8 vecí, ktoré rodičia dovolili deťom v 80.-tych rokoch

Anna Veselá 0

Keby sme porovnávali, ako sme vyrastali my a aké detstvo majú naše deti, možno si povieme, že kedysi to bolo oveľa bezstarostnejšie a uvoľnenejšie.

Ale ak by došlo na lámanie chleba, to, čo naši rodičia považovali v tej dobe za normálne, by sme dnes svojim deťom  nedovolili. V niektorých bodoch by sme boli dokonca striktne proti.

Máme ich radšej bezpečne doma za dverami ?

Shutterstock

V čom mali deti v 80.-tych rokoch iné detstvo:

 Rodičia nechali deti doma samé

Pred niekoľkými desaťročiami bolo celkom bežné, že deti boli doma samé, kým sa mama alebo otec nevrátili z práce. Veľa detí išlo zo školy domov, kde si urobili úlohy, stihli nejaké domáce práce, možno si urobili samé aj večeru.

Dnešní rodičia nedovolia deťom ostať samým ani v kúpeľni, nieto v dome.

 Deti sa bicyklovali bez prilby

Niežeby prilby pred pár rokmi neexistovali, ale deti, ktoré ich mali na hlave, boli v menšine, nehovoriac o nejakých chráničoch na kolenách. Rodičia v 80.-tych rokoch si nerobili prílišné starosti s ochranou hlavy, jedna modrina, či chrasta hore dolu.

No dnes už sa nebezpečným úrazom hlavy snažíme zabrániť, a to aj zákonom, podľa ktorého musia deti do 15 rokov nosiť prilbu pri jazde na bicykli za každých okolností, či jazdia v obci alebo mimo nej.

Shutterstock

 Deti sa vozili v aute bez autosedačiek

Autosedačky, ktoré naši rodičia v 80. rokoch nepoznali, sú dnes povinnou výbavou. Je však treba povedať, že kedysi nebola premávka taká hustá, ako dnes. Veď v koľkých rodinách sú dnes aj dve autá. A vozíme sa určite na rýchlejších, aj bezpečnejších autách ako pred tridsiatimi rokmi.

 Deti sa hrali vonku hocikde, s hocičím

Deti v 80.-tych rokoch vyrastali na ulici, hrali sa jednoducho vonku, so susedmi. A to neboli ihriská ako dnes, so špeciálne oplotenými hojdačkami a koberčekmi, ktoré tlmia pád. Neboli ani hračky vyrobené zo špeciálnych materiálov.

Paradoxom dnešnej doby je, že pieskoviská bývajú prázdne a deti rodičov stále otravujú, že sa nudia, nevedia sa hrať sami a nevystačia si bez elektroniky.

 

Rodičia nerobili vedu z toho, čo deti jedia

V 80.-tych rokoch sa s jedlom nerobili caviky. Nikomu by nenapadlo čítať zloženie potravín, lúštiť, či tam nie sú skryté nejaké éčka, či sú dosť bio, alebo či mala sliepka dobrý život, skôr než nakládla 10 vajec. Vyhrával praktický prístup.

Dnes je dôležité všetko: čo sa je, koľko sa toho je, aj kedy sa to je.

Shutterstock

 Deti pili vodu z vodovodu

Keď bolo dieťa v 80.-tych rokoch smädné, napilo sa. Vody z vodovodu. Dnes rodičia dávajú pozor aj na to, akú vodu deti pijú. Používajú rôzne filtre,  prípadne vodu sa im kupuje vo fľašiach.

 

Staršie deti strážili mladších súrodencov

V 80.-tych rokoch bolo normálne, keď 8-ročnému dieťaťu zverili na starosť trojročného brata alebo sestru. Dnes rodičia nenechajú bez dozoru dospelej osoby ani to 8-ročné.

 Deti chodili rodičom kupovať cigarety

V 80.-tych rokoch bolo bežné, že sa fajčilo doma v byte alebo hoci aj v čakárni u doktora, ohľady na deti sa nerobili. Rodičia ich ešte poslali tie cigarety kúpiť a predavačky im ich bez problémov predali.

Dnes už, na šťastie spoločnosť k fajčeniu až taká tolerantná nie je. Ale sú oblasti, kde by sme sa k väčšej tolerancii a slobode vrátiť mohli, čo myslíte? 

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (13 hlasov, priemerne: 3,70 z 5)
Loading...
Author image

Anna Veselá

Vyštudovala som pedagogiku, ale odkedy som mamou, zisťujem, že sa stále mám čo učiť. Najviac o živote sa učím od svojich detí. Len čo zaspia, už aj píšem :)

články autora...