Aké tresty hrozia mladistvému, keď poruší zákaz pitia alkoholu?

Kristína Kováčiková 0

Deti majú prvú skúsenosť s alkoholom vo veľmi skorom veku. Podľa údajov ministerstva zdravotníctva je priemerný vek prvého kontaktu okolo 10 rokov a napriek preventívnym programom sa nedarí odradiť od pitia alkoholu 11 – 14 ročné deti.

Sociálny tlak vrstovníkov je jednoducho silný a cena alkoholu zase príliš nízka, čo ho robí veľmi dostupným aj pre nižšie ročníky. Od minulého roka však platí novela zákona o ochrane pred zneužívaním alkoholických nápojov, ktorá deťom pri pití viac pristrihuje krídla.

Ich prešľap môže riešiť polícia, ktorá posunie priestupok na príslušné úrady. Rodičom hrozia pokuty, prídu aj o prídavky.

Shutterstock

Zákaz pitia alkoholu

Maloletí (do 15 rokov), ani mladiství (do 18 rokov) podľa § 2 ods. 2 zákona č. 219/1996 Zb. NR SR (o ochrane pred zneužívaním alkoholických nápojov) nesmú požívať alkoholické nápoje alebo iné návykové látky.

Sú tiež povinní podrobiť sa vyšetreniu na zistenie alkoholu alebo na prítomnosť omamných látok alebo psychotropných látok, ak je dôvodné podozrenie, že požili alkoholické nápoje alebo iné návykové látky.

Pre maloletých zároveň platí, že sa nesmú zdržiavať bez dozoru svojich zákonných zástupcov po 21.00 hodine na verejne prístupných miestach, v ktorých sa podávajú alkoholické nápoje.

Policajti sú oprávnení vyzvať na vyšetrenie

Novela z roku 2018 rozviazala ruky polícii a oprávňuje ju vyzvať maloletých a mladistvých, aby sa podrobili vyšetreniu, ak vznikne dôvodné podozrenie, že došlo k porušeniu zákonom stanoveného zákazu. Toto dovtedy policajtom chýbalo a dodržiavanie zákazu pitia alkoholu bolo obmedzené.

Oprávnení vyzvať maloleté a mladistvé osoby na vyšetrenie na zistenie alkoholu alebo iných návykových látok sú podľa zákona nielen príslušníci Policajného zboru, ale aj zamestnanci obecnej a mestskej polície (ďalšie osoby menuje zákon).

Vyšetrenie na zistenie alkoholu

Vyšetrenie na zistenie alkoholu sa vykonáva dychovou skúškou prístrojom, ktorým sa určí objemové percento alkoholu v krvi.

Ak sa osoba odmietne podrobiť takému vyšetreniu, možno vykonať lekárske vyšetrenie odberom a laboratórnym vyšetrením krvi alebo iného biologického materiálu. Ak osoba odmieta takéto lekárske vyšetrenie, stupeň opilosti určí lekár podľa medicínskych klinických príznakov.

V prípade pozitívneho výsledku lekárskeho vyšetrenia je vyšetrovaná osoba povinná uhradiť tomu, kto o vyšetrenie požiadal, skutočne vynaložené náklady spojené s takýmto vyšetrením.

Shutterstock

Záchytka

Osoby, ktoré prejavujú príznaky požitia alkoholických nápojov a v dôsledku toho vzbudzujú verejné pohoršenie alebo ohrozujú seba, svoju rodinu alebo iné osoby, verejný poriadok alebo majetok, sú povinné na výzvu policajného orgánu podrobiť sa umiestneniu v záchytnej izbe, a to na čas, kým nepominie alkoholické opojenie.

Osoba mladšia ako 15 rokov nesmie byť umiestnená v záchytnej izbe. Takáto osoba sa umiestňuje na príslušnom oddelení nemocnice.

Následky pitia alkoholu mladistvých – sankcie

Policajný orgán oznámi príslušnému správnemu orgánu (obci podľa trvalého pobytu mladistvého), výsledok vyšetrenia na zistenie alkoholu, resp. na prítomnosť omamných látok alebo psychotropných látok, ak sa preukáže, že je pozitívny.

Následne príslušná obec, resp. mestská časť upovedomí listom mladistvého, jeho zákonných zástupcov a príslušný odbor sociálno-právnej ochrany a sociálnej kurately úradu práce, sociálnych vecí a rodiny, o začatí konania vo veci porušenia zákazu pitia alkoholických nápojov a predvolá dotknuté osoby na prerokovanie priestupku.

Priestupok sa prejedná na ústnom pojednávaní. Mladistvý vystupuje v konaní ako obvinený, jeho zákonní zástupcovia (rodičia) sú tiež účastníkmi konania. Po zákonnom poučení a oboznámení sa so spisovým materiálom sa všetky strany vyjadrujú k priestupku.

Na záver prijíma príslušný orgán opatrenia, ktoré vyplývajú zo zákona.

Pokuty a pokarhania

Za porušenie zákazu pitia alkoholu maloletou osobou môže obec uložiť zákonnému zástupcovi maloletého pokutu do výšky 33 eur. Pokutu možno uložiť do jedného roka odo dňa, keď zákaz, obmedzenie alebo povinnosť boli porušené.

Ak ide o mladistvú osobu do 18 rokov, uloží jej obec pokarhanie. V odôvodnených prípadoch uloží aj zákaz navštevovať verejne prístupné miesta a miestnosti, v ktorých sa podávajú alkoholické nápoje.

Pokarhanie nie je všetko

O uložení pokuty, resp. pokarhania informuje obec aj príslušný úrad práce, sociálnych vecí a rodiny, ktorý následne zastaví prídavok na dieťa po dobu 3 mesiacov.

Úrad určí tzv. osobitného príjemcu (je ním obec podľa trvalého pobytu maloletého, resp. mladistvého) a po dobu troch po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov nebude dostávať prídavok na dieťa rodič, ale obec.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (10 hlasov, priemerne: 4,50 z 5)
Loading...

Pridaj komentár