Posledné chvíle života stráviť doma. To je najdôležitejšie pre nevyliečiteľne choré deti

kika/redakcia 0

12. 10. si pripomíname Svetový deň hospicovej a paliatívnej starostlivosti. Ťažká téma, ktorá sa netýka len dospelých. Túto starostlivosť potrebujú aj nevyliečiteľne choré deti.

Rodina to môže zvládnuť aj doma. Vďaka mobilným hospicom

Nie sú to len deti s onkologickým ochorením, ale tiež deti s vrodenými syndrómami, závažnými srdcovými chybami, s ťažkými neurologickými postihnutiami, s metabolickými ochoreniami, ktoré sú nevyliečiteľne choré a riziko blízkeho úmrtia je dennodenne prítomné.

Potrebujú, aby zostávajúce chvíle ich života mohli stráviť doma, so svojimi rodinami. Pre rodičov je nesmierne ťažké rozhodnúť sa pre domácu starostlivosť.

Rodina musí byť schopná sa o svoje choré dieťa postarať 24 hodín denne. Nikto za nich nevie prevziať starostlivosť, odbremeniť ich, aby si na pár hodín oddýchli.

„Deti – aj ťažko choré, zostávajú stále deťmi, chcú sa hrať, cítiť sa dobre a bezpečne, mať blízko svojich drahých, ktorým môžu dôverovať,“ hovorí MUDr. Anna Svitková, lekárka detského mobilného hospicu Svetielko nádeje, ktorý prevádzkuje jediný detský mobilný hospic na strednom Slovensku.

Poskytuje paliatívnu starostlivosť nevyliečiteľne chorým a zomierajúcim deťom v ich domácom prostredí, ako aj podporu ich rodinám. Bezplatne.

„Detská paliatívna starostlivosť sa nezameriava v prvom rade na smrť, ale predovšetkým na život – aby bol čím lepší bez ohľadu na to, aký dlhý bude,“ vysvetľuje doktorka Svitková.

Vďaka pomoci mobilných hospicov sa v domácom prostredí dokážu vytvoriť podmienky na čo najdôstojnejší zvyšok života dieťaťa s materiálnym, prístrojovým a zdravotníckym zariadením.

„Našou úlohou sú krátke návštevy, zamerané na kontrolu zdravotného stavu, liečbu komplikácií, prehodnotenie psychického stavu pacienta a ostatných členov rodiny, zhodnotenie a výpomoc pri iných potrebách.

Snažíme sa o zmiernenie utrpenia, bolesti, pomoc s výživou, ošetrovaním, s problémami finančného zabezpečenia, fungovania rodiny a zvládania celej situácie,“ objasňuje prácu svojho tímu Svetielka nádeje.

Svetielko nádeje funguje len vďaka darcom

Za prvý polrok 2019 sa hospicový tím Svetielka nádeje staral o 11 pacientov – z okresov Krupina, Veľký Krtíš, Martin, Banská Bystrica, Lučenec, Žarnovica, Rimavská Sobota a Prievidza. Absolvoval 118 výjazdov, na ktorých prešiel 9971 km.

„Zdravotné návštevy lekárov a sestier sú na pravidelnej báze,“ hovorí MUDr. Anna Svitková, lekárka detského mobilného hospicu. Je jednou zo 4 lekárov z tímu, ktorý zabezpečuje paliatívnu starostlivosť nevyliečiteľne chorým deťom. Okrem lekárov sú k dispozícii aj štyri zdravotné sestry, psychológ, sociálny pracovník,  liečebný pedagóg a duchovný.

Opisuje, ako funguje hospicový tím:

„S rodinou sa dohodneme, v akom časovom intervale potrebujú našu návštevu, komunikujeme ich potreby, obavy, očakávania. 24 hodín denne majú k dispozícii na telefóne lekára, náš tím je pripravený kedykoľvek v prípade ťažkostí vyraziť na akútny výjazd do rodiny, na mieste vyhodnotiť situáciu a poskytnúť pomoc, ktorú potrebujú.

Poskytujeme tiež psychosociálnu podporu formou poradenstva, psychologickej intervencie, finančnej a materiálnej podpory, zapožičaním zdravotníckych pomôcok. Ak o to rodina prejaví záujem, personál z nášho tímu sa s nimi stretne a vysvetlí, čo im vieme poskytnúť, v čom vieme pomôcť, poradiť, alebo ich podporiť. Všetku starostlivosť šijeme na mieru podľa potrieb pacienta ako aj celej rodiny.“

Svetielko nádeje minulý rok uzavrelo zmluvu so Všeobecnou zdravotnou poisťovňou. Teraz v lete k nej pribudla aj zdravotná poisťovňa Dôvera. Úhrady za výkony poskytované špecialistami detského mobilného hospicu Svetielko nádeje však zatiaľ nepokrývajú ani jedno percento z nákladov na jeho prevádzku.

Momentálne môže detský mobilný hospic Svetielko nádeje fungovať iba vďaka darcom.

Prevádzku hospicu je možné podporiť darcovskou SMS. Stačí poslať  SMS na číslo 877 v tvare: DMS NADEJ (DMS medzera NADEJ). Cena jednej SMS je 2 eurá.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (2 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Pridaj komentár