Zelená farba vyvoláva súhlas, červená podporuje rázne rozhodnutia

Silvia Blahútová Nagyová 0

Ak vypĺňate na úrade formuláre, prípadne odpovedáte zamestnávateľovi na hodnotiace otázky, všimnite si, akou farbou sú napísané. Tá totiž môže výrazne ovplyvniť vaše odpovede bez toho, aby ste si to vôbec uvedomili. Zelená a červená sú farby, ktoré najviac pôsobia na výber odpovede.  

Vplyv farieb na rozhodovanie bol témou prieskumu svetového výrobcu farebných tlačiarní HP, ktorý oslovil 2000 zamestnancov vo veku 16 – 55 rokov z 9 krajín. Tí odpovedali na rovnaké neutrálne výroky uvedené v rôznych farbách. Zelená farba podľa prieskumu výrazne podporuje súhlas a motivuje k pozitívnej odpovedi. Červená zase ovplyvňuje silu názoru.  

Pri vnímaní farieb nevnímame iba  farbu samotnú, ale spolu s ňou si vytvárame aj určitý dojem. Podľa výberu farieb možno napríklad posudzovať aktuálnu náladu ľudí. Tá spolu s farbami môže ovplyvňovať aj ich rozhodovanie,“ približuje Daniela Mináčová, psychologička a riaditeľka poradenskej a vzdelávacej agentúry EduPlanet.    

Podľa prieskumu pôsobí zelená farba najviac na Talianov. Až 45 % z nich súhlasilo s výrokmi uvedenými v tejto farbe. Nasledujú Rusi, ktorých zelená presvedčila v 44 % prípadoch.  

Ak teda budete vypĺňať rôzne testy či hodnotenia, skúste sa zamerať na farbu textu. Porozmýšľajte, či nesúhlasíte s niektorými otázkami iba preto, že sú napísané zelenou.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (3 hlasov, priemerne: 3,30 z 5)
Loading...

Pridaj komentár