Z prvej ruky z vládnej kuchyne

Mária Kohutiarová 0

To, čo sa deje v parlamente, je často pre nás veľká neznáma – lebo oficiálne správy rôznych mienkotvorných médií nám ani zďaleka nepribližujú obyčajnú prácu poslancov, ktorým sme dali vo voľbách hlas. Redakcii www.rodinka.sk sa podarilo nadviazať kontakt s niektorými poslancami, ktorých informácie sú pre nás – rodičov – dôležité aj v praxi aj vo vízii rodinnej politiky.

S najnovšími správami sa nám ozvala Natália Blahová,

mama, aktivistka za práva detí v detských domovoch a poslankyňa NR SR za SaS.

Je podaný poslanecký návrh na zvýšenie materskej, ktorý už odobril sociálny výbor NR SR. Potom bude posunutý na najbližšiu schôdzu NR SR  v rámci spoločnej správy sociálneho výboru. Výbor zasadal 18.11., tento návrh bol prvým bodom programu.

Podľa tohto návrhu sa materská bude zvyšovať z 55% na 60%  denného vymeriavacieho základu (s tým, že ambície vlády sú, zdvíhať postupne túto sumu až na 75%, čo znamená 100% čistej mzdy. Tento proces by mal trvať menej ako 4 roky).

Taktiež sa chystajú zmeny v dĺžke materskej – materská sa bude predlžovať z 28 týždňov na 34 týždňov, čiže zo 6,5 mesiaca na 8,5 mesiaca, teda o 6 týždňov. Tento návrh sa bude týkať všetkých mám, aj tých, ktorým vznikol nárok na materské ešte pred účinnosťou zákona, a tá je predpokladaná od 1.1.2011.

Poslankyňa Natália Blahová vidí tieto zmeny pozitívne predovšetkým ako mama: „Dúfam, že sa maminy potešia a pochopia, že to s rodičovským bol od p. ministra Mihála ústretový krok. Zvýšil ho a vráti zásluhovosť tam, kam patrí. Čiže nie do sociálnej dávky, ktorou rodičovský príspevok je, ale do materskej, ktorá má zohľadňovať to, či žena pracovala. Snáď im to padne vhod.“

Podľa jej slov sú plány v oblasti podpory rodičovstva veľké – problémom je, že už teraz, aby mohol minister zvýšiť mamičkám rodičovský, išiel na doraz. Rezervy sú vyčerpané, už tieto peniaze pôjdu na úkor chodu rezortu a niekde sa to prejaví.

Ako vidí Natália Blahová vízie prorodinnej politiky?  

„Potrebujeme tiež mnoho terénnych sociálnych pracovníkov na prácu s ohrozenými rodinami a tých vďaka kríze stúpa, vyškolených terénnych pracovníkov na prácu so sociálne vylúčenými komunitami…potrebujeme chrániť rodiny v kríze.“ Ruky im však zväzuje schodok rozpočtu po bývalej vláde, o výške ktorého sa im ani nesnívalo. Osobnú prioritu vidí aj v hľadaní možností pre náhradných rodičov,  aby si mohli uplatňovať nárok na materské do 12 mesiacov veku dieťaťa. Títo rodičia väčšinou dostanú do rodiny dieťa staršie, ako šesť mesiacov a materskú teda poberali kratšiu dobu.

Nepochybuje, že prioritou je podpora dobrej rodiny s akýmkoľvek počtom detí, pokiaľ ich vychováva a stará sa o ne. „Aj  mnohodetné rodiny si podporu štátu zaslúžia a som veľmi nerada, keď ich niekto nelichotivo nálepkuje. Viem, že je to drina vychovať z dieťaťa slušného človeka a dať mu všetko, čo do života potrebuje. Vzorný rodič by mal stáť na piedestále spoločnosti. Verím, že tomu čoskoro bude tak.“

Ďakujeme Natálii za jej odvahu bojovať za rodičov!

foto:sxc.hu

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (3 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kohutiarová

Stále predovšetkým manželka, 7x mama, človek pre druhých. Chcem aj prostredníctvom riadkov priniesť presvedčenie, že svet je úžasné miesto a mať deti a rodinu je to najlepšie, čo nám mohlo byť dané.

články autora...

Pridaj komentár