Súdny dvor pre ľudské práva vyniesol rozsudok proti krížom v školách

Palo Hradský 13

Európsky súdny dvor pre ľudské práva v Štrasburgu v utorok konštatoval, že kríže v školských triedach štátnych škôl nie sú zlučiteľné s Európskou konvenciou o ľudských právach. Talianska republika musí žalobkyni vyplatiť odškodné 5000 eur ako pokutu za „morálnu škodu“. Že by sme sa aj my skúsili súdiť pre „morálne škody“ na našich deťoch?

Európsky súdny dvor pre ľudské práva v Štrasburgu v utorok konštatoval, že kríže v školských triedach štátnych škôl nie sú zlučiteľné s Európskou konvenciou o ľudských právach. V procese proti Talianskej republike súdny dvor konštatoval porušenie protokolu 1, čl. 2 (právo na vzdelanie) v spojení s čl. 9 (náboženská sloboda) .

Žalobu podala z Fínska pochádzajúca z talianska, občianka Soile Lautsiová, ktorá v roku 2002 od gymnázia „Vittorino da Feltre“ v Abano Terme – kde jej dve deti túto školu navštevovali – žiadala, aby kríže zo školských tried zmizli.

Správa gymnázia školy kríže odstrániť odmietla s odôvodnením, že kríž je súčasťou talianskeho kultúrneho dedičstva. Rozsudok EGMR konštatuje, že Talianska republika musí žalobkyni vyplatiť odškodné 5000 eur ako pokutu za „morálnu škodu“. Tlačová kancelária súdneho dvora výslovne zdôraznila, že ide o prvý rozsudok vzhľadom na umiestňovanie náboženských symbolov v školských triedach.

 

Kríže môžu na deti pôsobiť rozrušujúco

Rozhodnutie Súdneho dvora pre ľudské práva bolo jednohlasne schválené. Sudcovia vyhlásili, že kríže sú jednoznačne náboženským symbolom. To môže na deti, ktoré sú iného náboženstva, alebo bez vyznania pôsobiť „rozrušujúco“. Zdôraznili, že právo byť bez náboženstva patrí k náboženskej slobode. Štát musí toto právo zvlášť chrániť.

Najmä v oblasti vzdelania a výchovy musí štát prihliadať na konfesionálnu neutralitu, vyhlásili sudcovia. Krížom sa obmedzuje právo rodičov vychovávať svoje deti podľa svojho presvedčenia. A porušuje sa tým aj právo detí veriť alebo neveriť.

Sudca Nicola Lettieri, ktorý obhajuje Taliansko v Štrasburgu, ubezpečil, že talianska vláda sa voči rozsudku odvolá. Ak sa odvolanie neprijme, vstúpi rozsudok definitívne do platnosti do 3 mesiacov.  Potom musia ministri Rady Európy do 6 mesiacov rozhodnúť, aké opatrenia musí talianska vláda urobiť.

Tak trochu silné kafe aj na mňa

Tak teda dobre, otestujme Európsky súdny dvor pre ľudské práva  v Štrasburgu aj z inej strany.

Napríklad :

Každé ráno prechádzam do školy s mojimi deťmi križovatkou, kde z obrovského bilboardu  civí na ľud slovenský ( a teda aj na moje deti !) namaľovaná blondínka s holým zadkom a propaguje blízky erotický salón. No a čo by sa stalo, keby sa dalo dohromady zopár šikovných právnikov a zažalovali by Slovenskú republiku za presne to isté, čo dosiahla naša pani Fínka v Taliansku. Stačilo by vymeniť predmet žaloby. A položiť zopár základných otázok pánom sudcom.

Napríklad : 

 • A či nemôže pôsobiť takýto bilboard na moje deti „rozrušujúco“ ?. ( Kurník šopa, však, že hej !)
 • A či sa neobmedzuje moje rodičovské právo  vychovávať svoje deti podľa svojho presvedčenia ? ( Kurník šopa a ako !)
 • A či si nezaslúžia moje deti  vyplatiť odškodné 5000 eur od Slovenskej republiky ako pokutu za „morálnu škodu“ ?.( Ja myslím, že hej !)
 • A či ……

Bolo by veľmi zaujímavé pozorovať Štrasburgských pánov v talároch , ako sa smažia v spleti vlastných paragrafov. Tak kto má prednosť ? Bárbi s holým zadkom, alebo moje deti ? 

