Zvolajme nadšene trikrát hurá a obráťme radostné pohľady k rannej zore! Mimo manželstva sa na Slovensku vlani narodilo 27 % detí. Je to obrovský pokrok smerom k osvietenej, modernej, racionálnej a liberálnej spoločnosti, keďže v roku 1991 bolo takýchto detí len 9 %. Mali by sme sa tešiť, že sme konečne aj my svetoví… Teda aspoň podľa ľavicových liberálov, ktorých poteší každé oslabenie rodiny.
Panuje tu niekoľko mýtov.Vraj deti, ktoré vyrastajú v neúplných rodinách, sú aspoň také pohodové ako tie, čo vyrastajú v úplných rodinách. Dokonca sú možno na tom ešte lepšie, keďže nie sú zviazané takou umelou neprirodzenou inštitúciou, akou je manželstvo ich rodičov. Veď vieme, že tradičná rodina je aj tak len nástrojom cirkvi a tyranského patriarchálneho muža, ktorý mláti ženu a zneužíva deti.
V skutočnosti je kult slobodného materstva jedným z najvážnejších sociálnych problémov, aký by Slovensko mohol postretnúť. Západoeurópske štáty by nám v tomto smere nemali byť vzorom, ale skôr odstrašujúcim príkladom toho, čo sa môže stať, ak sa prirodzené ľudské motivácie narušia sociálnym inžinierstvom.
Dôsledky neúplných rodín v číslach
Najskôr pár údajov o perspektíve britských detí vyrastajúcich v neúplných rodinách podľa štúdie The Fatherless Family, ktorú v roku 2002 publikovala Rebecca O’Neillová, britské výskumy ukazujú, že:
– Deti z neúplných rodín majú o 60 % vyššie riziko odchodu zo školy v šestnástich rokoch ako deti z úplných rodín.
– Deti z neúplných rodín začínajú skoršie so sexuálnym životom než deti z rodín úplných.
– Takisto im hrozí vyššie riziko neželaného tehotenstva pred 18. rokom života.
– Medzi pätnásťročnými deťmi z neúplných rodín je dvojnásobok fajčiarov a narkomanov.
– Osemnásťročné dcéry z neúplných rodín čelia o 90 % vyššiemu riziku, že prepadnú
alkoholizmu.
– Záškoláctvo sa pri týchto deťoch vyskytuje 2,5-krát častejšie.
– Vylúčenia zo školy sú medzi týmito deťmi trikrát častejšie.
– Podobne tu existuje vyššie riziko zločinnosti a deti z neúplných rodín sú aj častejšími obeťami sexuálneho zneužívania. Páchateľmi sú najčastejšie partneri slobodných matiek týchto detí.
Výskum tiež zistil, že medzi britskými chudobnými je len 10 percent manželských párov, ale až 51 percent slobodných matiek. Deti tak vyrastajú v horších pomeroch, než by museli. Slobodná matka nemá dostatok času dieťa vychovávať, a tak jeho osobnosť často formuje štátna škola a rozbité sídlisko so sociálnymi bytmi. Zároveň tieto mamy častejšie podliehajú stresu, depresiám, či ďalším zdravotným problémom.
Ako táto kultúra neúplných rodín v Británii vznikla?
Bývalý učiteľ E. C. Mackrill tvrdí, že skoré tehotenstvo predstavovalo pre mnohé jeho študentky riešenie viacerých problémov:
1. išlo o perfektné ospravedlnenie pre neplnenie si školských povinností;
2. vďaka štátu sa takéto dievča dostalo k vlastnému sociálnemu bytu niekde na panelovom sídlisku a nemuselo už žiť v spoločnom dome s otravnými rodičmi;
3. dievča získalo stabilný príjem v podobe sociálnych dávok;
4. tehotenstvo viedlo k rešpektu rovesníkov.
Vraj existoval veľký spoločenský tlak, aby si dievčatá zvolili takýto životný štýl. Staršie sestry a priateľky tu slúžili ako vzory.
Mackrill v roku 1985 urobil malú štúdiu o jeho bývalých žiačkach, ktoré opustili školu,
aby sa stali slobodnými matkami na plný úväzok. V priebehu dvoch rokov po skončení školy malo 13 zo 14 dievčat dieťa a dve mali rodiť druhýkrát. Žiadna z nich nemala manžela. 13 dievčat dostalo od štátu sociálny byt. Väčšina z nich nemala ani len stáleho priateľa. Vo voľbách hlasujú slobodné matky spravidla pre ľavicu a sociálny štát.
