Typológia survivera

Preperka 5

Prežiť treba, aj keby…. Ale aj to sa dá rôzne. Toto je typollógia rôznych skupín surviverov. Našli ste sa v niektorej ?  

SCI-FI fanda


Je myšlienkovo pripravený na všetko, od prepadnutia zeme mimozemšťanmi až po Tmu, rádioaktívne oslepnutie prevažnej väčšiny obyvateľstva, napadnutie mäsožravými rastlinami, vírovú epidémiu, nukleárnu zimu, robotizáciu, prebudenie celosvetovej umelej inteligencie, návrat do stredoveku, okamžitú zmenu 98% obyvateľstva na zombie, maximálne premnoženie upírov s nedostatkom „základnej“ potravy…

Tam, kde mentálna príprava prekonáva očakávania môže byť občas nedostatok fyzickej prípravy (predsa len, pri listovaní kníh sa príliš nezapotíte ;-). Občas môže aj mentálne prevládnuť pocit beznádeje – ak poznáte možné dôsledky väčšiny mysliteľných scenárov ;-).

Pripravenosť: mentálna nad 150%

Schopnosť prežitia: 30%

 

Paranoik

Táto pomerne špecifická skupina ľudí bola dlhú dobu so svojim pohľadom na „svetový mier a svetlé zajtrajšky“ zaznávaná a uzatváraná do dobre tapacírovaných inštitúcií.

Otázka je, či to v konečnom dôsledku nebolo zneužívanie moci a zlý odhad „zachovania kontaktu s realitou“.  Vízie, kedysi označované ako „bludné“ sa veselo šíria nie len virtuálnou realitou, dokonca sa občas stávajú aj skutočnosťou. A to teraz nevyťahujem len všelijaké kauzy vypočúvania, únosov alebo koncept napr. „redukcie“ ľudstva pomocou očkovania, celosvetového sprisahania, vyššieho poriadku, slobodomurárov, šifrovaných odkazov….

Pripravenosť: mentálna – 150%, s dôrazom na globálnu paranoiu

Schopnosť prežitia: podľa možnosti predzásobiť sa pred hospitalizáciou

Brand Survivoir

Berie TEOTWAWKI smrteľne vážne a, ako k sebe zodpovedne pristupujúci občan, príprave venuje dostatok času a hlavne finančných prostriedkov. V svojej haciende ma vybudovaný atómový kryt s filtráciou vzduchu, vody, zásobou sušených potravín vo vyvážených pomeroch živín, dekontaminačným pásmom, plynovou maskou, Geigerov-Müllerovym počítačom a generátorom.

Pri jeho posteli nájdete okrem solárneho panela na dobitie posledného modelu Iphone aj Ipad s mapou súhvezdí, navigáciou, kompasom, seizmografom a vodováhou.

Po večeroch relaxuje pri Ultimate Survival, číta si recenzie military dávok a pod vankúšom má zložený „Bug out Bag“ – čiže evakuačnú batožinu pre prípad „veľkého prúšvihu“ vyžadujúceho urýchlený odchod z domu. Kresadielko má výlučne používané Bear Grylls-om a v okolí domova má zakopaných ešte aspoň päť úkrytov doplňujúcich výstroj. Nenápadná chatka v Tatrách so skromným pozemkom do 16 árov skytá únikové miesto číslo dva.

Pripravenosť: 200%

Schopnosť prežitia: priamo úmerná percentu rozchodenia značkových turistických topánok

Vodca

Na blogu a facebukovom konte má cez 100 000 like a predbežne má s davom faniniek dohodnuté právo prvej noci. Samozrejme, až po tom, čo „to“ prepukne, prípadne pre česť osviätenia od „guru-ru-ru“ aj skôr?

Jeho nasledovaním máte zaistený priamy vstup do raja, stačí vaše astrálne telo vyslať na Andromedu a obsah peňaženky na konto jeho, koniec sveta skúmajúcu, nezávislú a jedinú objektívnu, nadáciu  so sídlom v daňovom raji.

Pripravenosť: 1000%

Schopnosť prežitia: veľmi nízka, osvietenie je funkčné v tomto svete, po  TEOTWAWKI bude pravdepodobne roztrhaný na relikvie.

Vždy pripravený!

