Edith Eger je významná americká psychologička, ktorá prežila holokaust. Každý okamih v Osvienčime bol peklom na zemi, zároveň to však bola najlepšia škola, hovorí autorka ocenených kníh Voľba a Dar.
Život, aj so svojimi neodvrátiteľnými traumami, bolesťou, smútkom, trápením a smrťou, je podľa Edith Eger dar. Oslavovať ho znamená vedieť nájsť dar vo všetkom, čo sa okolo nás deje, dokonca aj v časoch, keď je to náročné a nemáme istotu, či prežijeme. Žiť ho s radosťou, láskou a nadšením.
Jej odkaz je aktuálny aj v dnešných dňoch, keď si uvedomujeme, aké krehké môžu byť naše životné istoty, keď sa zobudíme do rána, v ktorom už neplatí mier, ale hlási sa o slovo vojna.
Unsplash Prečo je dôležité zvoliť si nádej Edith mala 17 rokov, keď ju oslobodili zo zajatia v koncentračnom tábore. Kým rodičov popravili ešte v ten deň, ako ich zajali, ona aj so sestrou prežili, dočkali sa konca. No keď v máji 1945 ležala na hromade mŕtvych tiel spolu s chorými a vyhladovanými ľuďmi, nedokázala sa ani len pohnúť.
Píše:
„Nemohla som odčiniť to, čo mi urobili. Nebolo v mojej moci ovplyvniť, koľko ľudí nacisti nahnali do dobytčích vagónov alebo krematórií. Nemohla som zmeniť systematickú dehumanizáciu a vyvražďovanie viac ako šiestich miliónov nevinných ľudí, ktorí prišli o život v táboroch.
Jediné, čo som mohla urobiť, bolo rozhodnúť sa, ako na tieto hrôzy a beznádej zareagujem. Vo svojom vnútri som si akosi zvolila nádej .“
Namiesto otázky „Prečo ja ?,“ ktorú si zvykneme klásť, keď je nám v živote ťažko, nás Eger nabáda opýtať sa „A prečo nie práve ja ?“
Vtedy sa totiž prestávame zaoberať, prečo sa nám tá hrozná vec stala, namiesto toho sa začíname venovať tomu, čo s touto skúsenosťou môžeme urobiť.
Nie je to ľahké, ale sloboda niečo stojí, pripomína Eger: „Sme povolaní niesť zodpovednosť za svoje správanie a prevziať ju dokonca aj v situáciách, ktoré sme si sami nespôsobili a nezvolili .“
»»»»»»»»»» Prečítajte si aj: Mami, bude tretia svetová vojna? Rozprávajte sa s deťmi, teraz vás potrebujú .
V knihe Dar, 12 lekcií, ktoré vám môžu zachrániť život, sa Edith Eger venuje mechanizmom, ako objaviť svoju vnútornú silu. Možnosť voľby máme všetci: nezáleží na tom, čo sa nám deje, ale na tom, čo s tým, čo zažijeme, urobíme.
Tu sú niektoré z jej povzbudení do života:
Keď to bolí Počúvajte, ako rozprávate o ťažkej, či bolestivej situácii. Možno sa ju snažíte zľahčovať („Druhí to majú ešte oveľa horšie, nemám sa na čo sťažovať…“), možno sa ju snažíte poprieť.
Namiesto toho sa pokúste povedať si: „Bolí to, no je to dočasné.“ Pripomeňte si: „Už som v minulosti bolesť prežil/a.“
Zmena znamená rásť Urobte dnes niečo inak ako včera. Ak do práce jazdíte vždy rovnakou cestou, zvoľte inú, alebo choďte na bicykli či autobusom. Ak je vaša rodina príliš zaneprázdnená, aby spolu jedla za jedným stolom, skúste sa najesť spoločne bez zapnutého televízora a mobilov na stole.
Tieto malé kroky vám možno pripadajú bezvýznamné, no v skutočnosti učia váš mozog uvedomiť si, že ste schopní zmeny. Pomôže vám to zmeniť úzkosť na nadšenie. Nemusíte ostať tam, kde ste, robiť to, čo robíte.
Prežívajte radosť Každý deň si aspoň päť minút vychutnávajte príjemné zmyslové zážitky: prvý ranný dúšok kávy, hrejivé slnečné lúče na tvári alebo objatie od milovanej osoby, rozliehajúci sa smiech alebo dážď na streche, vôňu čerstvo upečeného chleba. Venujte im pozornosť a prežívajte radosť.
Vážte si samých seba Nezabudnite: máte niečo, čo nikto iný mať nikdy nebude. Máte seba. Na celý život. Zapamätajte si, že vy ste jediní, koho nikdy nestratíte. Môžete sa snažiť, aby si vás druhí vážili alebo sa môžete naučiť vážiť si sami seba. Nezanedbávajte sa. Spýtajte sa: čo dnes môžete urobiť, aby ste mysleli na seba, prejavili si lásku a starostlivosť?
Edith Eger: Dar, Easton Group, 2021
»»»»»»»» Prečítajte si aj: Ak nás má zničiť atómová bomba…
Loading...