Na začiatku je bezpodmienečne nutné si priznať, že materstvo je práca. Nie preto, že by sme sa zamýšľali nad tým, ako vymáhať peňažnú odmenu alebo sa chceli prieť s manželom o prínose do našej rodinnej pokladnice, ale preto, aby sme si počínali ako pracujúci človek.
shutterstock Nejde o to, aby sme toto obdobie pretrpeli, ale využili Pokiaľ sme rozhodnuté dať svojim deťom dobrý základ a zostať s nimi niekoľko rokov doma, mali by sme si uvedomiť význam tohoto kroku. Je to veľmi dôležité pre našu sebaistotu a pre boj s pocitmi márnosti. Okolie bude mať tendenciu pozorovať naše úsilie s nepoučeným dešpektom, my musíme mať neustále na pamäti, že naša práca prinesie ovocie až v časovom horizonte niekoľkých rokov.
Dôležité je uvedomiť si, že čas, keď sú deti malé, sa nebude nikdy opakovať. Materstvo je naviac zdrojom neopakovateľných skúseností. Je to čas, ktorý môžeme venovať deťom i sebe. Nejde o to, aby sme toto obdobie pretrpeli, ale využili. Nie je dôležité vyhrať, ale zúčastniť sa a vydržať…
Pristupovať k starostlivosti o deti ako k práci nieje prejavom nejakého citového chladu. Mnoho ľudí predsa svoju prácu miluje, a napriek tomu víta víkendy, dovolenky a sviatky, radi sa večer vracajú domov.
Všimnime si novodobého fenoménu „pracovať doma“, ktorý sa v postindustriálnej spoločnosti znovu objavil v súvislosti s mikroelektronickou revolúciou a s vytváraním počítačových sietí, ktoré umožňujú založiť kanceláriu doma v kuchyni. Prednosti tohoto spôsobu práce sú nesporné – dočasné zvýšenie produktivity, flexibilita, zníženie nákladov, na dopravu a prenájom kancelárií, úspora energie, samostatnosť, voľnosť pri výbere miesta bydliska, možnosť zamestnať osoby, ktorých pozícia na trhu práce je za normálnych podmienok znevýhodnená.
Zároveň boli tiež popísané psychosociálne problémy, ktoré spomalili predpokladaný boom tohoto štýlu práce. Vypožičajme si túto analýzu pre popis ťažkostí, s ktorými sa potýka žena v domácnosti.
Možnosť organizovať si čas podľa vlastného uváženia vedie k niekoľkým nežiadúcim dôsledkom. Človek, ktorý nad sebou trvalo nemá (aj keď láskavý) dohľad, smeruje obyčajne k dvom extrémom: Buď prepadne workoholizmu, teda akejsi závislosti na práci, alebo zvlčie. U ženy v domácnosti je šéf väčšinou suplovaný dieťaťom. Dieťa ale skôr ako dobrého riadiaceho pracovníka pripomína služobne staršieho vojaka, ktorý sa scela iracionálne snaží nováčikom osladiť život. Každý rodič pozná mnohonásobné nočné vstávanie a predriemava dopoludnie a iné výstrelky, ktorými sa vyznačuje denný režim v podaní kojenca.
Pokusy o únik Každá matka určite pozná rôzne pokusy o únik vo forme ranného povaľovania sa v posteli. Deti človeku lezú po chrbte a vy opakujete donekonečna: Ešte spinkaj! Potom rozčúlená pomaly vyleziete a ešte hodinu sa v nočnej košeli plácate po kuchyni.
Obraz takéhoto rána je typický pre celé obdobie, ktoré človek trávi s deťmi doma. Od neho sa tiež odvíjajú závistlivé povzdychy nezúčastnených: „Na materskej? Ty sa máš…“ Títo „okoloidúci“ si viditeľne predstavujú svoj budík, ktorý ich pravidelne budí o šiestej ráno a ženie ich do kancelárie. O biologických hodinách, ktoré človeka vytrhnú nepredvídateľne niekoľkokrát za noc, nemajú ani tušenia.
Reakciou na tento vyčerpávajúci rytmus je často dlhodobá rezignácia na vlastnú vôľu. Nechávame sa zmietať deťmi a okolnosťami, strácame kontrolu nad svojim časom, nad bdením a spánkom, stále viac sa uzatvárame vonkajšiemu svetu, prežívame. Stierame hranice medzi prácou a odpočinkom, pretože podliehame rétorike rodičovských poradcov, ktorí v dobrej snahe pozitívne nás naladiť stále omieľajú, že holý fakt materstva je zdrojom akejsi neutíchajúcej sily, energie a inšpirácie. Určite je – ale rovnako ako láska manželská neprichádza ako zázrak, ako blesk z čistého neba, ktorí nás oslní… Je to cesta, na ktorej môžeme mnoho nájsť, ale musíme tiež veľa hľadať.
Ak hľadáte nápady, inšpirácie a rady, ako materskú dovolenku nie len prežiť, ale užiť si ju, nájdete ich v knižke Hany Doležalovej „Nápady pro maminky na mateřské dovolené“ od vydavateľstva Portál.
Loading...
U ženy v domácnosti je šéf väčšinou suplovaný dieťaťom. Dieťa ale skôr ako dobrého riadiaceho pracovníka pripomína služobne staršieho vojaka, ktorý sa scela iracionálne snaží nováčikom osladiť život. Každý rodič pozná mnohonásobné nočné vstávanie a predriemava dopoludnie a iné výstrelky, ktorými sa vyznačuje denný režim v podaní kojenca.
toto je tak vystizne napisane.