Aj keď snívali o veľkej láske a na začiatku si mysleli, že žiť „bez papiera“ je „trendy, free a cool“, vždy to dopadlo nasledujúcim spôsobom: jedného dňa sa ráno proste zobudili v prázdnej posteli. Pokrokový otec ich dieťaťa sa na svoju neformálnu rodinku vykašľal. Do roku 1960 boli aj v Spojenom kráľovstve mimomanželské deti okrajovým fenoménom. Lenže potom začal ich počet rásť, až dosiahol dnešných 40 %!!!! Slovensko sa ocitá na podobnej ceste.
Zmena motivácie alebo Keď štát je otcom i manželom
Trend k náhrade tradičnej rodiny kultúrou osamelých matiek a otcov je typický pre celú Európu. Tieto zmeny však neprichádzajú samy od seba. Ich prvotným a hlavným hýbateľom je sociálny štát. Po väčšinu dejín sa nedalo spoľahnúť, že štát vyrieši všetky naše problémy. No ľudský život bol aj vtedy ohrozený rizikami a neistotou. Keďže sa nemohli spoliehať na štát, museli sa ľudia s problémami obracať jedine jeden na druhého. Prirodzené stimuly vytvorili prirodzené inštitúcie a siete, ktoré sa v dlhom procese kultúrnej evolúcie vyprofilovali ako najefektívnejšie riešiace problém neistoty. Takouto prirodzenou inštitúciou je rodina a jej záväzné právne spečatenie v podobe manželstva. Cirkev si teda rodinu ani manželstvo nevymyslela, len ich dodatočne posvätila, pretože sa proste osvedčili. Nie nadarmo sa hovorí, že „ve dvou se to lépe táhne“. Tradičná rodina umožňuje deľbu práce medzi manželmi. Nie je to ako v prípade slobodných matiek, ktoré musia aj zarábať, aj vychovávať, aj sa starať o domácnosť, následne sa čudujúc, že nič z toho nezvládajú a sú preťažené. Ekonomicko-sociálny rozmer rodiny by sme nemali ignorovať.
Ako sociálny štát mení motivácie
S nástupom sociálneho štátu sa toho veľa zmenilo. Sociálny štát totiž zaťažuje zodpovedné správanie a vypláca ľuďom peniaze za nezodpovednosť.
Zdaňujú sa totiž zosobášené, pracujúce páry a pod rúškom „solidarity“ sa rozdáva
nepracujúcim, osamelým rodičom. Je jasné, že za týchto okolností bude tých prvých menej a druhých viac. Dôsledkom je nárast rozvodov, rozchodov a osamelých rodičovstiev, najmä medzi ľuďmi, ktorí boli už predtým chudobní. Rastie riziko násilia v neúplných rodinách, rovnako ako riziko tráum, mizérie, delikvencie a detskej kriminality.
Vďaka kultúre slobodného materstva sú porazenými všetci: preťažené matky, bezprizorné deti, ale aj odstrčení otcovia.
Odstrašujúcim príkladom je Čína, kde politika jedného dieťaťa, kombinovaná s kynožením dievčat na vidieku, viedla k nárastu počtu mužov, ktorí si jednoducho nenájdu partnerku. Títo prebytoční chlapi sa niekde budú musieť realizovať. Možno ich Čína oblečie do uniforiem a pošle padnúť do nejakej vojny.
Iným príkladom sú černošské getá v Spojených štátoch, ktoré sociálna politika prezidenta Lyndona B. Johnsona v 60. rokoch rozvrátila.
Černošský príbeh väčšinou vyzeral takto:
Černošské dievča zostalo na štátnej podpore ako slobodná matka. Jej dieťa svojho otca nikdy nepoznalo, lebo ten skončil v base alebo bol zastrelený v prestrelke gangov. Ak tým dieťaťom bola dcéra, už čoskoro začala hľadať v náručiach rovesníkov to, čo nenašla v náručí svojho otca. Zostala tehotná a zopakovala si kalváriu svojej matky.Synovia takýchto slobodných matiek išli inou cestou. Žijúc v komunite nezosobášených mužov a nezosobášených žien sa len málokto z nich snažil založiť rodinu. Vtedy bolo ideálom rýchlo dospieť a stať sa zodpovedným džentlmenom alebo dámou. Dnes je ideálom zostať naveky tínejdžerom. Slobodné matky napodobňujú módu a životný štýl dcér a nie naopak. Založiť dnešnú rodinu na inštitúte manželstva sa v súčasnom systéme štátom formovaných motivácií v podstate neoplatí. Deštruktívny vplyv tu popri daniach a sociálnych dávkach hrá priebežný dôchodkový systém. Slobodný človek s dobrou kariérou a vysokými príjmami tu vlastne profituje na úkor viacdetných rodín, ktoré vrážajú do výchovy ťažké peniaze, aby tieto následne mohli robiť na majetnú skupinu karieristov bez záväzkov.
