Chat . O čom si píšu v „triednom chate“ spolužiaci

Veronika 1

Sú vaše deti aktívne na Messengeri, WhatsApp-e či Snapchate? Majú so spolužiakmi vytvorenú súkromnú skupinu o ktorej tvrdia, že slúži predovšetkým na zdieľanie poznámok a informácií týkajúcich sa školy? Dostala som jedinečnú možnosť do jednej takej skupiny nazrieť.

Pri čítaní správ, počúvaní hlasových správ, prezeraní fotiek a videí v tejto “na školské veci určenej“ skupine som si musela priznať, že skutočne nemám ani potuchy o tom, čo všetko sa v takýchto skupinách deje a čo tam prebehne. Zaujímavé je, že o tom vo väčšine prípadov nemajú potuchy ani samotní účastníci a aktívni používatelia skupiny. Dospelý dozor, ktorý by občas usmernil, upozornil alebo skorigoval konverzáciu tu, samozrejme, neexistuje. A tak sa na svetlo triednoskupinkového sveta dostane ponižovanie, vyhrážanie, šikana, vysmievanie… Niekedy to však vôbec nie je zámerné, pretože teenageri nedokážu domyslieť a doceniť význam a dopad svojich slov.

Vyberám zopár situácii ako ukážku, mená sú zmenené.

–Marek uverejní fotku so svojim kamarátom Dušanom.

–Adela (hlasovka): Vyzeráte tam ako naje* * * í trtkovia v druhom trimestri tehotenstva.

–Dušan(hlasovka): Ja ti dám – tehotný! Už 17 rokov čakám na to dieťa aby zo mňa vyšlo. Akože…no …dobre, no. Ja…vyskočím z okna.

–Vasil: Sveťo, stiahneme ťa z kože!

–Sveťo: Prečo??? Nechápem prečo ma stiahnete z kože.

–Majka: Si nám nepovedal, že nám odpadla hodina.

–Sveťo: Janka (spolužiačka) mi povedala, že vám to už vravela, tak som šiel domov. A nabudúce, Vasil, by si mohol voliť slová inak. Nie je moja povinnosť informovať ťa o všetkom.

–Majka: Sveťo, on to tak nemyslel. Proste došlo k nedorozumeniu.

–Sveťo: OK.

–Vasil: Nie, nie. Myslel som to presne tak ako som to napísal.

Vasil dlhodobo obťažuje a šikanuje Sveťa. Toto bol prvý “verejný“ náznak.

Lenkina hlasovka nasledovala po tom, ako nedokázala pochopiť predchádzajúcu konverzáciu v skupine a ani po vysvetlení nevedela o čom je reč.

–Lenka(hlasovka): Asi skočím do rieky. A utopím sa.

–Pedro: Pozdravuj rybky potom.

–Vasil: A nazbieraj si nejaké kamienky.

–Lenka: Ste skutočne milí. Ďakujem.

-Jajo: Ak si potrebujete precvičiť tvorbu vzorcov na chémiu, tak toto je super stránka. (Pripnutý odkaz)

–Lenka: Jeej! Ďakujeme, si zlatý.

–Pedro: Jeej! Ďakujem, si ko* * * .

Dušan z nejakého dôvodu umožní svojmu známemu/kamarátovi, aby nahral hlasovku do triednej skupiny:

–Známy: Pedro, pošli nudes (fotky nahého tela)! Pošli mi nudes, 300 nudes! Chcem vidieť nudes! Pošli nudes! Najviac ma interesuje ten dickpic (fotografia penisu). Tsk! Mňam, mňam!

Do toho si predstavte naozaj nadmerné množstvo vulgarizmov a nevhodných videí a fotiek, vrátane polonahých tiel. Áno, aj od pása dole “bez“. Našťastie len odzadu. Nájdeme tu aj tajne odfotené fotky učiteľov v čudných pozíciách, videá ožratého spolužiaka a fotky spiaceho internátneho spolubývajúceho a následnú debatu o tom, či sa mu sníva o penisoch.

Zas aby som nekrivdila, v skupine dochádza hlavne k výmene informácii o vyučovaní, k zdieľaniu poznámok, upresňovaniu faktov o plánovaných akciách školy a porovnávaniu si výsledkov domácich úloh. Síce s mnohými vulgarizmami a gramatickými chybami, ale dochádza.

Tiež musím priznať, že som sa pri prechádzaní skupinovým archívom veľa nasmiala. Násťročné decká vedia byť riadne vtipné a tvorivé, niekedy naivné a niekedy úplne stratené, ale napriek tomu stále hrdé. Všetko dokopy tvorí celkom vtipnú zmes. Bolo vidieť, že sa navzájom v podstate uznávajú, ibaže dosť zvláštnym spôsobom, ktorý som nedokázala pochopiť. Akoby tam chýbala úcta, priateľstvo, citlivosť voči ostatným a občas aj štipka sebaovládania.

Neviem, ako by som túto svoju mini exkurziu do internetového sveta jednej skupinky stredoškolákov uzavrela. Študenti si pomáhajú a spolupracujú. Delia sa o výstupy svojej práce a zaujímajú sa o seba navzájom, keď je niekto chorý. Napriek všetkým dysfunkčným a sociálne neprijateľným vzorcom správania je to vlastne fungujúca študentská komunita. Občas to tam naberie pochmúrny a depresívny alebo agresívny a provokačný tón, ale zdá sa, že si z toho nikto nič nerobí: Svorne to úspešne odignorujú a pohnú sa ďalej. Je to dobré? Zlé? Neviem. Netrúfam si súdiť.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (2 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...
Author image

Veronika

Šťastná manželka, majiteľka nadmerného počtu svetrov, priateľka, introvertka, hrdá mama, lektorka, naivná idealistka, kuchárka z donútenia, domškolácka učiteľka, turistka, nefajčiarka, celoživotná študentka toho čo ma práve zaujíma, žena, dobrovoľníčka,nadšená lingvistka a nepriateľka príliš parfémovanej kozmetiky.

články autora...

Komentáre k článku

Pridaj komentár