Sexuálni predátori, deti a internet. Po dokumente V síti už rodičia nebudú spávať pokojne

Marcela Beňová 2

Tri dvanásťročné dievčatá si na internete založili fiktívny profil. Do piatich hodín ich o priateľstvo požiada takmer stovka mužov a poštové schránky zahltia expresívne domáce videá, obnažené fotky a návrhy na stretnutie.

Vít Klusák a Barbara Chalupová pripravili jeden z najkontroverznejších dokumentov posledných rokov. Témou sú sexuálni predátori na internete a deti, ktorým hrozí nebezpečenstvo priamo v detskej izbe.

facebook V SÍTI

Každé šieste dieťa

Drvivá väčšina školopovinných detí má prístup na internet kedykoľvek a rodičia ich aktivitu nekontrolujú. Práve v detskej izbe a bez vedomia starších sa deti neraz vystavujú obrovskému nebezpečenstvu.

Sociálne siete sú plné osobných údajov, fotiek, deti netaja svoju adresu, školu ani krúžky, ktorým sa venujú vo voľnom čase. Nevinný detský profil môže byť spolu s osobnými fotografiami na webe nebezpečným lákadlom pre množstvo ľudí.

Podľa českého prieskumu každé šieste dieťa poskytne prostredníctvom sociálnych sietí svoje intímne fotografie alebo videá.

Pripravovaný dokument V síti, za ktorým stojí Vít Klusák a Barbora Chalupová, mladí českí filmoví tvorcovia, mal byť pôvodne len virálnym videom.

To, čo sa však strhlo potom, ako na sociálnu sieť zavesili profily dospelých žien, ktorým vytvorili falošný imidž dvanásťročných dievčat, prekvapilo aj ich.

Ukážeš sa mi?

V spolupráci s vybranými herečkami zostavili tvorcovia tri profily – Týnka, Míša a Niky. Vo všetkým prípadoch šlo o dospelé ženy, ktoré pri troche úpravy zapôsobili ako deti.

Na internet pridali nevinné fotky zo svojho detstva, uviedli záľuby ako hudba, klavír či kone a čakali. Takmer okamžite im začali prichádzať správy od dospelých mužov. Mnohí z nich sa pokúšali s dievčatami spojiť aj cez webkameru.

Okrem sexuálnych návrhov si pýtali fotografie od dievčat a za ochotu vyzliecť sa pred webkamerou ponúkali aj peniaze.

Tvorcovia na to boli pripravení. Vo ateliéri vytvorili detské izby a za počítač posadili herečky, ktoré poskytli svoju tvár pre celý projekt. Čo nasledovalo?

Asi každý rodič vyskočí zo stoličky, keď sa vo videu objaví muž okolo štyridsiatky a malému dievčaťu navrhne, aby si dalo na chvíľu dole tričko. Keď sa evidentne zdráha, spýta sa jej: „To sa veľmi hanbíš?“

Rovnaké skúsenosti čakali aj ostatné dievčatá. Muži ich upozorňujú, že o tom, čo si píšu a posielajú, sa nikto nesmie dozvedieť, a pozývajú ich aj na osobné stretnutia. Okrem chaty sa nebránia schôdzke aj na verejnosti.

Tváre a identity mužov držia tvorcovia v anonymite, po celý čas prípravy zároveň spolupracovali s políciou.

Viac než aktuálna téma

Kontroverzný spôsob, pri ktorom tvorcovia použili tri herečky ako volavky, sa ukázal ako veľmi efektívny. Za niekoľko dní sa dievčatám ozvali ďalšie stovky mužov.

Niektorí poslali obnažené selfie či doma urobené videá a žiadali dievčatá o to isté. Zarážajúce ostáva, koľko detí, a to nielen dievčat, ale aj chlapcov, na takéto správy aj odpovie. Často pritom ide o deti medzi 11. a 13. rokom.

facebook V SÍTI

Veľakrát z nich dospelí muži vylákajú intímne fotografie, a ak sa pokúšajú komunikáciu s nimi po čase prerušiť, vyhrážajú sa deťom tým, že získaný materiál zverejnia na facebooku.

Drvivá väčšina detí sa s takýmto zážitkom nikomu nezverí.

Viete, čo robí na internete vaše dieťa?

Dokument V síti naznačil, že hrozba, že aj vaše dieťa spadne „do siete“ sexuálnych predátorov na internete, je vysoká. V ich prospech, a zároveň v neprospech rodičov, hrá predovšetkým anonymita a vek detí.