Výsledkom rozkladu tradičnej rodiny a nárastu osamelých rodičov nebude osvietenejšia, pokrokovejšia a šťastnejšia spoločnosť. V niektorých západných krajinách si už tieto súvislosti začínajú uvedomovať a rodina s manželstvom sa opäť stávajú zaujímavými…
Veľmi pekny članok…a hlavne pravdivy… :
Presne tak!
cele to momentalne potvrdzuje aj tato sprava : “Vydaté mamičky nebudú môcť poberať materskú 37 týždňov rovnako ako slobodné matky. Parlament neposunul do ďalšieho kola schvaľovania poslaneckú novelu Zákonníka práce. Opozičná SDKÚ-DS žiadala, aby od septembra platilo, že ženy budú dostávať materskú od Sociálnej poisťovne počas 37 týždňov bez ohľadu na to, či uzavreli manželstvo. Vydatým ženám naďalej budú vyplácať materskú 28 týždňov.”
Bez akehokolvek zavahania som skonstatovala, ze tento clanok pisal chlap. Chaoticka splet faktov, ktore su urcene komu? Akoze zenam, ktore by sa nahodou v buducnosti chceli stat slobodnymi matkami a po precitani ohurujucich cisiel si to rozmyslia? Co takto napisat pribeh slovenskeho dievcata a nie tak vzdialeneho cernosskeho alebo cinskeho, ci britskeho. Vazeny pan Krivosik potazmo MikSa, co keby ste sa zamysleli aj nad inou pricinou neuplnych rodin. Podla mojho nazoru na tom ma obrovsky podiel prave muzska cast populacie. Ved ruku na srdce, kolko je takych pripadov, ze manzelka/matka sa stala gemblerkou a nechala manzela s detmi v dlhoch na ulici? Kolko je takych pripadov, ze manzelka/matka znasilnovala a bila svojho syna a ponizovala manzela? Nielen zapadoeuropska kultura nam priniesla aj ine „radosti“, ze kazdy manzel ma dnes milenku a po patnastich rokoch manzelstva sa rozvedie a zoberie si o dvadsat rokov mladsiu. To je zial dnesny trend.
Mila MikSa, vymenili by ste 9 tyzdnov materskeho prispevku navyse za to, ze by ste museli od 9 mesacneho babatka utekat do prace, aby ste sa uzivili a neprisli o strechu nad hlavou? Nehadzte prosim do jedneho vreca nedobrovolne slobodne matky so zenami, ktore zostanu slobodne zamerne, len aby mohli poberat prispevok 37 t.. Obcan zdiera stat len do takej miery do akej mu to dovolia.
vydate mamicky su v nevyhode, lebo su vydate? samozrejme v pripade slobodnych mamiciek mam na mysli tie, ktore ostavaju vypocitavo slobodne….u nas to este az tak nie je…skor je to na Slovensku este stale “nedobrovolna” a smutna pozicia, ale v zahranici sa to uz “zneuziva”… preto pan Krivosik pouziva podla mna ja priklad z Britanie a pod…..len sa naznacuje a poukazuje sa na vykricnik, pozor, tento trend prichadza aj ku nam—-teraz myslim, ze z cistej vypocitavosti a nechuti viazat sa na jedneho muza, /ktory by ju mohol zranit/ sa radsej ani nevydam,…chcem len dieta (muza nie). Takze samozrejme, treba rozlisovat slobodne a slobodne dobrovolne
Tento clanok sa mi nepaci. Som zastankynou rodiny, ale mnohe z tvrdeni v tomto clanku su jemne povedane divne. Po prve vsetky moje zname a kamosky sa chceli/ chcu vydat a mat normalnu rodinu. Obycajne ich priatelia boli ti, ktori sa do zenenia absolutne nehrnuli aj ked ich mali radi. Ak zena sama vychovava dieta, pochybujem, ze sa tomu tesi a ze to tak chcela. Zeny, ktore vychovavaju deti same obdivujem, lebo je to naozaj tazke. A som zato, aby im stat pomahal- financne aj inak. Pride mi smiesne, ak si niekto mysli, ze par korun navyse, ktore takato zena dostane od statu by ju motivovalo k tomu, aby vychovavala dieta sama. A este jedna vec – ak rodina nefunguje, je podla mna lepsie, ak spolu manzelia neziju. Detom urcite neprospieva pohlad na opiteho ci agresivneho otca, ktory terorizuje rodinu.
