Rodičovský príspevok v auguste: ospravedlnenie

Kristína Turnerová Kováčiková 2

Milí rodičia,

v júli sme Vás informovali, že už v auguste by ste mali dostať zvýšený rodičovský príspevok vďaka mimoriadnej valorizácii. Túto informáciu nám potvrdilo samotné Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny. Je to ale mylná informácia a ospravedlňujeme sa Vám.

Shutterstock

Ministerstvo nám dňa 10.07.2023 napísalo túto odpoveď:

„K 1.7.2023 sa valorizovali všetky dávky a príspevky, ktoré sú naviazané na úpravu súm životného minima na základe koeficientu rastu životných nákladov nízkopríjmových domácností. Ich súčasťou je aj rodičovský príspevok, ktorý sa zvýšil s účinnosťou od 1.7.2023.

Dávky a príspevky sa vyplácajú spätne, to znamená, že aj poberateľom rodičovského príspevku bude po prvýkrát vyplatená navýšená suma príspevku o valorizáciu spätne, t.j. v mesiaci august 2023 (za mesiac júl).“

Išlo však o nesprávnu informáciu.

Na ministerstvo som sa obrátila znovu po tom, čo som si sama podala žiadosť o rodičovský príspevok.

Keď som sa pýtala na príslušnom úrade práce, pod ktorý spadám, na výšku rodičovského príspevku a dátum, odkedy sa vypláca zvýšený rodičovský príspevok, boli zmätené aj milé pani úradníčky. Jedna mi potvrdila august, druhá trvala na septembri. Tretia cez telefón rozhodla, že to bude september.

Na stránke Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny sa tiež píše:

Novelou zákona č. 571/2009 Z. z. o rodičovskom príspevku sa od 01.08.2023 zvyšujú sumy rodičovského príspevku:

a) zo sumy 301,00 Eur na sumu 345,20 Eur  (ak oprávnená osoba nemala nárok na materské na dieťa, na ktoré si uplatnila nárok na rodičovský príspevok)

b) zo sumy 412,60 Eur na  sumu 473,30 Eur  (ak oprávnená osoba mala nárok na materské na dieťa, na ktoré si uplatnila nárok na rodičovský príspevok).

Rodičovský príspevok vo zvýšených sumách bude prvýkrát vyplatený v mesiaci september 2023 za mesiac august 2023, nakoľko rodičovský príspevok sa vypláca mesiac pozadu.

Ospravedlňujem sa v tejto súvislosti za zmätočné informácie. Píšem pre Vás už 14 rokov a toto je jedna z chýb, ktoré sa mi počas relatívne dlhého obdobia prihodili. Verím, že prídu aj ďalšie 🙂 Rada si ich zase opravím.

S úctou,

Kristína

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (1 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...
Author image

Kristína Turnerová Kováčiková

Redaktorka, publikuje odborné články najmä o materských a rodičovských príspevkoch, ktoré nájdete v rubrike "Príručka pre rodiča" a tiež píše "Správy pre rodiča" - o veciach, ktoré sa práve dejú. Vyštudovala Právnickú fakultu UK v Bratislave.

články autora...

Komentáre k článku

  1. Omyly sa stávajú a vy ste jedna z mála stránok ktorá má najaktuálnejšie informácie. Rada sem chodím a ďakujem že existujete smile

Pridaj komentár