Uletené ? A skúsil to niekto ? alebo len nemáme odvahu ….

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (14 hlasov, priemerne: 4,60 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

 1. Palo, ja suhlasim s vyjadrenim sudu, ze krize by v statnych skolach byt nemali. Resp. nevidim dovod, preco by tam mali byt. Porovnanie kriza v skole a bilboardu na ulici mi tiez pride ako porovnanie jablk a hrusiek a vybratie ich spolocnej vlastnosti, ze obe zaradujeme medzi ovocie.

  Ak niekto chce, aby boli jeho deti vyucovane s prihladanim vyhradne na konkretne nabozenstvo, tak na to su cirkevne skoly. A navyse, nabozenstvo z pohladu ritualov, symbolov … sa uci v rodine a v komunite. V skole by sa mali deti ucit tolerancii voci vsetkym nabozenstvam na zaklade toho, ze dostanu aspon zakladnne informacie o roznych nabozenstvach z historickeho pohladu … Zi a nechaj zit zwinker

 2. Fiha, tak to ked sa budu musiet odstranit krize zo vsetkych skol v Taliansku, co bude nasledovat potom? Rolleyes Odstranit vsetky krize z kostolnych vezi? /Tak to sa tym padom zbura asi polovica Talianska!!!/ Ved aj tam su krize a asi aj to by mohlo dotycnej sposobit „moralnu skodu“, ked sa bude prechadzat po meste a na kostolnych veziach zbada kriz…..nie je to tak trochu s tym rozsudkom sudu pritiahnute ad absurdum?

 3. Váš komentár

  Suhlas s Monikou. A co sa tyka moslimky – nevidim dovod odlozenia satky, pokym jej nebrani vo vyucovani. Na takej hodine TV snad z bezpecnostnych dovodov, a to upravuje skolsky poriadok. Podla mna to s politikou nemam mat nic spolocne.

 4. Ja tiez suhlasim s rozsudkom. Do statnej skoly krize nepatria, tak isto ako tam nepatria zidovske hviezdy alebo ine nabozenske symboly. Ak chce mat niekto v skole kriz, nech sa paci do cirkevnej skoly.

   

  Na druhej strane suhlasim s nazorom, ze dnesne reklamy na billboardoch niekedy su neslusne az poburujuce a ak spisete peticiu proti nim, velmi rada sa pod nu podpisem.

 5. Problém je v tom, že moslimovia nás nenechajú žiť. Keď ich bude v Európe priveľa, urobia s nami to isté, čo sme nedávno videli v Rwande. Korán im to prikazuje a my im to v mene kresťanskej tolerancie máme umožniť? Nech idú, odkiaľ prišli! Oni nás vážne ohrozujú. Nemýľme si toleranciu s hlúposťou!

 6. To porovnanie hrusiek a jablk je mimoriadne vystizne, len trochu vedla, je to porovnanie citrona s jablkom. Preco? Pretoze ak niekto svojmu dietatu vysvetli podstatu kriza o roky mu to prinesie krasne cervene jablcka a bude ovocie svojho skutku jest s radostou. Tie billboardy a podobne to je ten citron, nerozoberem to dopodrobna, ale ved sa pozrite okolo seba kolkym rodicom citronbenevolentnosti voci zlu nechuti. *S umestnenim krizov v skole nesuhlasim, nedava mi logiku, ale je to min, 1.000.000.000 x mensie zlo vsetky talianske skoly s krizmi ako 1 taky billboard v celom kozme aj keby bol na marse.

 7. No, ked ta pani Finka z Talianska nahodou pride k nam na Slovensko, tak aby sme sa triasli, ze od Slovenska bude pozadovat 2x 5000 Eur a to iba preto, ze vsade na uradoch uvidi nasu zastavu s dvojitym krizom Big Grins

  A ked nahodou pojde do Svätej zeme, tak bude požadovať, aby odvšadiaľ zvesili židovske symboli…a tak dalej.