Tento relikt našej socialistickej vlasti, neustále pripravený brániť svoju vlasť, eventuálne radšej svoju rodinu, eventuálne seba vychádza z jednoduchej životnej premisy: základom je byť pripravený na všetko.

Preto sa v podstate nemusí pripravovať na nič. Schopnosť týchto ľudí vyťažiť z akejkoľvek situácie maximum vo svoj prospech, bez ohľadu na dôsledky, etiku, morálku a podobné intelektuálne taľafakty stavia ich schopnosť prežitia na úroveň potkanov či svábov. Netreba sa im na nič pripravovať, čo im bude chýbať si zoberú od ľudí, čo sa možno pripravili, ale nevedia si to ubrániť.

Pripravenosť: 0%

Schopnosť prežitia: 100%

 

Eko – bio – enviro Survivoir

Túto skupinku prevažne nestretnete v afparku nakupovať značkové kresadieľka, pravdepodobne bude skôr sedieť na Zaježke na víkendovke o permakulture. Ich životný postoj je preparerom v samej podstate hodne blízky, pretože aj v čase najrozmachlejšieko konzumu riešia otázku trvalo udržateľného rozvoja.

Tož, tak táto skupina má predstavu ako veci robiť inak, zrejme i určitú praktickú skúsenosť ako si zabezpečiť nevyhnutné životné potreby mimo hypermarket. Eventuálne riziko vidím v prílišnom úlete do „hu-hu“ oblastí, ktoré občas zavedú jedinca i skupinku až do kategórie paranoik ;-).

Problémom môže byť aj zrážka s realitou. Je krásne o návrate k prírode snívať s prítokom teplej tečúcej vody do vane, či si ju romanticky dávkovať každý druhý víkend, iná býva drsná realita dojenia kôz, robenia vlastného syra, zeleniny, neúrody…

Pripravenosť: menálna 100%, praktická: cez 55%

Schopnosť prežitia: priamo úmerná vzdialenosti bydliska od centra mesta.

 

 

Cudzinec z légie a iné armádne zdroje – lovci

Kto videl Bear Gryllsa aspoň raz, pozná prototyp dravca v ľudskej koži. Esencia vedomostí, mužnej sily a túžby prežiť hádže slabšie pohlavie do primeraného bezvedomia a chlapov do závisti. Áno! To je on – VZOR – hrdina, dub, stroj!

Po jeho vzore vchádzajú odhodlaní chuapi do džungle Malých Karpát a učia sa ako sa najesť z korienkov, extrahovať olej z brezovej kôry, zakladať oheň v daždi a budovať provizórne prístrešky. U nich doma nájdete asi len lacnejšiu verziu vybavenia Brand Survivoir-a, ale na rozdiel od neho ju pravdepodobne budú vedieť použiť.

Pripravenosť: menálna 100%, praktická: cez 85%

Schopnosť prežitia: 90%

 

Zberači

Skupina, ktorá doma má zásoby suchých potravín na rok, miesto psa zvažujú chovanie svinky, v skrinke majú dostatok bateriek do  čelovky.

Proste s veľkým prúšvihom mentálne rátajú.

Momentálne ale skôr dúfajú, že toto všetko je len jedna veľká haluz, na ktorú budú v pozdnom veku s úsmevom spomínať.

Pripravenosť: menálna 50%, praktická: cez 35%

Schopnosť prežitia: sa uvidí…

 

 

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (1 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. Samozrejme, že sa opieram jedine o seriozne vyskumysmile Nasa sponzoruje longitunalny vyskum centrovany na elementarne chovanie skupinoveho jedinca pri expozicii extremnnej zataze v podmienkach deštrukcie sociálneho systému v dôsledku globálnej katastrofy.

    Hceš aj tých 3689 základných štúdií, z ktorých som stanovovala a experimentalne overovala navrhnutú typologiu?

  2. Pekny clanok, ta ploskacka jednoznacne musi byt! 🙂 Ja som svojmu kupovala na Vianoce, teda okrem ineho. Na 4Home ich maju hned niekolko a za par eur. Este so zlavovym kodom http://www.kuponyzdarma.sk/4home-sk/ sa da pri nakupe co to navyse usetrit. ja som rovno brala aj nove postelne, tie maju tiez od par eur

Pridaj komentár