Prečo dieťa siaha po alkohole? Spoznajte príznaky jeho závislosti

Lubomíra Kyselicová 0

Opité dieťa je niečo, čoho sa obáva každý rodič. Najmä v prípade, pokiaľ hovoríme o opakujúcej sa skutočnosti. Napriek tomu, že vás môže pri pohľade na vášho potácajúceho sa tínedžera ovládať zlosť, je dôležité, aby ste ostali pokojní a zachovali sa racionálne. Prečítajte si, ako postupovať, pýtali sme sa odborníkov, ktorí sa roky venujú tejto pálčivej problematike.

Alkohol je medzi deťmi a mládežou najrozšírenejšou drogou. Podľa štúdie Svetovej zdravotníckej organizácie, väčšina z nich začína s jeho konzumáciou medzi 12. a 16. rokom života, teda v období, keď deti získavajú väčšiu slobodu a sú čoraz viac naviazané na svojich rovesníkov.

Prečo moje dieťa?

To je častá otázka rodičov, ktorých dieťa sa dostane do problémov s alkoholom. „Faktorov, prečo deti vyhľadajú alkohol je veľa. V období dospievania je to najmä snaha zapadnúť do kolektívu a ukázať sa pred kamarátmi. Často takto deti riešia aj skryté problémy, ktoré pred rodičmi taja. Môžu to byť problémy v škole, neschopnosť začleniť sa do nejakého kolektívu, úzkosti, alebo vlastné komplexy, napríklad zo zovňajšku,“ hovorí Michal Berta z občianskeho združenia Kaspian, ktoré sa venuje terénnej práci s mládežou.  

Významnú rolu však zohráva aj genetika – v prípade, že problémy s alkoholom sa objavili v rodine už skôr, je väčšia pravdepodobnosť, že mu podľahnú aj ďalšie generácie. „Rodičia by rozhodne nemali podceňovať ani čas, ktorý dieťaťu venujú. V niektorých prípadoch sa stáva, že dieťa aj z dôvodu nedostatočnej pozornosti rodičov a pocitu samoty, vyhľadáva nové veci a jednoduchšia tak skĺzne k alkoholu. Z vlastnej praxe vieme, že k alkoholu sa dostávajú deti vo veľmi mladom veku. Stretli sme sa aj s prípadom, keď deväťročné dieťa malo túto skúsenosť,“ vysvetľuje Marína Bartoňová z OZ KASPIAN.

Aj malá dávka škodí

Kým u dospelých menšia dávka alkoholu raz za čas výrazne neuškodí, pre deti môže mať fatálne následky. Mladiství majú menšiu schopnosť sa fyzicky a emocionálne vyrovnať s účinkami alkoholu. Rovnaké množstvo alkoholu pôsobí silnejšie na telesné orgány mladistvých ako u dospelých. Navyše, stav opitosti môže viesť k mnohým vážnym problémom, ako sú napríklad úrazy, strata pamäte, neúmyselné tehotenstvo, násilie, ale vedie aj k zhoršenému prospechu v škole. Alkohol dokáže poškodiť mozog mladistvého už za šesť minút.

Národná rada pre zdravie a lekársky výskum (NHMRC) upozorňuje, že alkohol môže mať negatívny vplyv na vývin mozgu neplnoletého dieťaťa. Čím skôr začne dieťa piť alkohol, tým je väčšie riziko, že bude mať ťažkosti s pamäťou či učením. Jeho požívanie zvyšuje aj pravdepodobnosť výskytu alkoholizmu a duševných porúch v neskoršom veku. Najviac ohrozené sú deti do 15 rokov, táto veková skupina by nemala prísť s alkoholom do kontaktu vôbec.
Stav opitosti navyše prináša rôzne, často aj nepredvídateľné správanie. Kým u niektorých ľudí sa prejavuje pocit uvoľnenia a zábavy, u iných je to úzkostné, agresívne či depresívne správanie.

Čo v prípade, keď to dieťa prehnalo?

V prípade, že príde dieťa domov opité, nepodliehajte panike. Nadmerná konzumácia môže spôsobiť veľké problémy a vy by ste mu mali okamžite pomôcť:

  • Zvracanie. Ak vaše dieťa javí znaky otravy alkoholom, je nutné čo najskôr vyvolať zvracanie. To môžete dosiahnuť napríklad strčením prsta do krku alebo podaním veľmi slanej vody.
  • Doplňte cukor. Nadmerná konzumácia alkoholu spôsobuje hypoglykemický prejavy, teda pokles hladiny krvného cukru. Ide o nebezpečný stav, pri ktorom môže človek upadnúť do kómy. Skúste dieťaťu podať cukor v tekutej forme, tak sa totiž najrýchlejšie vstrebe.
  • Ostaňte s dieťaťom hore. Poslať opité dieťa do postele sa môže javiť ako dobrý nápad, no nie je tomu úplne tak. Predovšetkým u neplnoletých hrozí riziko udusenia sa vlastnými zvratkami. Uistite sa preto, že je vaše dieťa v stabilizovanej polohe a pravidelne kontrolujte jeho dýchanie.
  • Hydratujte. Pomôžte dieťaťu opatrne vypiť malé množstvo vody. Buďte však pripravení, že to môže vyvolať zvracanie.
  • Volajte pomoc. V prípade, že neviete dieťaťu pomôcť, neváhajte a volajte záchranku.

Zodpovedný prístup k alkoholu

Na zodpovedný prístup mladistvých k alkoholu, poukazuje aj kampaň ROZUMNE. Jej cieľom je vzdelávať rodičov, starých rodičov a učiteľov, ako postupovať v prípade, že majú vo svojom okolí dieťa, ktoré javí známky závislosti. Na webovej stránke www.rozumne.sk  prináša všetky dôležité informácie, ako riešiť tento problém s mladistvým, ako k nemu pristupovať, kde hľadať pomoc. Zároveň orientuje dospelých v rizikových faktoroch, ktoré môžu prispieť k tomu, že dieťa skĺzne k alkoholu. Na stránke www.rozumne.sk  sa tiež môžete anonymne poradiť s odborníkom ohľadom tejto témy.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
Loading...

Pridaj komentár