolenky s prvým dieťaťom. Pri tzv. reťazovom pôrode jej nevznikne nárok na materské, ani na vyšší rodičovský príspevok. Príslušný úrad práce jej vyplatí RP v nižšej sume (270 eur).

V akej výške je rodičovský príspevok pre študentky?

Študentka má nárok na RP vo výške 270 eur (ak pred vznikom nároku na RP nepoberala materské) alebo vo výške 370 eur (ak pred vznikom nároku na RP poberala materské).

Nakoľko študentky zo zákona nie sú povinne nemocensky poistené, nárok na materské im vznikne v prípade, ak sa v dostatočnom časovom predstihu prihlásia a budú si platiť dobrovoľné nemocenské (a dôchodkové) poistenie. Je to riešenie pre tých, ktorí tehotenstvo plánujú. Ak by študentka začala riešiť poistenie až po tom, čo zistí, že je tehotná, nepodarí sa jej získať potrebný počet dní nemocenského poistenia pred pôrodom.

Tehotenstvo trvá približne 280 dní a aby vznikol nárok na materské, je potrebné, aby bola žena nemocensky poistená aspoň 270 dní v posledných dvoch rokoch pred pôrodom. Chýbajúci počet dní poistenia nie je možné spätne doplatiť.

V akej výške je rodičovský príspevok pre nezamestnané mamy?

V jednom komentári sa pýtate: „Mam nárok na vyšší rodičovský príspevok aj vtedy, keď som pracovala a dostala som výpoveď 2 mesiace pred tým, ako som zistila, že som tehotná?“

Ak tehotnej žene skončí pracovný pomer, pripadajú do úvahy ustanovenia o ochrannej lehote, ktorá je v prípade tehotných žien až osem mesiacov od skončenia pracovného pomeru.

Ochranná lehota však netrvá, ak žena nie je tehotná a dostane v práci výpoveď a otehotnie až neskôr (v čase, keď poberá dávku v nezamestnanosti napríklad). Do úvahy pripadá možnosť dobrovoľného poistenia, kde sa jej zohľadní aj doba poistenia z predchádzajúceho zamestnania (do úvahy sa berú dva roky pred pôrodom). Bez nového nemocenského poistenia jej nevznikne nárok na materské a bude poberať nižší rodičovský príspevok (ako keby nikdy nepracovala).

Čo ak mám materské nižšie ako 370 eur mesačne?

Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny dopláca ženám, ktorých materské je nižšie ako RP. Ak sa „oprávnenej osobe vypláca za celý kalendárny mesiac materské v sume nižšej, ako je suma rodičovského príspevku, rodičovský príspevok je počas obdobia vyplácania materského v sume určenej ako rozdiel medzi sumou rodičovského príspevku a sumou materského.“

Od januára 2020 bude príslušný úrad doplácať rozdiel medzi RP a materským do sumy 370 eur.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (3 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

 1. Rodicovsky prispevok by mali dat kazdemu rivnako ved to patri detom a kazdym dnom vsetko dvihaju tak mi mohli aj porozmyslat lepsie

 2. Pri druhom dietati mi vyslo materske z ochrannej lehoty (zmluva sa ukoncila v 5.mesiaci tehotens.) Matersku som dobrala a hned som sa dala na UP, chcem si prilepsit podporou a vo februari sa vratit na rodicovsku dovolenku. Budem mat i v tomto pripade narok na vyssi rodicak? Dakujem

  1. Pri druhom dietati som mala materske zo zahranicia. Matersku som dobrala a hned som sa dala na UP, chcela som si prilepsit podporou a potom som nastupila na rodicovsku. Mam narok na zvyseny RP?

 3. Dobrý deň,

  Chcela by som sa spýtať,že či aj vtedy dostanem vyšší rodičovský príspevok,keď som predtým pracovala,ale od tretieho mesiaca tehotenstva som na PN?

  Ďakujem

 4. Dostávam príspevok na starostlivosť o dieťa vo výške 280€. Môžem požiadať aj ja o nový príspevok? Ďakujem

 5. Momentalne poberam rodicovsky

  prispevok a pred nim som poberala matersku. Cize by som mala mat narok na novy prispevok 350€. Od

  novembra vsak idem

  poberat davku v nezamestnanosti lebo zamestnavatel zrusil pracovne miesto. Rodicovsky prispevok bude teda poberat od novembra manzel. Ako nas budu posudzovat od januara? Bude mat manzel rodicovsky 350€ alebo 270€?

  Dakujem za odpoved..

 6. Som na rodičovskom príspevku do 6 rokov,dcérka má dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav. Od septembra som začala pracovať na polovičný úväzok. Budem mať nárok na zvýšený rodičovský príspevok vo výške 370 eur. ?

 7. Dobrý deň prajem. Na začiatku som poberala materské, no bolo nízke a museli mi doplácať do výšky rodičovského príspevku. Mám aj v takom prípade nárok na zvýšený rodičovský príspevok v sume 370€? Ďakujem

 8. Dcéra je v poradí už na 3 rodičovskom, do konca januára s druhým dieťaťom,ktoré malo tri roky 8.1.2020. chce pokračovať s malou jednoročnú dcérkou a požiadala o rodičovský príspevok. Vraj musí okrem iných podkladovú ,predložiť potvrdenie ,že otec nemá nárok. No toto sa nedá splniť,lebo otec dieťaťa sa zdržiava na neznámom mieste.. Ako postupovať,,musí predložiť potvrdenie aj keď netuší kde ten človek je?

 9. Dobry den,poberam vyssi rodicovsky prispevok s druhym dietato.od aprila chcem dat vypoved a ist na podporu.po pol roku by som sa chcela vratit na rodicak.dostanem vyssi alebo nizsi prispevok?

Pridaj komentár