Deň zázraku

Mária Kohutiarová 3
foto: isifa

Pamätám si, ako sme boli malí a sedeli nalepení na televízore, kým sa Popoluške z orieška, ukrytej kdesi na povale, sypali šaty na bál. Človek normálne prestával dýchať a tŕpol, aby to bola ozaj pravda.

Aby existovali zázraky.

Vtedy sme si ich jednoducho nenechali vziať. Ani tajomstvá a čakanie okolo nich, ktoré nám prišli také prirodzené, ako nádych a výdych. Bez zázrakov by sme nemohli žiť svoje detstvo. A asi som nebola jediná, čo som ich videla očami duše všade.

Čas plynul a mnohí na zázraky a tajomstvá pozabudli. Keď sa ma moje deti pýtajú, či existujú zázraky, hovorím im „áno“. Rovnako ako existujú rozprávky a nádherné bytosti v nich, sny, tajomstvá a čakanie. Problém je len v tom, že mnohí z nich nechceli už kľúč od krajiny zázrakov alebo ten svoj kľúč v mori starostí dospeláckych stratili. Ja sa nehanbím ani pred veľkými, ani pred malými priznať, že mám stále rozprávkové oči, svoj kľúč a baví ma čakať na zázrak. Kdekoľvek, kedykoľvek. Lebo ony stále sú.

Človek, ktorý nevníma zázraky okolo seba, je rovnaký, ako šialene smutná princezná. Má všetko a nemá nič. A tak nemôže ani vnímať, aký je život krásny.

Našťastie, nebo je k nám milosrdné.

Lebo nám stále necháva sprítomňovať zázrak, ktorý nemá obdobu, ktorý má tajomstvo, ktorý potrebuje čakanie, ktorý potrebuje srdce ochotné prijať.

Ako inak sa dá vysvetliť, že kdesi v najkrajšej zo všetkých izieb sveta – akou materské lono bezpochyby je – sa napriek námahe a dlhočižnej ceste nejaká malá, odvážna spermia stretne s rovnako malým a rovnako odvážnym vajíčkom, aby v tichu, v ústraní vyčarovali zázrak. Kto pochopí, prečo sa to nepodarilo x iným spermiám a vajíčkam pred nimi? Sú veci, na ktoré napriek odhaleniu opony života nemáme dosah – a je to tak dobre.

Lebo nám pri objavení tohto zázraku neostáva nič iné – v pravde voči sebe a zázraku – len prestať na chvíľu dýchať a povedať tak nežne, ako sme schopní: „Úžasné!“

Neostáva nám iné, ako postoj očarenia a pokory, bez toho, aby sme používali divné frázy o zhluku buniek alebo o „ničom“ a hádali sa o existencii okamihu, kedy je „to už niečo“ a kedy „ešte nič“.

Totiž,

zázrak života je aj o nás,

o našom vnútornom vrátení sa na začiatok svojho začiatku, o našom „retro“ vnímaní, o vďake za odvahu našich mám a otcov nás prijať, o obrátení jedného z troch grošov na rub, kde je obraz toho, komu patrí náš život.

A tak nechajme zázrak života žiť v sebe aj v iných, predovšetkým v tých mamách, ktoré ani nevedia, že kdesi v hlbočinách ich najväčších tajomstiev si práve dávajú rande tá správna spermia a správne vajíčko.

Pantha rhei

A každé  ráno, keď sa zobudíme, skúsme aspoň v duchu objať seba samého, svoju mamu, svoju srdca polovičku, svoje zázraky behajúce a skáčuce po posteli, celý svoj život a svet. Vdýchnime vôňu života a dajme mu znovu od toho rána šancu. Od najtajnejšieho začiatku po najtajnejší koniec.

Zázrak je totiž krásny v každom jedinečnom exemplári – a preto stojí za to nechať ho žiť.

Dnes je jeho deň – ale to predovšetkým preto, aby sme ho vedeli žiť, vychutnať, chrániť a oslavovať  v tie dni, čo prídu po tomto. A tak si nezabudnite aspoň 25. marca pripnúť na kabát bielu stužku – aby každý vedel, že veríte a chránite zázrak menom počaté dieťa spolu s nami.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (11 hlasov, priemerne: 4,30 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kohutiarová

Stále predovšetkým manželka, 7x mama, človek pre druhých. Chcem aj prostredníctvom riadkov priniesť presvedčenie, že svet je úžasné miesto a mať deti a rodinu je to najlepšie, čo nám mohlo byť dané.

články autora...

Komentáre k článku

 1. „Kto nosí bielu stužku, vyjadruje sa za ochranu každého počatého dieťaťa!“

   

  Takto nas lákajú na kampaň „biela stužka“ 25.03.2011 už po 11x Fórum života.

  Naozaj každé treba chrániť? Aj s ťažkou poruchou nezlúčiteľnou s životom? Hmmm, s tým jediným si dovolím opatovne nesúhlasiť….

   

  K tomu je aj clanok (nie celkom moja srdcovka, da sa tam vela veciam oponovat), viem ze nie jediny:

   

  pietruchova.blog.sme.sk/c/145938/Niekedy-len-zivot-nestaci.html

   

  Boh dal cloveku slobodnu volu sa rozdhodovat podla toho comu veri a tak by to malo i ostat, kto chce ten uveri,…. nutit (i ked nepriamo, ze uz od pocatia je to zivot – bla-bla-bla) niekoho ozaj nieje krestanske!!! ( o tom uz vela vedela i sv. Angela Merici …viz : http://www.knazi.sk/svati/asvaty.php ) a toto povazujem uz za nepriame vnucovanie myslienok, nazorov, – je to separacia – kto ju nenosi tak ten je za potraty (?) – nie, to rozhodne nie som ! ale ani za nerobenie potratov vobec! Neberme pravo druhemu si zvolit – to je obmedzenie ludskych prav!

 2. Mam 3 krasne deti. Z nich 2 chceli gynekologovia pre zdravotne postihnutie pisat na potrat. Nesuhlasila som, Bohuvdaka. Mala by som teraz iba jedno – to ktore podla lekarov bolo v najlepsom poriadku. Prave toto ma celiakiu a tie dalsie dve, ktore mali mat vsetko mozne, su uplne zdrave…

  Ja budem nosit stuzku a kricim do sveta, ze kazde dietatko ma pravo na zivot. Ono nemoze za to za akych okolnosti a kym bolo splodene, ale zit urcite chce a ma na to plne pravo.

 3. pozrela som si aj ten odporuceny blog pietruchova.blog.sme.sk/c/145938/Niekedy-len-zivot-nestaci.html

   

  podobne fotky su mi doverne zname, studovala som Pedagogiku telesne postihnutych. Po absolvovani predmetu, kde sme sa ucili o vrodenych postihnutiach, samozrejme aj s obrazovou a foto dokumentaciou – isteze mi bolo tazko. Je to silne, ale ruku na srdce, kolko zien sa „slobodne“ rozhoduje o zivote svojho zaraku pre zdravotne dovody a kolko kvoli „nevhodnemu nacasovaniu“, „nedostatku financii“, a pod…. cize kvoli subjektivnym hodnotam (co je pre niekoho malo pre ineho znamena nekonecne vela) im objektivna hodnota (dieta) ale aj druha subjektivna hodnota (vnutorny pokoj) utecu…

Pridaj komentár