Ako si jedna mama rozdelí čas medzi viac detí?

Anna Veselá 0

Nebude to pre vás nič nové, píše doktorka Laura Markham vo svojej knihe Aha! Rodičovstvo – Súrodenci. Ale keď máte dve a viac detí, je najťažšie to, že bábätko vás potrebuje 24 hodín denne 7 dní v týždni, zatiaľ čo staršie deti vás potrebujú skoro rovnako často. Ako si rozdeliť čas, keď vás urgentne potrebuje viac detí naraz? Psychologička ponúka týchto 8 tipov, ako sa „rozkrájať“ medzi viacero detí.

Ako si rozdeliť čas medzi viac detí
Shutterstock

Dať každému zo seba narovnako?

Nerozdeľujte čas rovným dielom, ale podľa individuálnych potrieb detí, radí Markham. Novorodenec vás, prirodzene, potrebuje takmer neustále, zatiaľ čo trojročné dieťa už niektoré veci zvládne aj bez mamy. Dokonca sa dokáže na chvíľu zahrať bez toho, aby potrebovalo maminu intervenciu.

Päťročné dieťa vás potrebuje viac než osemročné, ktoré zase potrebuje viac času než jedenásťročné dieťa – asi takto nejako treba počítať s rodičovskou matematikou. Nezabudnite teda na to, že vaše deti od vás nepotrebujú rovnako veľa času. Musia však vedieť, že sa na vás môžu spoľahnúť vtedy, keď vás budú naozaj potrebovať, píše doktorka.

Prečítajte si aj:

Neanimujte každú minútu života bábätka

Aj bábätko potrebuje svoj pokoj. Mali by sme ho naučiť hrať sa v našej prítomnosti, ale bez nás. Je to prvý krok k vlastnej iniciatíve, k dokonalému ovládaniu niektorých činností a ku schopnosti zabaviť samého seba.

„Nehovorím, že máte bábätko nechať plakať,“ vysvetľuje Markham, „ale keď naplníte jeho potreby, skúste ho položiť a nechajte ho hrať sa a objavovať svet. Pokiaľ sa rozplače, zasiahnite a potom sa zase stiahnite, ale zostaňte v blízkosti.“

Týmto spôsobom máte možnosť venovať pozornosť ďalším deťom. Zároveň je však trochu „nevšímania si“ bábätka a ponechanie objavovať ho svet okolo pre neho prospešným.

Niektorí rodičia si myslia, že by sa mali dieťaťu venovať tak, že budú vypĺňať každú minútu jeho života. Avšak zároveň mu tým akoby vnucujú svoje želania, ktoré sa týkajú toho, čo si myslia, že by deti mali robiť alebo ako by to mali robiť. Toto deti až tak nepotrebujú.

Neriešte kuchyňu, ale radšej staršie dieťa

Chvíle, keď je bábätko ponechané so svojou zábavou samo na seba, využite na kontakt so starším dieťaťom. Každé dieťa potrebuje mať pocit, že je videné, vypočuté, ocenené. Možno nie 24 hodín 7 dní v týždni, ale určite každý deň.

„Keď je jedno dieťa zaujaté hrou, čo len na chvíľočku, odolajte pokušeniu upratať kuchyňu. Je to ideálna príležitosť posadiť sa k druhému dieťaťu. Nerušte mu jeho hru. Len ho pozorujte a zaplavujte ho láskou a pozornosťou. Keď sa na vás pozrie, niečo povie (nehodnoťte), nech vie, že ste naozaj s ním,“ radí Markham.

Povedzte mu napríklad: „To je asi dosť ťažké, aby tieto nákladné autá takto stáli,“ alebo „Vidím, že najskôr skladáš spodné časti puzzle.“ Budete ohromení tým, ako sa dieťa uvoľní a bude nasávať vašu lásku, ktorú si potom celý deň ponesie vo forme ústretovejšieho správania, sľubuje psychologička.

Pravidelný čas na každé dieťa

Zaraďte do pravidelného programu čas strávený s každým dieťaťom. Je v poriadku, že väčšinu dňa venujete svoju pozornosť viac deťom naraz. Tak vyzerá život v rodine. Uistite sa ale, že každé dieťa môže počítať s tým, že vás bude mať každý deň aspoň na krátku chvíľu len pre seba.

Skúste každému dieťaťu denne vyhradiť „špeciálny čas.“ Pokiaľ vám špeciálne vyhradený čas vychádza prevažne len na víkendy, snažte sa, aby dieťa mohlo počítať s láskyplným rozhovorom ráno, napríklad počas česania, a s maznaním pred spánkom aspoň štvrťhodinku.

Buďte prítomní

Zabudnite na multitasking a robenie päť vecí naraz. Päť minút vašej absolútnej pozornosti sa rovná hodine čiastočnej pozornosti. odložte telefón. Zabudnite na špinavé prádlo. Sadnite si k dieťaťu, aby ste boli na jeho úrovni a naviažte očný kontakt, nech vie, že ho počúvate. Nuda? Potom nie ste úplne prítomní.

Skúste dieťa oceniť z hĺbky vášho srdca, hovorí Markham. Všímajte si kriviek jeho tváre a vône vlasov. Keď pustíme všetko ostatné, a len si naplno uvedomujeme prítomný okamih, nikdy necítime nudu. Keď si dovolíte robiť toto pravidelne, možno v podstate objavíte život v úplne novom rozmere.

Prečítajte si aj:

Neprehliadajte dieťa

Bežne sa stáva, že dieťa, ktoré vyžaduje menej pozornosti než jeho súrodenec, rodičia prehliadajú, kým nezačne robiť zle. Všetky deti si zaslúžia mať s vami špeciálny čas, nielen dieťa, ktoré je najnáročnejšie. Vo chvíľach, keď jedno dieťa vyžaduje viac pozornosti než druhé, sa spojte s tým druhým aspoň objatím. Pre istotu.

Zapojte starých rodičov

Pokiaľ máte to šťastie, že ich máte, využívajte prarodičov. Keď bude staršie dieťa u nich prespávať, môžete sa venovať druhému dieťaťu.

Používajte prevenciu

Všetci súrodenci sa z času na čas na seba naštvú. Všetky deti občas pochytí žiarlivosť. Je fajn, keď búrku predvídame a môžeme zasiahnuť, ak samozrejme nie sme zahltení alebo zaneprázdnení tak, že si varovné signály nestihneme všimnúť.

Keď sú deti unavené, hladné alebo mrzuté, časť ich mozgu zvaná prefrontálny kortex má problém ovládať emócie. Budeme mu musieť jeho prázdny pohár trochu doplniť. Zaberie to síce nejaký čas, ale je to oveľa lepšie ako zasahovať neskôr, keď už si budú deti nadávať a skákať do vlasov.

zdroj: Dr. Laura Markham: Aha! Rodičovství. Sourozenci. Jak zabránit sporům mezi sourozenci a vychovat z nich přátele na celý život.

Prečítajte si aj:

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
Loading...
Author image

Anna Veselá

Vyštudovala som pedagogiku, ale odkedy som mamou, zisťujem, že sa stále mám čo učiť. Najviac o živote sa učím od svojich detí. Len čo zaspia, už aj píšem :)

články autora...

Pridaj komentár