  Ludia spamatajte sa, zase tu islo iba o prachy, asi mala kamosku pravnicku alebo kamosa pravnika alebo niekde vysnorila info o tom, ze moze lahko zbohatnut a pod ho na to. Co je ale polutovania hodne, tak to, ze Strasburg jej na to skocil. Ajajjaj a potom, ze zi a nechaj zit. Ak ma clovek spravny zaklad a snazi sa zit tak, aby bol dobry, tak mu kriz nebude vadit (samozrejma okrem hakoveho).

  A deti, tie sa nam dospelym akurat tak vysmeju, pretoze keby ste sa ich spytali, ci im tie krize vadia, tak uvidite co vam povedia, bud ze si ich ani nevsimli alebo ze im to tam vobec nevadi. To iba my dospely sme uzkoprsi a touto svojou vlastnostou a frflavostou tie ciste detdke duse infikujeme. Tak ako aj tie trapne bilbordy a casopisy a telka a mnohe dalsie. To je vsetko vyplod iba dopelej mysle.

 8. Nechápem, čo robia z vyvesených krížov na škole. Veď ako sa môže tým obmedzovať “ právo rodičov vychovávať svoje deti podľa svojho presvedčenia a porušuje sa tým aj právo detí veriť alebo neveriť“. Veď kríž je ako symbol z histórie, tak ako krásny obraz alebo dáky historický predmet /ako napr. aj kotvička pre šťastie/, ktorý roky ľuďom visel takmer v každej domácnosti. Keby sa súdy radšej zaoberali dôležitejšími rozhodnutiami, ktoré skutočne maria akúkoľvek snahu rodičov o správnu výchovu. Je toho skutočne také množstvo, že keby vydával súd denne aspoň jedno rozhodnutie na ochranu detí a mládeže alebo resp. pre ich správne vzdelávanie a morálnu výchovu, pre odstránenie rušivých situácií pri výchove, tak majú súdy čo robiť aj 5 rokov. Márne si dávam otázku, kedy sa začne niekto skutočne nezištne starať o morálnu výchovu dnešnej mládeže a o ich správne ponímanie vzdelávacieho a pracovného procesu a úcty k starším a starým, k blízkym aj k cudzím ľuďom .

 9. hmm, aké zváštne. čo všetko niektorým ľuďom prekáža. Niektorým ľuďom kríže, niekomu slušnosť, tolerancia, ohľaduplnosť…atď. Prečo nám nevadí egoizmus, drzosť, nespravosdlivosť, nemorálnosť? Byť sebec je in? Mysieť viac na seba ako na iných? A čo potom naše deti? Čudujeme sa, keď ich slovník nám vyráža dych, keď sa bavia medzi sebou, keď sú k nám rodičom drzé a veľakrát nás zraňujú takými slovami, o ktorých my sme ani nesnívali a nemohli sme si ich dovoliť hovoriť našim rodičom. Zbytočné je vysvetlovať podstatu kríža, pretože kto má tvrdé a hluché srdce, aj tak to nepochopí, bude tvrdohlavo zotrvávať na svojom. Takému človekovi potom musí vadiť aj láska, láska k blížnemu. Láska nesebecká, kde neplatí Ja, ale Ty. Čo ti môžem ponúknuť….

  Divíme sa, keď okolo nás je samé morálne bahno a viesť deti k trvalým duševným hodnotám dám priam sizyfovskú námahu. Stojí to však za to, ale lepšie je nebyť sám.

  zwinker

 10. Mali by zrusit Vianoce a verejnu vianocnu vyzdobu – ako moze byt vianocny stromcek na statnej pode, ked nie vsetci vianoce oslavuju? Ako k tomu pridu moslimske, jehovisticke deti, ktore na vianoce nic nedostanu? No nie je to pre ne rozrusujuce, nenarusa to vychovu ktoru im tlcu do hlavy ich rodicia?

Pridaj komentár