Rodičia prvákov dostanú 100 eur na nákup školských potrieb

Kristína Kováčiková 0

Rodičia prvákov dostanú 100 eur na nákup školských pomôcok ako finančnú podporu od štátu pri nástupe dieťaťa do prvého ročníka základnej školy.

Opatrenie sa dotkne rodičov asi 59 000 detí, ktoré začnú chodiť v septembri do školy.

Jednorazový prídavok na dieťa

Ide o jednorazové zvýšenie prídavku na dieťa o 100 eur za ten kalendárny mesiac, v ktorom nezaopatrené dieťa oprávnenej osoby prvýkrát nastúpilo do prvého ročníka základnej školy.

Zvýšený prídavok na dieťa bude rodičom prvákov vyplatený v októbri. To znamená, že k sume 24,34 eur (mesačný prídavok na dieťa) sa priráta ešte 100 eur (jednorazový zvýšený prídavok na dieťa).

Zvýšený prídavok na dieťa – len pri nástupe do školy

Cieľom novely má byť zabezpečenie základných školských potrieb, ktoré by malo mať každé dieťa, ktoré začne plniť povinnú školskú dochádzku. Rodičia si tak oddýchnu od zvýšených výdavkov, ktoré im vzniknú pri nástupe dieťaťa do základnej školy.

Výplata jednorazového zvýšenia prídavku na dieťa je priamo viazaná na nástup dieťaťa do školy. Nárok na takto zvýšený prídavok má oprávnená osoba na jedno dieťa iba raz.

Prečítajte si aj: Rodičovský príspevok v roku 2020 môže byť vyšší o 150 eur

Rodičia ho dostanú automaticky

O zvýšený prídavok na dieťa si rodičia nemusia žiadať, ani preukazovať nárok na príslušnom úrade práce, sociálnych veci a rodiny. Príslušné úrady budú čerpať údaje o nezaopatrených deťoch, ktoré nastúpili do prvého ročníka ZŠ na území SR z centrálneho registra detí, žiakov a poslucháčov, údaje do registra zapisuje škola do konca septembra.

Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny následne v tomto registri overí splnenie podmienky nároku a prídavok vo zvýšenej sume vyplatí v mesiaci október príslušného kalendárneho roka.

V prípadoch, kedy dieťa nastúpi do prvého ročníka základnej školy mimo územia Slovenskej republiky, bude potrebné predloženie potvrdenia o nástupe dieťaťa do školy zo strany oprávnenej osoby.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (4 hlasov, priemerne: 4,80 z 5)
Loading...

Pridaj komentár