Prídavky na deti budú od januára až vo výške 60 eur

redakcia 0

Ani 40 eur, ako navrhol Igor Matovič, ani 50 eur, ako prešiel do druhého čítania návrh zákona o zvýšení prídavku na dieťa koncom septembra – ale napokon až 60 eur na dieťa bude suma prídavku na dieťa od januára 2023.

Poslanci NR SR schválili 8. novembra novelu zákona o prídavku na dieťa, ktorú predložili Petra Krištúfková a Jozef Hlinka zo Sme rodina. Vďaka tomu sa výška súčasného prídavku na dieťa zdvojnásobí zo sumy 30 eur na 60 eur.

Shutterstock

Zvýšenie sumy prídavku na dieťa na 60 eur (pôvodný návrh počítal s 50 eurami) navrhla jedna z predkladateliek zákona, Petra Krištúfková, a to v nadväznosti na posun účinnosti zákona o financovaní voľnočasových aktivít dieťaťa.

So zavedením tzv. krúžkovného sa napokon počíta až od roku 2025.

Prídavky na deti od januára 2023

Na rozdiel napríklad od rodičovského príspevku, ktoré sa vypláca len na jedno dieťa do 3 rokov, prídavok na dieťa patrí rodičovi za každé nezaopatrené dieťa. 

Prídavok na dieťa sa zvyšoval aj v priebehu tohto roka, a to zo sumy 25,88 eur na 30 eur mesačne. S vyhliadkou, že od nového roka bude vo výške 40 eur.

Napokon však bude prídavok na dieťa až vo výške 60 eur mesačne, čo znamená, že rodina s dvomi nezaopatrenými deťmi dostane 120 eur mesačne, rodina s tromi deťmi 180 eur mesačne a tam, kde sú štyri deti, až 240 eur mesačne.

Zvýšený prídavok na prváka 2023

Novela zákona takisto počíta s tým, že extra prídavok, ktorý rodičia dostávajú pri nástupe dieťaťa do školy, sa nebude rušiť, ale ostane zachovaný. Bude sa poskytovať rodičom prvákom vo výške 110 eur mesačne za mesiac september.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (2 hlasov, priemerne: 3,50 z 5)
Loading...

Pridaj komentár