Myslim si ze odkaz clanku je uplne iny ako to ponali Adriana a Vicma. Ja suhlasim s hlavnou myslienkou!
to, že som slobodná matka predsa neznamená, že moje dieťa vyrastá v neúplnej rodine. Som slobodná matka a nemienim to meniť, nechýba mi akýsi zdrap papiera na to, aby si mohlo moje dieťa povedať, že je z kompletnej rodiny. Moje dieťa sa narodilo mimo manželstva, takže zvyšuje percento v štatistike, ale vyrastá v úplnej, šťastnej a kompletnej rodine (asi preto, že zatiaľ netuší, že otec a mama žijú spolu bez “papiera” – určite ked to zistí, tak podľahne v 18. rokoch alkoholizmu, začne skôr sexuálne žiť a pod. ako uvádzajú slávne výskumy ) Takže si myslím, že článok mal smerovať nie na “slobodné matky” ale na neuplné rodiny (lebo na veľké prekvapenie všetkých aj medzi rodinami ktoré spája manželstvo sa nájdu také, ktoré otca rodiny akosi postrádajú a žena aj napriek tomu, že je vydatá, vychováva deti sama)
Ked som pracovala ako studijna referentka na nemenovanej fakulte, mala som moznost nahliadat do spisov sutdentov. Boli tam uvedene aj ich rodinne pomery. Nerobila som statistiky. Ale, ak som natrafila na zaujimavy, vyvinuty “exemplar”, ktory bol aktivny, vsestranne kulturne zamerany, bol z rodiny. Casto i mnoho pocetnej. A tie “chore” kuriatka, nekomunikativne, nic nechapajuce a cakajuce ze ich niekto bude vodit za rucicky, boli nezrele deti z nezrelych rodin. Slusnost voci ludom, bezny pozdrav im robil problemy.
Spominam si na chalana, ktory ma z celych stoviek studentov dakazal vzdy vytocit. Je to syn slavnej mamicky, ktoru kazdy ospevuje. A chlapec? Klamar, lajdak. Tiez neusporiadnae pomery.
Drzim palce slobodnym mamam, ktore sa dostali do takejto situacie, mozno ani nevedia ako. Ale nesuhlasim, ak vedome zeny maju deti a nedopraju aj spoznat otca, tu druhu a tak prepotrebnu polovicku CLOVEKA.
Mulinka, Ty si uplna k…., to akoze moje dieta, ktore ma 2,8 roka, uz rok plynule komunikuje, ma 140 IQ je “chore kura” len preto, ze vyrasta v neuplnej rodine? Nerob unahlene zavery, na ohovaranie deti slavnych mamiciek je ine forum.
pre chore kura:
IQ nie je všetko. Prečo sa niekedy aj pri ťažkom ingeligentovi necítime dobre a niekedy áno? Dá sa to povedať už jednoduchšie?
Neurážam Tvoje dieťa, nechápem prečo to berieš osobne. Hovorím z vlastnej, skoro desaťročnej skúsenosti na roznych fakultach. Možno som zovseobecnila. Ale napísala som, že nerobim štatistiky. Ale či sa Ti to páči a či nie, ľahšie sa robilo s deťmi z úplných rodín. I ked aj v tých nie vždy všetko funguje.
To nezanmená, že ak si rozvažna žena, že nedokažeš vychovať dobre svoje dieťa. Ale ochudobnené je. Raz darmo je svet zložení z mužov a žien a ked ma dieťa len jedneho rodiča, tak povediac ma zo všetkeho iba polovicu. Nehovorim ani o peniazoch, ani o IQ. Kto môže, nech pochopi.
A ešte jeden citat od E. M. Hallowell-a: I keď dobrota bez vedomostí je slabá a bezmocná, vedomosti bez dobroty sú nebezpečné.
Moja citujem: “A tie “chore” kuriatka, nekomunikativne, nic nechapajuce a cakajuce ze ich niekto bude vodit za rucicky, boli nezrele deti z nezrelych rodin.”, nielenze si zovseobecnila, ale este si aj urazila. Vdaka takymto nazorom su totiz deti bez oboch rodicov onalepkovane skor ako stihnu nieco povedat. Keby sa radsej nase fakulty venovali kvalite vzdelania a nie rodinnym pomerom studentov, neprodukovali by rocne stovky absolventov utekajucich prave tam, odkial k nam prichadza ten “nezdravy” trend.
btw – studijna referentka – nauc sa pravopis!
Pravdivy clanok… hodny zamyslenia pre celu spolocnost…
ženy budú dostávať materskú od Sociálnej poisťovne počas 37 týždňov bez ohľadu na to, či uzavreli manželstvo. Vydatým ženám naďalej budú vyplácať materskú 28 týždňov.”
To vážne????
som študentkou sociálnej práce a aj dieťaťom slobodnej matky. Práve som dopísala bakalársku prácu na tému slobodné matky a myslím si že tieto ženy ktoré vychovávajú dieťa samé treba obdivovať. Všetky problémy ktoré ich napádajú riešia samé. Ja obdivujem svoju mamku sama ma vychovala a každý deň jej ďakujem za jej starostlivosť a za to že ma nedala do detského domova. I keď to som mnou nemala ľahké.