Človek sa nevyrába a nie je materiál

KBS 5

 

K 15. augustu vydali biskupi katolíckej cirkvi na Slovensku pastiersky list k téme bioetiky. Uverejňujeme jeho vybranú časť.

 

 

Ľudskú bytosť treba rešpektovať a zaobchádzať s ňou ako s osobou už od jej počatia a preto má práva osoby, medzi ktoré patrí nenarušiteľné právo každej nevinnej ľudskej bytosti na život. Preto s ľudským zárodkom treba zaobchádzať ako s osobou, nie ako s vecou, predmetom.

Cirkev učí, že „žiaden cieľ, aj keď je sám osebe ušľachtilý, ako predpoklad užitočnosti pre vedu, pre iné ľudské bytosti, alebo pre spoločnosť, nemôže nijakým spôsobom ospravedlniť pokusy na živých ľudských zárodkoch alebo plodoch v matkinom lone alebo mimo neho, bez ohľadu na to, či sú schopné, alebo neschopné samostatného života.“ 

A pokračuje: „Používať ľudský zárodok alebo plod ako pokusný predmet alebo nástroj je zločinom proti ich dôstojnosti ako ľudských bytostí, ktoré majú právo na takú istú úctu, aká sa prejavuje už narodenému dieťaťu a každej ľudskej osobe“ .Tu vidieť jasné rozlíšenie medzi vecou a osobou. Osoba nemôže byť pokusným predmetom.

Často sa tvrdí, že človek je osobou až vtedy, keď vie prejaviť niektoré svoje vlastnosti, ako slobodu, uvedomenie si seba samého atď. Keby to tak bolo, potom by sme osobu redukovali len na isté prejavy, čím by bol diskriminovaný podľa toho, či sa vie alebo nevie prejaviť.

Sú aj takí manželia, ktorí chcú mať dieťa za každú cenu. Rozhodujú sa mať ho aj za cenu umelého oplodnenia. Sem patrí aj ohodnotenie používania zárodkov, ktoré boli získané prostredníctvom oplodnenia in vitro (v skúmavke) čiže umelým oplodnením na výskumné účely.

Pri pokusoch umelého oplodnenia sa používajú také ľudské zárodky, ktoré vznikli umelým oplodnením v skúmavke. Aj tieto zárodky sú ľudské zárodky, a ako takým patrí dôstojnosť, ktorá patrí ľudskej osobe a má právo na život od prvého okamihu svojej existencie.

Je nemorálne vyrábať ľudské zárodky s úmyslom, že sa budú používať ako „biologický materiál“, poskytnutý k dispozícii. Nie všetky takéto embryá pochádzajúce z umelého oplodnenia sa dostávajú do tela ženy, niektoré sa zničia, lebo sú nadpočetné. Okrem toho z tých ľudských zárodkov, ktoré sa prenesú do organizmu ženy viac ako 80 percent neprežije, zahynie. K takému ničeniu či obetovaniu ľudských zárodkov dochádza aj v tých najlepších centrách umelého oplodnenia.

A tak ako Cirkev odsudzuje umelý potrat, zakazuje aj manipuláciiu so začatým ľudským životom a aj usmrcovanie týchto ľudských bytostí. Človek sa nevyrába a nie je materiál. Neplodné manželské páry povzbudzujeme k adopcii dieťaťa.

 

Celý list nájdete na strkánke KBS

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (2 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. s clankom suhlasim, tiez sa priklanam k nazoru, ze ludske mlada ma pravo na zivot a dostojne zaobchadzanie od pocatia…a aj ked musi byt velmi bolestne pre neplodne pary zistenie, ze nemozu mat deti, tak adopcia je podla mna to najlepsie riesenie pre spolocnost….aj ked to musi byt tazke a v ceste stoja byrokraticke prekazky….je strasne vela deti ktore potrebuju rodicov a rodinu a je to smutne ze len maloktorym sa to splni.

  2. Je ubohe, ze vobec ludia spolu spia, lebo ako zabudol dotycny mudrc podotknut, aj v „normalnom svete“ sa nie kazdy zarodok uhniezdi, hm, podme vsetci cakat na zazrak smile Boze, dakujem, ze si mi dovolil cez IVF pocat krasneho chlapceka a dalsieho si mi tiez po KETe doprial do bruska aj napriek fantasmagoriam niektorych „osvietencov“.

  3. hmmm, človek sa chce považovať za najdokonalejšiu bytosť na svete, ktorá ostatným nioečo prikazuje, zakazuje…áno bolo by to krásne adoptovať si dieťatko…ale mnoho žien túži prežiť tehotenstvo, sledovať ako sa guľatí a zväčšuje bruško, cítiť ako sa tá malá bytosť v nej hýbe….a to žiadny muž nezažije…a mám pocit, že tieto osvety idú viac od mužov ako od žien….

  4. je to velmi sebecke ked JA chcem dieta aj ked sa nedari a koli MNE teraz sa rodte na povel a zomierajte ked JA poviem…je to uzasne spravene ta ako to je a nemoze mat kazdy vsetko. a deti v domovoch mozu kricat-aj JA chcem rodinu a nikto okolo nich neskace aby to hned dostali! myslite trosku empatickejsie!!!

  5. Uz som sa s tymto vyjadrenim biskupov stretla skor a priznam sa, ze som nedokazala reagovat na rozhorcenie mamiciek a zien. Bolo, alebo vyustilo to skor do averzie voci cirkvi. Aj ja si myslim, ze maju zastarale nazory. Ved veda ide dopredu. Clovek je tvor vynaliezavy. Preco by nemal napredovat, rozvijat sa, mysliet, badat. Dostali sme do vienka talenty, ktore mame rozvijat, zveladovat. Ved je vysoka umrtnost. Porodnost nizka. Kiezby sa skor zamerali na projekty pomahajuce rodinam s detmi a podporujuce mladych ludi, aby deticky mali.

Pridaj komentár