Zapáliť svetlo v rodinách

Mária Kohutiarová 0

Rodinu ako komplexný objekt záujmu nájdeme všelikde – najčastejšie v reklamách na superprodukty počnúc mobilnými telefónmi, cez rýchle polievky od babičky a končiac práškom, ktorý vyperie ozaj všetko. Nájsť však niekoho, kto má pre rodiny viac ako tú – čo ako užitočnú – misu šošovice, je hľadanie ihly v kope sena. Ale predsa takéto pokusy existujú.

Projekt pre každú rodinu

Jedným z nich je projekt Lumenrodín, ktorý vstúpil do svojho šiesteho ročníka. Ide o projekt rádia Lumen, v ktorom nejde ani o súťaženie, ani o početnosť účastníkov, ani o obrovské ceny či šokujúce promo:  výhru získava počas každého ročníka vlastne každá účastnícka rodina už len tým, že sa posunie kúsok vyššie vo vývoji a kúsok bližšie k sebe navzájom – aby bola viac rodinou, ktorá svieti iným. Niet predsa lepšej živej reklamy – a všetky grafické efekty sú pri tom bledé – ako je tá osobná, živá, rovno nám pred očami.

Na to, aby sa niektorá z rodín mohla zapojiť do projektu, postačí veľmi málo: kliknúť si na web rádia Lumen a vyplniť prihlášku –   podľa Gitky Švecovej, marketingovej poradkyne Rádia Lumen, majú radosť z každej zapojenej rodiny. V rádiu sú presvedčení o tom, že okrem prihlásených rodín počúvajú  nielen relácie rodinného charakteru aj mnohé iné  relácie aj ďalšie rodiny, ktorých počet nepoznajú.

Patróni projektu

Ako každá dobrá vec musí mať niekoho, kto poločkom pozerá na priebeh a pomáha hlavne dobrým slovom, tak aj projekt Lumenrodín má svoje osobnosti. Celkový patronát nad ním prevzala znovu europoslankyňa MUDr. Anna Záborská, ktorá si nenechá ujsť príležitosť, aby sa – pokiaľ možno – s niektorými rodinami stretla aj osobne.

Tím patrónov je vyskladaný z kňaza Mareka Iskru, dlhoročných manželov Rozálie a Rafaela Ambrózovcov, vynikajúcej pedagogičky Janky Brázdilovej a riaditeľa rozhlasu o. Juraja Spuchľáka. Oni sú tí, ktorí z každej strany svojej odbornosti a hlavne osobnými skúsenosťami – rozhovor z každým z nich stojí za osobitné sedenie – povzbudzujú rodiny, aby sa nebáli byť tým, čím byť majú.

Adrenalín v rodine…

Je skutočne prítomný, to vie hádam každý rodič i trošku dospelejšie dieťa. Mnohé situácie s výchovou či vzťahmi nás vytáčajú do najvyšších obrátok a hľadáme riešenia či inšpiráciu, ako na ne lepšie. Aj k tomuto dopomáha projekt: každý piatok o 14.00 h ponúka informácie rodinného charakteru, ku ktorým sa pridávajú špeciálne relácie a modlitby za rodiny.

Riešenie troch úloh v priebehu troch mesiacov nebýva v žiadnej rodine časová či inteligenčná záťaž – sú stavané na spolupráci detí a rodičov. Vrcholom projektu je osobné celoslovenské stretnutie sa zúčastnených rodín. Kým deti majú vlastný animačný program, rodičia v bezprostrednom osobnom kontakte s patrónmi projektu ale i inými „postihnutými“ rodičovstvom zisťujú, nakoľko sa vychyľujú od normálu a svojich vízií…  a výsledkom býva úľava, že hoci je každá rodina špecifická, smer, prostriedky a spôsob zostáva rovnaký.

Ak máte chuť, skúste sa tento rok pridať.

Z materiálov Rádia Lumen a osobných skúseností spracovala Mária Kohutiarová.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (6 hlasov, priemerne: 4,30 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kohutiarová

Stále predovšetkým manželka, 7x mama, človek pre druhých. Chcem aj prostredníctvom riadkov priniesť presvedčenie, že svet je úžasné miesto a mať deti a rodinu je to najlepšie, čo nám mohlo byť dané.

články autora...

Pridaj komentár