Je smutné, že závidíte ukrajinským mamám

Kristína Kováčiková 6

Milé mamy, milí otcovia, je strašne smutné čítať si niektoré vaše komentáre práve pod článkami, ktorými vám dávame na známosť zvýšenie prídavkov, či iných opatrení, ktoré prinesú viac peňazí do rozpočtu rodín s deťmi.

Je smutné, že tému, ktorá by mala mať pozitívny ohlas u rodičov – a mohla by vyvolať negatívnu reakciu napríklad u bezdetných, ktorí nedostanú jednorazovo ani cent, využívate na nenávistné, žiarlivostné scény voči ukrajinským mamám, ktoré utekajú pred vojnou.

Lebo pomáhať treba hlavne „nám,“ ponosujete sa.

canva.com

Ako v krčme

Mala som za to, že takéto reči patria do krčmy. Tam ich vedú zúfalí hladinkári každý deň pri pive a pol deci, keď prechádzam okolo nich s deťmi na ihrisko.

Alkoholici, ktorí nemajú prehľad o tom, koľko prepijú za týždeň, ani koľko peňazí bude stáť liečba ich prepitého tela, hlavne, že sa na ňu vyskladajú všetci daňoví poplatníci, mudrujú, na akých drahých autách sem tí Ukrajinci utekajú pred vojnou a kým objednajú ďalší štamperlík, už fňukajú, že im teraz zoberú robotu.

Ale fňuká len ten, kto má zdecimované sebavedomie, kto sa cíti neschopný, kto má pocit, že dokopy v živote nič nedokázal. A vy, rodičia, ktorí máte prejavy na internete plné vulgarizmov a gramatických chýb, ste klesli na ich úroveň. Strašne smutné.

Je priam hanebné porovnávať sa s niekým, komu padajú na hlavy bomby, kto sem možno príde na drahšom aute, aké máte doma vy, ale na rozdiel od vás, kľúč od bytu či domu môže zahodiť, lebo po jeho domove nezostali ani dvere.

Je smutné závidieť miesto v škôlke ukrajinskej mame, ktorá ovdovela alebo za chvíľu ovdovie. Ktorá možno ešte pred pár mesiacmi bola právničkou, ale na Slovensku je jej diplom na nič, tak robí aspoň upratovačku. Zobrala vám to vytúžené miesto.

Čo ste robili doteraz?

Chceli by ste pomôcť. Nie jednorazovo. Chceli by ste pravidelne viac peňazí od tohto štátu. Lebo si to zaslúžite, máte ten pocit.

Roky sa na vás kašľalo. Roky vás tu niekto zanedbával, okrádal vás, vaša vlastná vláda, ktorú ste si možno aj sami zvolili. Aspoň ste si pred voľbami prečítali jej program? Aj ste sa zorientovali v tom, akú pomoc má v pláne ponúkať rodinám? Či tá vaša strana tuší, že je problém s miestami v škôlkach a ako to chce riešiť?

Koľkí z vás, ktorí teraz nadávate na ukrajinských utečencov, ste protestovali pred samosprávou, keď vám dieťa nezobrali do škôlky, koľkokrát ste sa boli osobne sťažovať na miestnom zastupiteľstve a komunikovať, že potrebujete miesta v škôlke pre vaše dieťa, spojili sa a zorganizovali akciu s inými rodičmi, spísali petíciu, zaklopali na dvere parlamentu…

Čo ste robili pred pár rokmi, keď sa prídavky na deti nezvyšovali dva roky po sebe ani o jeden cent, pretože sme mali zmrazené životné minimum a hrozilo, že dávky budú dokonca ešte nižšie?

Čo ste robili doteraz?

canva.com

Chápem, máte sa na hovno. Už roky a ste z toho viac ako frustrovaní. Ale mám pre vás dobrú správu: ako vidno na príklade našich ukrajinských susedov, ono sa to niekedy vie zvrtnúť zo dňa na deň a môžete prísť aj o to nič, čo doma máte. Je jedno, či sa vozíte na BMW alebo MHD. Môžete prísť o to najcennejšie, o holý život.

Chcete sa mať lepšie?

Prestaňte vystierať ruky, aby vám niečo niekto dal. Dajú sa použiť na iné veci. Rozdeľte sa s tým „nič,“ čo máte. Pomôžte niekomu vo svojom okolí. Urobte niečo pre vaše okolie.

Pozdravte sa susedovi. Usmejte sa na predavačku v obchode. Napíšte pozitívny komentár na sociálnu sieť, ktorý nebude obsahovať vulgarizmus. Choďte do lesa namiesto do krčmy.

Poďakujte za modré nebo, z ktorého dnes na vás nepadla žiadna bomba.

Objímte si deti, muža, ženu. Rodičov.

»»»»»»» Rodičia dostanú 100 eur na dieťa, prídavky sa zvýšia.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (70 hlasov, priemerne: 4,30 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. Máte sa na hovno? Tak to je úroveň hodná krčmových vyplakávačiek. A nie na hovno sa nemáme, ale nechápem prečo máme poskytovať milióny cudziemu štátu len tak „zadarmo“ (či už vojenská technika, výhody obyvateľom atď) pričom táto krajina ani nie je v EÚ? Nikto im nezávidí vojnu ani ich situáciu ale smutné je že štát k ním pristupuje „ako k vlastnému“ a na svojich občanoch kt platia dane kašle! Veď kto chce môže dávať časť svojho platu/svojho materiálneho majetku týmto ľuďom-nik im nebráni

    1. Milka, nie, stat na svojich ludi nekasle. Ale aku vladu si lud zvoli, taku ma a za to ukrajinci nemozu. A ze nechapes preco im ma davat miliony? Ani ja nechapem- mali by sme sa na tie zeny s detmi pozerat ako kapu pod nasimi oknami od hladu, alebo este lepsie, ani ich nepustit cez hranice a pozerat sa ako ich Rusi po jednom pred nasou hranicou znasilnuju a zabijaju. Takto by si si to predstavovala?

    2. Milka, nie, stat na svojich ludi nekasle. Ale aku vladu si lud zvoli, taku ma a za to ukrajinci nemozu. A ze nechapes preco im ma davat miliony? Ani ja nechapem- mali by sme sa na tie zeny s detmi pozerat ako kapu pod nasimi oknami od hladu, alebo este lepsie, ani ich nepustit cez hranice a pozerat sa ako ich Rusi po jednom pred nasou hranicou znasilnuju a zabijaju. Takto by si si to predstavovala?

    1. Sima, vies ako sa hovori, ze „trafena hus zagagala“? Tak si ty teraz akurat zagagala. Redaktorka to vystihla presne. Slovak druhemu este aj rakovinu zavidi.

  2. Článok vystihuje veľa čo má v poslednom čase trápi v tejto spoločnosti aj zo strany rodiny a priateľov. Koniec je veľmi pekný a často si hovorím že by som chcela hlavne aby sme boli zdraví mali kde bývať a čo jesť a som vďačná že mám aspoň toto lebo nikdy človek nevie a môže o všetko prísť (a to momentálne nie sme na tom moc dobre ale chápem že sú ľudia čo potrebujú pomoc viac). A dúfam že keď budem na tom veľmi zle niekto príde a pomôže mi a nepovie mi že nevyzeram dosť chudobne nešťastne a podobne.

Pridaj komentár