Venované rodičom, ktorí majú v profilovke fotku dieťaťa

Anna Veselá 0

Sú rodičia, ktorí na sociálnych sieťach uverejňujú fotky a videá svojich detí na dennej báze. Alebo ešte lepšie, vytvoria im vlastný profil, ako novodobú obmenu staromódnych fotoalbumov.

Detailné zdieľanie rodinného života je pre mnohých rodičov rovnako prirodzené ako dýchanie a príliš sa nezaoberajú dôsledkami, teda akú cenu v budúcnosti môžu zaplatiť oni, ale hlavne ich deti za nezmazateľnú stopu v internetovom priestore.

Ak patríte k rodičom, ktorí uverejňujú fotky detí len striedmo, napríklad raz za čas vymenia profilovú alebo titulnú fotografiu na Facebooku, či Instagrame, aj vy, prosím, zbystrite pozornosť.

Shutterstock

Aké peklo chystáme svojim deťom

Oversharing (prehnané zdieľanie informácií), ktorý má vo svete rodičovstva vlastný názov sharenting, môže mať v prípade našich detí oveľa horšie následky ako pre tých používateľov, ktorí na naháňanie lajkov používajú mačičky alebo zábery z exotických dovoleniek.

Poznáme to mnohí: niekto na niečo „omylom“ klikol, otvoril odkaz od priateľa, ktorý sa tváril dôveryhodne a zrazu zistil, že sa stal obeťou „vírusu“ a namočil do toho polovičku svojich kontaktov.

Ani dospelý človek si nemusí vedieť poradiť, keď mu niekto ukradne prihlasovacie údaje, vydáva sa za neho na sociálnej sieti, interaguje s jeho priateľmi a vydiera ho, aby získal peniaze.

Čo ale budete robiť, keď niekto ukradne fotky vašich detí a vytvorí im falošný profil? Čo budete robiť, keď zistíte, že vaše dieťa niekto šikanuje a používa na to „meme“ z fotiek, ktoré ste uverejnili na internete? Čo budete robiť, keď fotky vašich polonahých detí z dovolenky pri mori skončia ako pornografický materiál pre pedofilov?

Čo všetko uverejňujeme o deťoch

Niekto by povedal, že všetko. Bez toho, aby sme sa extra zaoberali otázkou súkromia a bezpečnosti detí.

Sama mám známych, ktorí ukazujú nielen svojim priateľom, ale celému svetu v režime „verejne,“ čo robia s deťmi „tu a teraz.“ Kde sú práve na výlete. Fotka z krúžku, na ktorý dieťa chodí. Koniec školského roka, dieťa pred budovou školy, z ktorej sa dá určiť názov a ulicu, drží vysvedčenie v ruke, vidno všetky známky, rodné číslo, aj kde sa dieťa narodilo. Ale sme takí hrdí rodičia!

Iní zase majú potrebu zdieľať svoje rodičovstvo úprimne, bez obalu, bez okrás. Tí nedbajú ukázať nám polonahé dieťa, ktoré natiera súrodenca v plienke kečupom. Dieťa, ktoré má neutíšiteľný záchvat amoku a pred sebou rodiča, ktorý si ho natáča v priamom prenose na telefón. Áno, keď materstvo je také ťažké!

Čo nám na to povedia naše deti, keď budú staršie? Keď zistia, v akých nelichotivých polohách, scénkach, situáciách, sme boli ochotní vystaviť ich na verejnosť. A čo ak nám niečo podobné budú robiť aj ony? Ako sa budeme cítiť, ak pustia do sveta „live,“ ako na nich matka ziape, až sa zrúti s penou okolo úst na zem. Áno, keď byť tínedžerom je také ťažké!

Aké fotky detí nezdieľať s ohľadom na bezpečnosť?

Nezdieľajte polonahé fotky, ani fotky detí v plavkách.

Nezdieľajte fotky v reálnom čase.

Nezdieľajte citlivé informácie, ako napríklad, kam chodí dieťa do školy, na aké krúžky chodí, aké má záľuby.  Nezdieľajte fotky dokladov, ani úradných listín, ako je vysvedčenie.

Nezdieľajte fotky iných detí a žiadajte tých, ktorí zdieľajú fotky vašich detí bez vášho súhlasu, o ich vymazanie.

S kým zdieľate fotky detí?

Dávajte si pozor na všetky verejne dostupné fotky, ako sú profilové/titulné fotky na sociálnych sieťach, nakoľko tie vidia všetci, nielen vaši priatelia a známi.

Keď raz nahráte fotku na sociálnu sieť alebo ju pošlete cez ktorúkoľvek aplikáciu v telefóne, strácate kontrolu nad jej ďalším osudom. Preto pozor na súkromné skupiny na sieťach – to, že sú súkromné, neznamená, že sa obsah nedostane von. Ktokoľvek zo skupiny si môže urobiť printscreen obrazovky a fotku použiť bez vášho vedomia.

Ani fotky, ktoré môžu vidieť len úzky okruh vašich priateľov, nie sú chránené. Stačí, že niekomu ukradnú profil, cez ktorý má prístup k tomu vášmu, aj k vašim fotkám.

Premyslite si, či škole a ďalším organizáciám, kde deti trávia čas (krúžky, tábory a pod.), dáte súhlas, aby fotografie vašich detí mohli byť umiestnené na ich webových stránkach.

Koľko fotiek zdieľate?

Čím viac fotiek zdieľate, tým väčšia je možnosť ich zneužitia. Pre rodičov, ktorí si hovoria, že ešte majú čas, kým im na to deti niečo povedia, je tu toto video.

Telekom vytvoril šokujúci deepfake spot s názvom „Správa od Elly“ (Message from Ella), v ktorom sa využila najnovšia technológia umelej inteligencie. Ukazuje v ňom 9-ročné dievčatko s menom Ella a jej dospelú verziu, ktorá varuje svojich rodičov pred možnými dôsledkami zdieľania fotografií a videí online a konfrontuje ich s dôsledkami ich činov.

»»»»»» Prečo by si rodič nemal dať ako profilovku fotku dieťaťa. Aj iný dobrý dôvod.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (1 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...
Author image

Anna Veselá

Vyštudovala som pedagogiku, ale odkedy som mamou, zisťujem, že sa stále mám čo učiť. Najviac o živote sa učím od svojich detí. Len čo zaspia, už aj píšem :)

články autora...

Pridaj komentár