Tie ešte nie sú dosť zrelé, aby rozoznali nebezpečenstvo, a zároveň ich rodičia ťažšie ustriehnu. Sú vo veku, keď si žiadajú zvýšenú dôveru a samostatnosť.

Netreba však zabúdať na, že za ich bezpečie naďalej nesú plnú zodpovednosť rodičia. Prípadné škody a zbytočné traumy je neskôr veľmi ťažké naprávať. Najmä ak sa o nich rodičia možno nedozvedia.

 Prečítajte si aj: Mobilom na francúzskych školách odzvonilo, sprísnenie čaká Nemecko aj Česko. Prídu o telefóny aj slovenské deti?

Na otázku, ako chrániť bezpečie svojich detí na internete nám odpovedal informatik a otec dvoch detí Matúš (39), ktorý sa spolieha na pevné pravidlá a osvetu.

„Mám dve školopovinné deti, takže otázka ich bezpečnosti sa ma bytostne týka. Na dokument som zvedavý, pozriem si ho aj s nimi. Problém vidím v ľahostajnosti rodičov. Za ich chrbtami, v zavretej detskej izbe alebo za mobilom sa deje sexuálne obťažovanie. Vidím tu aj nedostatočnú osvetu.

Moje vlastné deti môžu používa len spoločný notebook, ktorý máme v obývačke. Nesmú zverejňovať žiadne fotografie ani osobné údaje, za to sa u nás berie telefón.

Deti vedia, že fotky možno zneužiť, aj keď nemajú nevhodný obsah, a že tým môžu ohroziť vlastnú bezpečnosť. Z mojej praxe poznám dosť príbehov, ktoré pred deťmi netajím. Žiaľ, je taká doba, nehrám nivného a hovorím s nimi o tom.“

facebook V SÍTI

Rovnako to vníma aj mamička Júlia (34), ktorá má jedenásťročnú dcéru.

„Ako štrnásťročnej mi dával sexuálne návrhy muž po štyridsiatke, ktorému rodičia dôverovali. Vtedy som tomu nerozumela, dnes som šťastná, že sa mi nič nestalo.

Bol sme vychovaní tak, že sa o podobných veciach nehovorilo, a toto som v sebe niesla celé roky. Dodnes o tom vie jediná kamarátka. O svoju dcéru sa po takej skúsenosti veľmi bojím.

Našťastie je vo veku, keď ju baví tanečná, korčule, kamarátky. Hodiny na internetom jej nič nehovoria. Snažím sa, aby ma nevídala, ako sedím za notebookom alebo mobilom, pretože takto nemá vyzerať rodinný žiot.

Do budúcna chceme s manželom zablokovať niektoré stránky a samozrejme, o nebezpečenstve hovoriť. Niektorým sa zdá, že je to zbytočné nafúknutý problém, že sa dnes preháňa. Nie je to tak. Pozrite na mňa, nikto nevie, že som sama takmer bola obeťou. Koľko takých žien je vo vašom okolí?“

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (9 hlasov, priemerne: 4,90 z 5)
Loading...
Author image

Marcela Beňová

Vášnivo rada píšem, inšpiráciu zbieram najmä doma. V tom mi pomáhajú moje dve malé slečny. Voľné chvíle trávim najradšej pri knihách, kvalitných filmoch a na dobrodružných výpravách s rodinou. Nikdy neodmietnem kávu a dobrý rozhovor.

články autora...

Komentáre k článku

  1. Kiez by vysielanie filmu otvorilo oci rodicom ktorych nezaujimaju vlastne deti. Alebo ani nevedia ze film vysielaju lebo na Markize je Grinenwald. Povine by som dala na skoly a do schranok ludom knihu (ne)bezpecny internet. Je to slovenska kniha o rovnakom probleme. Aj o tom ako funguju a ako im to vychadza. Hnus. Problem nie su len deti ale dievcata ako obete vsetkych generacii. Uz co i len dievca s 18 rokmi.

  2. Film som si pozrela, ale niektoré pasáže som musela preklikať. Nebola som schopná sa na ne pozerať. Keď si predstavím, že sa na také niečo pozerajú online deti, mladé dievčatá (a vlastne aj chlapci), je mi až zle…a smutno…akú traumu to v nich môže vyvolať.

    Film je veľmi odvážne spracovaný. Hnusná a strašná je samotná realita, o ktorej hovorí…

Pridaj komentár